TOPlist

Dovolená na chorvatském ostrově Lošinj

Rád píšeš o cestování, kempování, stanování, nebo máš spoustu zážitků z dovolené o které se chceš podělit? Tak pojď psát pro nás a vydělávej a to až 50% podíl z reklam u článků. Inkasovat můžeš i ty a to ne jednorázově, ale opakovně . Více info

 

AKTIVITYKULTURACESTOVÁNÍ & DOVOLENÁSPORTOVÁNÍOSTATNÍ
Akce a srazyPamátkyCestování s karavanemKam na vodu - vodáci

Videa

Tipy na výletyKulturaDovolená v EvropěRybaření

Vinařství

Kam na horyHrady a zámkyTipy na ubytováníCykloturistika

Restaurace a stravování

Pro dětiPříroda

Stanování

Sportovní aktivity

Rozhovory

 

Řeky, jezera, přehradyRecenze Campingového vybaveníHoubařeníSrandičky a vtipy
  Hodnocení ubytování 

Zábava

  Kempování na divoko Vybavení pro karavany

 

Ostrov Lošinj leží ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví a má rozlohu 75 km2 v délce 31 km. Je mnohem menší než je sousední ostrov Cres a má také dvojnásobný počet obyvatel, asi 8 000. Severní část ostrova Lošinj je velmi hornatá a naleznete zde například nejvyšší vrchol ostrova, Televrina ve výšce 588 m v pohoří Osoršćica. Směrem na jih leží vrchem Grgošćak s výškou 243 m.

Pobřeží je členité a v krásných zátokách leží nejoblíbenější letoviska Mali Lošinj a Veli Lošinj. Na jihu ostrova roste subtropická vegetace, rozlehlé piniové lesy, krásné palmy, agáve a nádherné oleandry. Záliv Čikat je s chráněným stejnojmenným lesoparkem. Lošinj je obklopen ostrovy a ostrůvky, které jsou oblíbeným výletním cílem turistů. Na jihozápadním pobřeží leží ostrovy jako, Unije, Vele a Male Srakane i Susak. Na jihovýchodě leží Ilovik, Vele a Male Orjule, Sv.Petar, Kozjak a Trasorka.

Ostrov Lošinj

mali lošinj

Zdejší jadranské moře kolem lošinjsko-creského souostroví je od roku 2006 prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na vysoce intenzivní ochranu zdejší úžasné kolonie delfínů skákavých, neboli Tursiops truncatus. Chorvatsky se jim tu říká dobri dupini. Ostrov Lošinj je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů pro své mírné podnebí, příznivé i v zimě. V roce 1892 byla městečka Mali a Veli Lošinj prohlášena za klimatické lázně.  

V polovině ostrova v nejužší části u přístavu Mali Lošinj došlo k prokopání průplavu Privlaka, který nyní téměř rozděluje ostrov na dva díly. Privlaka je vybavena otočným mostem a hlavní ostrovní komunikací. Průplavem proplouvají jachty a malé lodě. Nová část města Mali Lošinj sahá až sem. Pro proplutí lodí Osorským průplavem, chorvatsky Osorski tjesnac se otáčí most na krátkou dobu každé ráno a večer. Zajímavostí je, že otáčení mostu se provádí do dnes pomocí kliky.

Mali Lošinj

ostrov lošinj

Ostrov Lošinj byl osídlený od předhistorické doby. Zbytky opevněných ilyrských sídel, liburnských gradin, jsou po celém ostrově. Římané a jejich město Apsoros, tedy Osor, bylo správním střediskem ostrovů Cres i Lošinj. Zbytky římských venkovských vil najdete u osad Studenćić nebo Liski. Ve všech letoviscích jsou krásné apartmány pro Chorvatské ubytování.

Roku 1996 nalezli v moři u skupiny ostrovů Vele Orulje v hloubce 45 metrů antickou bronzovou sochu řeckého atleta Apoxyomena. Uvidíte ji v městě Mali Lošinj v paláci Kvarner na nábřeží, ve speciální muzeu. Mali Lošinj a pláž Sunčana uvala jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst.

Bohatá historie

Slované zde zanechali od raného středověku románské poustevnické kostelíky, jako Sveti Jakov u stejnojmenné osady, Sveti Lovreč u Osoru a Sveta Marija Magdalena pod Osoršćicou. Pány Benátčany vystřídala etapa rakousko-uherské nadvlády a ostrov byl také připojen k Itálii. V roce 1943 byl Lošinj okupován Němci a jugoslávská vojska ho osvobodila v dubnu 1945. Krásnými letovisky na ostrově jsou Mali Lošinj, Veli Lošinj a Nerezine.

Nejvíce zde kvete zemědělství, rybolov, tradiční stavba malých lodí a cestovní ruch. Přes osorský most je Lošinj dostupný přes ostrov Cres, kam přijedete trajektem z pevniny nebo z ostrova Krku s pevninou spojeným Krcký mostem. Cresem a Lošinjem vede od severu k jihu komunikace. V sezóně jezdí ve vybraných dnech trajektová linka Zadar - Mali Lošinj a zastávky jsou na ostrovech Severodalmatského souostroví, jako je Ist, Olib, Silba či Premuda.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
5 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY