Zpráva o stavu

Tento formulář je uzavřený.

Chata KČT Prášily

Stát: 
Česká republika

Informace

Popis

Horská chata Prášily - rekreace na Šumavě

Chata v Národním parku Šumava, je svojí kapacitou 90 lůžek, velkou společenskou místností, společnou kuchyňkou pro možnost vaření a terasou vhodná především pro větší skupiny návštěvníků. Chata se nachází v jediné zachované obci v bývalém vojenském prostoru Dobrá Voda. Chata se nachází v malebné šumavské obci Prášily. Odjezdy autobusů do Prášil jsou ze Sušice i ze Železné Rudy, kam je vlakové spojení. V době prázdnin je doprava rozšířena o zelené autobusy, které jezdí ze Špičáku do Boubína. Autobusová zastávka je cca 200 metrů od chaty.

 

Vybavení a služby

  • Chata KČT v Prášilech, v Národním parku Šumava, je svojí kapacitou 90 lůžek, velkou společenskou místností, společnou kuchyňkou pro možnost vlastního vaření nebo možnost zajištění polopenzí přímo v chatě, terasou a zahrádkou.
  • Rozdělení pokojů do tří, čtyř, pěti a šestilůžkových pokojů je vhodné ale i pro menší skupiny hostů a rodin s dětmi.
  • Nabízíme také bezbariérový pokoj s vlastním sociálním zařízením.
  • Součástí chaty je rozlehlá zahrada s ohništěm a dětským hřištěm, bezplatné parkování u chaty, lyžárna/kolárna.
  • Samozřejmostí je poskytnutí ložního prádla vč. ručníků a Wi-Fi po celé chatě zdarma.

 

 


Zjistit obsazenost  / rezervovat ubytování

 


 

Nejbližší vodní toky - přehrady - jezera - rybníky

 

 


 

 

Galerie
Ceník
Kontakt
Kontaktní formulář
Aktivity a okolí

Rekreace a služby v okolí

Chata se nachází v Prášilech. V jediné zachované obci v bývalém vojenském prostoru Dobrá voda. Dnes jsou Prášily významným, ale přesto poklidným, turistickým centrem. Okolí Prášil je vhodné k poznávání různých druhů a typů vegetace, se značným množstvím horských potůčků, potoků, jezer a vyhlídek. Na jaře a v létě je zde možnost pěší turistiky i cykloturistiky, podzim přeje houbaření a zima nabízí mnoho běžeckých tras (strojově upravovaných). Možnost využití sjezdových tratí v Železné Rudě, Hartmanicích a Velkém Javoru. Po dobu letních prázdnin jezdí zelené autobusy, kde je spojení od Špičáku po Boubín. Z Prášil je snadno dostupné Prášilské jezero, rozhledna Poledník, jezero Laka, Tříjezerní slať nebo říčka Křemelná a spoustu dalších zajímavostí.

 

Turistické zajímavosti v okolí

Hora Poledník

Vrch nacházející na hranicích s Německem. Nejbližší české město jsou Prášily (6 km). Na jeho vrcholu stojí bývalý vojenský objekt s věží, která kdysi sloužila jako vojenská pozorovatelna a rušička. Dnes je z této věže rozhledna (1315 m n. m.). Poledník je též někdy nazýván Polední hora. Návštěvníkům se nabízí za dobrého počasí nádherný výhled prakticky na celou Šumavu a Bavorský les.

 

Jezero Laka

Jezero Laka je nejmenší, ale nejvýše položené šumavské jezero. Leží v I. zóně národní přírodní rezervace Šumava.
Jezero ledovcového původu má rozlohu 2,5 ha a hloubku 3,9 m, dno má rašelinné. Je charakteristické plovoucími ostrůvky, jejichž poloha se stále pomalu mění. Ostrůvky jsou porostlé rašeliníkem, ostřicí, suchopýrem, ale i borůvčím a brusinčím. Je obklopeno jehličnatými lesy. Do jezera přitéká voda ze dvou přítoků ze svahu vrcholku Plesná a z jezera vytéká Jezerní potok, který ústí do říčky Křemelné.
Přístup k jezeru je možný pěšky nebo na kole, v zimě na běžeckých lyžích po modré turistické značce z parkoviště v Nové Hůrce (5,5 km).

 

Prášilské jezero

Prášilské jezero ledovcového původu leží v nadmořské výšce 1079 m na severním svahu Polední hory. Celá oblast je chráněna v rámci I. zóny Národního parku.
Plošná výměra jezera je 3,91 ha, hloubka se odhaduje až na 30 m. Díky své vysoké kyselosti je od 70. let bez ryb. Z cípu jezera vytéká Jezerní potok, jehož vody se po spojení s Prášilským potokem vlévají do Křemelné. Pod Prášilským jezerem se nachází tzv. Stará jímka - bažinatá kotlina, pozůstatky dnes již zarostlého jezera.
Prášilské jezero je přístupné z Prášil po červené turistické značce (5 km).

 

Vchynicko-tetovský kanál

Významná technická památka. Kanál pro plavení dřeva vybudovaný v letech 1799-1801 inženýrem J. Rosenauerem jako spojnice řek Vydry a Křemelné. Kanál měl za úkol překonat nesplavný tok Vydry u Antýglu. Délka kanálu je 14,4km a výškový rozdíl 190m. Umělé koryto je místy až 5m široké. Na některých místech je kanál překlanut mostky. Do roku 1958 byl kanál částečně využíván až po obec Rokytu. Dnes kanálem proudí pouze přebytečná voda, protože od rozvodny v Mosau je voda již vedena podzemním potrubím do akumulační nádrže Selský vrch.

 

Čeňkova pila

Čeňkova pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou v Šumavských pláních. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava.
Kdysi skutečná pila byla pojmenovaná podle obchodníka se dřevem Čeňka Bubeníčka, který zde pilu v letech 1863-70 postavil. Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě. Místo je rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany, který sem v létě roku 1867 zavítal na návštěvu k majiteli pily. Na pravém břehu Otavy můžete najít tzv. Smetanův smrk, který sám Smetana tady zasadil.
Dnes se v osadě nachází funkční vodní elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938. Elektrárny jsou funkční technickou památkou. V elektrárně Vydra je muzeum s veřejně přístupnou expozicí "Šumavská energie", která zahrnuje historii hydroenergetiky na Šumavě, model elektrárny na Černém jezeře, model elektrárny Vydra, model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a přívodního potrubí k elektrárně Vydra. V případě příznivého počasí je možnost prohlídky i strojovny Čeňkovy.
Osada Čeňkova pila je východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras.

 

 

Recenze

Komentáře

Přidat komentář

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Počet hlasů: 0

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI