TOPlist

Zkušenosti a porovnaní karavan VS obytné auto - co se vyplatí víc

 

Po naší cestě Řeckem jsem se konečně rozhodl sepsat výživný článek o výhodách a nevýhodách cestování v taženém karavanu oproti obytnému vozu. Prošli jsme to kolem 4500 km, většinou jsme kempovali ve volné přírodě. Byli jsme na cestách 29 dní, z toho jsme na kempu spali jen 4x. Ze začátku jsme byli skeptičtí a já čekal utrpení s karavanem oproti obytnému autu. Ale zkušenost je jiná. Půjčili jsme si karavan od CaravanspD, se kterým máme pozitivní zkušenosti z minulosti. A proto jsem se rozhodl sepsat porovnání na téma karavan versus obytný vůz...

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavany_funny.jpg
 

 

Nevýhody - karavan VS obytňák

 

 • Máte délku dálkového autobusu. Měli jsme jen malý karavan (6m včetně kliky), nicméně souprava s autem byla 12m dlouhá. Musíte se pořádně zamyslet, do jaké úzké uličky spadnete, protože se nechcete vracet (zažili jsme)
 • S karavanem musíte být lepší řidič než při obytném vozu, hlavně při couvání
 • Menší cestovní rychlost 100km/h (ale s našim obytňákem jsme také běžně nejeli rychleji)
 • Náš karavan neměl plynový vyhřívaný kotel, vodu trochu ohříval vzduch z topení. Musel jsem pouštět centrálu, abych ohřál vodu před sprchovaním dítěte
 • Karavan neměl vestavěnou odpadní nádrž, takže jsme vždy museli podporovat přenosnou, když jsme zastavili
 • Cestování v obytňáku je samo o sobě dovolená, protože žijete a řídíte zároveň. Tady jste stále ve svém obyčejném autě, se kterým běžně chodíte do práce.
 • Vyšší poplatky za kempování a trajekty
 • Brzdění. S taženým karavanem, nemůžete brzdit z kopce motorem auta, protože karavan potom ještě tlačí na nájezdovou brzdu a brzdy jsou neustále zakousnuté. Pár kopců a brzdy v karavanu i ložiska jsou usmažené. Je třeba sjet z kopce na neutrál, aneb vyšší rychlostní stupeň a přerušovaně brzdit.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/porovnani_karavan_vs_obytnak_800x600.jpg

 

Výhody - Karavan VS obytňák

 

 • Cena. Srovnatelný komfort je za třetinu ceny proti obytnému přivěsu, ať už si ho koupíte nebo půjčíte.
 • Odpojitelnost. Je mýtus, že obytňák se nacpe na více míst. Také jsme zaparkovali na obvyklých parkovištích, auto a karavan vedle sebe a nepřekáželi jsme. Zároveň bychom tam mohli nechat karavan a udělat si výlet autem na místa, kam bychom dřív v karavanu nejeli. Celý proces na odpojení - zaparkování - zapojení je otázkou několik minut ato jsme neměli mover. Zjistili jsme, že jsme bezdůvodně nosili kola, používali jsme je jako přibližovadla, teď máme auto. Když táta potřeboval pracovat, zůstal v karavanu a maminka vzala děti autem na výlet. Nebo jeden měl video hovor v autě a druhý z nás byl v karavanu s dětmi. V obytňáku bylo mnohem méně soukromí.
 • Soběstačnost. Obytné vozy závodí v obsahu nádrže na vodu. Buď 3 dny, nebo 10 dní. S karavanem se solárním panelem je to nekonečné. Jednou za čas naložíte vodu, odpad, nebo plynovou bombu do kufru auta a odvezete/přivezete/vyměníte.
 • Dostupnost. Pokud máte auto 4x4, dostanete se v terénu na místa, o kterých se může běžným obytňákům jen snívat.
 • Vyrovnání sklonu terénu. S karavanem jsme mohli zaparkovat ve větším kopci a podlahu jsme měli po vyvážení nohami rovno. S obytným autem by se dali využít nájezdy, ale nedalo se to tolik vyrovnat.

 

Všechno má své výhody i zápory a věřím, že naše zkušenosti vám pomohly, pokud se budete rozhodovat mezi těmito dvěma možnostmi. Chápu, že každý z vás ma svoje individuální potřeby a je zde spousta možností, dle čeho se rozhodovat, tak doufám, že tohle porovnání vám bude inspirací... wink Další sdílené dobrodružství a tipy najdete na naší FB stránce "Flying Family".. yes

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Medvěd Krkonoššký
Medvěd Krkonoššký (nepřihlášený) 3. Duben 2023 - 10:05
Ideální řešení je před pořízením si půjčit jedno i druhé, třeba i několikrát. Dneska to půjčují všude, na bazoš.cz je mraky inzerce od soukromých osob, za pár peněz. Já osobně jsem měl dva přestavěné tranzity, bylo to super ale stal jsem například v kempu ve Vrchlabí a chtěli jsme do Špindlu a na hory, takže to zabalit, zabezpečit a jet, po návratu samozřejmě místo obsazené. Nebo měla žena volno tak jela s klukem na Slapy ale jelikož neřídí, muselo se to řešit strašně složitě. No takže jsem po pár sezónách půjčil přívěs a okamžitě jsem si to zamiloval a zůstali jsme u něj. Mnoho lidí mi argumentuje že na víkend lepší obytka, nevím, já mám v přívěsu druhou domácnost, takže si vezmu akorát plavky, pivo a něco k jídlu a jedu na víkend s přívěsem. No a když chci fakt na jednu noc, tak mám 2second stan z Decathlonu. A se stáním na divoko jsem nikdy neměl problém ani s přívěsem a ani s tranzitem, stačí přemýšlet, být slušný a hlavně se nechovat jako dobytek. :)
Obrázek uživatele Ulman
Ulman (nepřihlášený) 2. Duben 2023 - 10:29
Karavan je levnejsií a dostupný a obytne auto ve všem ostatním lepší. To je prostě fakt. Kazdy s karavanem skončí u obytky pokud je schopen to finančně unést. To beru jednak podle sebe jak jsem sám přešel a podle toho že mi každý zákazník s karavanem říka to samé. Obytka ( vestavba) je sen každého cestovatele. Je mi jasné že je potřeba si to obhájit něčím jako že karavan odstavím v kempu a jezdim autem apod. Ale dejme si ruku na srdce.
Obrázek uživatele J. Dvořák
J. Dvořák (nepřihlášený) 1. Duben 2023 - 21:35
Každýmu vyhovuje něco jinýho, mě přívěs. Vypřáhnu a autem jezdím do práce, na těch 7 až 10 výjezdů v roce se mi nevyplatí mít obytku minimálně za půl mega a aby většinu roku stála

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 4 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY