Lëtzebuergesch

Vun Nebílovy Schlass zu Kozel Schlass - Ausflich an Ënnerkunft an der Géigend

 

 V malé obci Nebílovy, na jižním Plzeňsku, stojí v Čechách ojedinělý barokní, zámecký komplex. Barokní zámek Nebílovy byl postaven počátkem 18. století. Tvoří jej dva proti sobě situované zámky, které bývaly po stranách spojeny arkádovými galeriemi. Vstupní trakt předního zámku je zdůrazněn věží s barokní bání. Koncem 18. století vymaloval zámecké pokoje a velký Taneční sál vynikající pražský malíř Antonín Tuvora.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_nebilovy_zamek_kozel_trasa_1024x582.jpg
 

V předním zámku instalace v obnovených zámeckých salonech navozuje atmosféru bydlení šlechty na sklonku 18. století a zároveň ukazuje květinu jako nejrozšířenější motiv v umění a uměleckém řemesle. Zámek Nebílovy bývá taky nazýván květinovým zámkem. Rostlinné prvky jsou použity na obrazech, grafických listech, na intarziích dobového nábytku a na velké kolekci porcelánu. Vynikající ukázkou práce českých sklářů je pak unikátní soubor květinových lustrů benátského typu ze štípaného skla.

Zatímco přední zámek je již vzorně opraven, zadní zámek se ještě opravuje a tak je zde přístupno pouze několik místností. Návštěvníci si mimo jiné mohou prohlédnout Taneční sál s vynikající výmalbou od malíře Antonína Tuvory s motivy antických zřícenin, orientálních měst a exotickou přírodou. V zadním zámku se taky nachází hodnotná kaple sv. Antonína Paduánského a v zámecké galerii se konají pravidelné výstavy výtvarného umění. Na pěkně upraveném zámeckém
nádvoří stojí historická kašna.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/ze_zamku_nebilovy_na_zamek_kozel.png
 

Pokud se vám líbily malby Antonína Tuvory na zámku v Nebílovech, měli byste navštívit rovněž zámek Kozel, ve kterém rovněž najdete malby od tohoto vynikajícího malíře. Není to ostatně daleko, klasicistní zámek Kozel se nachází přibližně 7 km východně od barokního zámku Nebílovy. Parkoviště v obci Šťáhlavice je asi 1 km od zámku, ke kterému dojdete zámeckým parkem kolem Lopatského rybníka. Klasicistní zámek Kozel, na úbočí lesnatých kopců, nad údolím řeky Úhlavy, nechal koncem 18. století postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčíKrálovství českého. Na zdejší hony se sjížděla celá česká šlechta. Zámek byl postaven jako čtyřkřídlá přízemní budova s podélným dvorem a terasou nad zvýšeným jižním křídlem. Ještě v 18. století byl zámecký areál rozšířen o dvě dvojice budov ve stylu klasicizujícího baroka. Je to zámecká kaple sv. Kříže se svým protějškem jízdárnou a konírna se svým protějškem lokajnou. Na zámku se téměř v úplnosti zachovala rozsahem i kvalitou vynikající výzdoba interiéru, provedena na konci 18. století pražským malířem Antonínem Tuvorou. Za nejcennější je považována výmalba hlavního salonu s kombinací mytologických scén a iluzivních obrazů krajin.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_kozel.png
 

Zámek Kozel má taky velmi cenné vnitřní zařízení s nábytkem ve stylu Ludvíka XVI. a rozsáhlými sbírkami majoliky, porcelánu, obrazů a grafik. V zámeckých komnatách je pozoruhodný soubor 35 kusů původních kachlových kamen a návštěvníci si mohou prohlédnout taky zajímavé empírové divadlo. Jízdárna slouží jako výstavní síň, ve které se konají pravidelné výstavy předních výtvarníků. Je zde taky stálá expozice soch vynikajícího sochaře J. V. Myslbeka a na stěnách sálu jsou vystaveny vzácné renesanční tapiserie. Na zámek navazuje rozsáhlý, přírodní, zámecký park s cennými dřevinami.

 


Tipps ON: Reesen, Ënnerkunft, Waasser a Flëss

Ënnerkonft an der Géigend - Pilsen

Fräizäitaktivitéiten Beräich - Western Bohemia

Fräizäitaktivitéiten Beräich - Pilsen Regioun

U řeky Úslava


 

ANEREN FAMOUS ARTIKELEN

 

 

kommentéiert

Foto nei Commentaire

Captcha
Dës Fro ass fir ze kontrolléieren ob Dir e richtegt Besuch ass an net e automatiséierte Spam-Roboter.
3 + 5 =
Solvéieren dësen einfache mathematesche Beispill a fëllt d'Resultat of. Zum Beispill, Fir 1 + 3 gitt 4.

Ebook - Bongen fir Caravans an Zelter

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 INTERESSÉIERT ARTIKELEN