Zpráva o stavu

Tento formulář je uzavřený.

Chata Prašivá - Vyšní Lhoty

 

 

 

Informace

Popis

Horská chata Prašivá - celoroční rekreace v Beskydech

Horská chata Prašivá, patřící Klubu českých turistů, se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy v nadmořské výšce 706 m. Její poloha je ideálním výchozím místem pro celoroční turistiku a další sportovní aktivity. Chata je celoročně dostupná autem po asfaltové silničce a v letním období i autobusem. Parkoviště se nachází přímo před chatou. Chata disponuje nově zrekonstruovanými 2-9 lůžkovými pokojíky v duchu alpských horských chat. Protože se jedná o stylovou dřevěnou horskou chatu z roku 1921, nejsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením a tak se tedy na patře nachází 1 společná koupelna se sprchovým koutem, vanou a samostatným WC.

Horská chata Prašivá nabízí celoroční ubytování i stravování a slouží jako výchozí bod do řady blízkých či vzdálenějších oblastí Moravskoslezských Beskyd. Chata leží také na křižovatce běžeckých tratí a cyklotras. Zájemci o koupání se mohou vydat k nedalekému splavu na řece Morávce nebo k 15 km vzdálené Žermanické přehradě.

Mezi největší zajímavosti naší chaty patří bezesporu rozhledna umístěná přímo ve věžičce chaty, ze které je překrásný výhled. V těsném sousedství chaty se nachází historický dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640, který je pod ochranou státního památkového ústavu. Venku u chaty je k dispozici i posezení s ohništěm.

 

Ubytování

Chata disponuje nově zrekonstruovanými 2-9 lůžkovými pokojíky v duchu alpských horských chat. Protože se jedná o stylovou dřevěnou horskou chatu z roku 1921, nejsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením a tak se tedy na patře nachází 1 společná koupelna se sprchovým koutem, vanou a samostatným WC.
 
 

Rozhledna

Chata Prašivá se pyšní věžičkovitou nadstavbou, která již od svého postavení v roce 1921 slouží jako rozhledna. V posledních letech, asi od roku 2001 byla veřejnosti uzavřena.

Po změně chatařů v roce 2015 a jejich projektu "Vzkříšení horské chaty Prašivá" se daří rozhlednu opět veřejnosti otevřít, aby si tak mnozí milovníci rozhleden mohli splnit svůj sen - doplnit si do sbírky výhled právě z Prašivé, který většině do teď chyběl.

Po slavnostním znovuotevření v sobotu 11.6.2016 se exkurze na rozhlednu konají:

Každý pátek: v 17:00 hodin
Každou sobotu: v 10:00 hodin
Každou neděli a ve svátky: v 17:00 hodin

V případě skupin větších než 10 osob je možné navštívit rozhlednu po předchozí rezervaci i mimo její otevírací hodiny. Skupinové rezervace přijímáme na emailu: chatari (zavináč) chataprasiva.cz.

Poznámka: maximální počet hostů na 1 exkurzi je 15 osob.

Vstupné: 30,-Kč/dospělí; 20,-Kč/důchodci, děti, studenti. Malé děti do 3 let zdarma.

 

Přírodní dětské hřiště

Koncem srpna 2016 se podařilo na Prašivé zprovoznit unikátní přírodní dětské hřiště. Toto ojedinělé hřiště, které pravděpodobně nemá na celé severní Moravě obdoby, bylo navrženo a ručně vyrobeno architektem Lukášem Gavlovským a jeho kolegy. Investorem je Klub českých turistů, odbor Beskydy, který získal podstatnou finanční podporu na toto hřiště z grantového programu Prazdroj lidem 2015.
 
 

Medvěd – symbol chaty

Od nepaměti je symbolem chaty vycpanina medvěda. Dokonce i současné babičky si pamatují, že vycpaný medvěd na Prašivé byl už v jejich dětství. K medvědovi se tak tradují různé povídačky, které už skoro zlidověly. Kde ale je pravda, se už asi nedozvíme, každopádně medvěd se stal symbolem chaty a každý, kdo zná a navštíví Prašivou, ho chce vidět. Stavte se za ním tedy i Vy!

 


 

Nejbližší vodní toky - přehrady - jezera - rybníky

 

 


 

 

Galerie
Ceník

Kontakt

Kontaktní formulář
Okolí

Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640.

Kostel sv.Antonína Paduánského na Prašivé (706 m) byl zbudován v roce 1640 Jiřím, hrabětem z Oppersdorfu. Kostel je pod ochranou státního památkového úřadu.
 
Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13.6.).
 
Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel.
 
 

Aktivityv okolí

Přechod Beskyd

Ve spolupráci s horskými chatami Skalka a Kamenitý jsme pro Vás připravili zajímavou aktivitu - Přechod Beskyd pěšky, běžky či kolmo.

 

Pěší turistika

K vrcholu Prašivé vede několik turistických stezek: Červená z Dobratic kolem hospod Harenda a Kohutka. Žlutá od legendární sauny v Komorní Lhotce. Červená hřebenovka od Ropičky a Kotaře. Modrá z Pražma. Žlutá z Vyšních Lhot, která vede po zpevněné komunikaci, po níž je možný příjezd autem až k horské chatě Prašivá.

 

Cykloturistika

Prašivá je nejen výletním cílem řady cykloturistů, ale mnozí své cykloturistické výlety na Prašivé právě začínají. Vyšlápnout na kole na Prašivou lze z několika směrů a to: po jednosměrné 3km dlouhé asfaltečce z Vyšních Lhot, která je na dvou úsecích hodně prudká a prověří i dostatečně otrlé jedince. Nebo po lesní cestě od sauny v Komorní Lhotce či po cyklotrase/modré turistické stezce od Kotaře, která vede po široké šotolinové lesní cestě s minimálním sklonem. Poslední varianta je od Kohutky po extrémně prudké lesní stezce.
 

Paragliding – vzlétněte z Prašivé

Před pár lety byla vykácena část lesa pod kostelem, vytrhány pařezy a srovnána startovací plocha. Odtud mohou již zkušenější piloti startovat. Zájemci o kurz paraglidingu, tandemové skoky a další informace ohledně létání ať kontaktují Beskydskou školu létání.

 

Běžkování

Tras pro běžkování v okolí Prašivé je více, ale nejzajímavější je určitě cca 30km dlouhá hřebenovka Prašivá-Kotař-Ropička-Slavíč-Bílý Kříž-Visalaje, přičemž na většině zmíněných míst je to možno zakončit, přenocovat případně a dojet to až další den. Za zmínku stojí určitě i běžkařská trať: Javorový - Šindelná - Ropička - Kotař - Prašivá.
 

Horské sáňkování

Tento druh zábavy z českých horských cest téměř vymizel, ale třeba v Alpách dále funguje. Jako chataři se snažíme tuto tradici na Prašivé oživit a informujeme, že 3km dlouhá zasněžená horská cesta od chaty Prašivá je ideálním místem pro tyto aktivity. Je ovšem třeba dávat pozor na případný provoz aut. Do budoucna se budeme snažit na určité víkendové hodiny provoz zcela zastavit a pořádat zde naprosto bezpečné sáňkování rodin s dětmi. Fičet 2-3 km z kopce bez zastávky je nezapomenutelným zážitkem. Přijďte se přesvědčit i Vy.
 

Zimní turistika na sněžnicích.

Prašivá je ideálním výchozím bodem pro zimní turistiku na sněžnicích. Tras zde vede několik, lze kombinovat pěší stezky s cyklotrasami či se jen tak vydat do volného zasněženého lesa. Sněžnice vám dávají onu svobodu a dostanete se na nich i do míst, kam byste se jinak v zimě těžko dostali.

 

Stravování

Restaurace na chatě Prašivá

Chata disponuje 1 výčepním barem a dvěma restauracemi – historickou Bezručovou jizbou a stylovým Valečkovým sálem, kde je rodinám k dispozici i opravdu velký dětský koutek. Pro samostatné skupiny jsme schopni připravit tedy vlastní stylový salónek. Obě restaurace mohou být vybaveny dataprojektorem a projekčním plátnem.

V nabídce našich kuchařů naleznete domácí jídla čerstvě připravovaná právě pro Vás. Nečekejte tedy žádný obsáhlý jídelníček plný polotovarů, u nás jste na typické horské chatě, kde se vaří regionální jídla vztahující se k horám. Specialitou naší chaty jsou jednoznačně naše vyhlášené borůvkové knedlíky.
 

Přejeme Vám tedy příjemný pobyt u nás a dobrou chuť.
 
Pro pejsky a pejskaře je k dispozici výhradně Bezručova jizba a do nově zrekonstruovaného Valečkova sálu jim je vstup zakázán. Každý pejsek musí mít při vstupu do chaty náhubek a být na vodítku. Prosím, respektujte tato pravidla, je to v zájmu nás všech. Děkujeme za pochopení.
 
Recenze

Recenze ubytování

Obrázek uživatele Dejvidd
Dejvidd (nepřihlášený) 25. Červen 2021 - 22:47
Počet hlasů: 211
Zdravím, na chatě přespávání bylo strašné. Vrchní pokoje měli kolem 30 stupňů. Asi jsme se netrefili do správného období, kdy bylo nejtepleji. Pokoj pro 9 osob je ventilován jednou ventilačkou.
Hodnocení: 
3
Average: 3 (1 vote)

Přidat recenzi

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Počet hlasů: 1

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI