Penzo Stany - Specialisté na stany, spacáky, Husky, Coleman

Výběr stanu pro stanování v kempu

Při výběru stanu je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které pomohou se správným výběrem stanu.
V jakých podmínkách se bude využívat stan?
 

Jaký počet osob zvolit?

Pokud chcete stan bez předsíňky pouze s krytým vchodem, je vhodné koupit stan s jedním místem navíc, protože velké batohy si pak můžete dát do stanu a špinavé boty nechat v menším krytém vchodu. V případě, že chcete stan s předsíňkou, je vhodné zvážit, zda by nebylo výhodné koupit stan  také s jedním místem navíc, protože důležité vybavení můžete mít hned ve stanu při ruce, když jste již např. ve spacáku. Více místa ve stanu oceníte při nepřízni počasí, kdy musíte trávit delší čas ve stanu a ne vždy se vyplatí stavět předsíňku např. z důvodu malého místa nebo povrchu pro kotvení. 

Další rozhodující faktory:
Krytý vchod nebo nekrytý vchod stanu?
Kryt vchod zvětšuje úložné prostory, lépe odvětrává stan i za deště.
Stan má mít dva vchody nebo jeden vchod?
Dva vchody oceníte při větším počtu lidí, kryté vchody zvětšují úložný prostor, kryté vchody lze najednou otevřít i za deště pro lepší větrání stanu.
Stan má mít předsíňku nebo ne?
Předsíňka zvětšuje úložný prostor, který slouží pro odkládání bot a mokrých věcí, batohů. V předsínce se dá i vařit ovšem s maximální opatrností.  

Jakou konstrukci stanu?

Dnešní nabídka prutů se skládá z laminátových tyček, ocelových, dularových a případně z kompozitních materiálů dural-karbon-kevler (expediční stany). Laminátové tyčky jsou levnější variantou a používají se u letních stanů do kempů. Duralové trubky jsou odolnější a více vydrží, proto se používají u turistických stanů pro outdoorovové aktivity. Ocelové trubky se používají u rodinných stanů.

Jak velký vodní sloupec?

Vodní sloupec stanu nebo-li jak je materiál odolný proti tlaku pronikání vody. U stanu máme dva vodní sloupce a to vodní sloupec u tropika (vodní sloupec vnějšího stanu) a vodní sloupec podlážky (vodní sloupec vnitřního stanu).  Vodní sloupec tropika by měl dosahovat min. 1500 mm pro letní stan do kempu, což už je dostačující hodnota proti promočení. Turistický stan (outdoorový) by měl mít  tropiko min. 3000 mm.
Vodní sloupec podlážky stanu (vodní sloupec vnitřního stanu) by měl být min. 5000 mm pro stan letní do kempu. Turistický stan by se měla hodnota pohybovat kolem 10 000 mm, kde je zaručeno i delší pobyt v suchu v případě intenzivních dešťů.

Jakou barvu stanu?

Můžete vybírat z tmavých barev (zelená, tmavě červená) nebo ze světlých barev. Doporučujeme u turistických stanů a u stanů do kempu tmavší barvy, protože tolik nepřitahuje různý hmyz, pozornost jiných turistů, není vidět každá špína a stany rychleji schnou na slunci. Nevýhoda je, že při slunečném počasí je ve stanech sice tepleji, ale kdo tráví slunečný den ve stanu? U expedičních stanů nebo při stanování na sněhu je vhodné mít stan ze světlejších barev. 

 

Nabídku stanů od Penzo stany naleznete ZDE

 

Článek zpracoval internetový obchod PENZO.cz specialista na prodej stanů Husky, Coleman a Hannah