TOPlist

Jáchymov, nová perla UNESCO - tipy na výlety

 

Když byl hornický region Erzgebirge/Krušnohoří 6.7.2019 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, přijímal jsem to se směsicí hrdosti a obav. Jsem rád, že celý život žiji v krajině, která dala světovému hornictví převratné technologie a zejména ve středověku byli zdejší horníci průkopníky nových technologií. Zároveň se však obávám i negativních vlivů , které s sebou přináší zvýšený počet turistů, který v souvislosti se zápisem do seznamu kulturních památek přijde. I proto jsem se rozhodl napsat pár tipů na výlety v okolí oceněných hornických památek, třeba alespoň tak přispěji ke snížení koncentrace návštěvníků na nejvíce exponovaných místech. Protože se specializuji hlavně na Západní krušnohoří, budeme se pohybovat v tomto regionu Karlovarského Kraje a záměrně vynechám Krupku, vrch Mědník v Ústeckém Kraji a místa v Německu. Podívejme se tedy na méně známá zajímavá místa v zónách Unesco.

Hornická kulturní krajina Jáchymov - Kromě středověkých dolů v bezprostřední blízkosti tohoto lázeňského města máte možnost vydat se v okolí na méně známá místa, kde nepotkáte davy turistů. Pokud je chcete absolvovat na kole, tak se připravte na opravdu velkou porci námahy, protože Jáchymov leží v údolí mezi strmými svahy Krušných Hor. Opravdu všechny cesty tady vedou do kopce, zato však máte výhodu, že se budete vracet do ubytování bez šlapání.  Jedním z lákadel historické části Jáchymova je stědověká mincovna poblíž budovy městského úřadu (zde se mimo jiné natáčel i oblíbený seriál Rapl) . Málokdo ví, že naproti přes ulici se nachází stylová bylinkárna, krerá sídlí v budově původní lékárny z roku 1520. Nabízí lektvary, sirupy a bylinné směsi většinou z místních krušnohorských bylin. Více informací najdete na Krusnohorskaapatyka.cz

Pokud se vydáte na protilehlém svahu po modré turistické značce, dojdete za chvíli na zříceninu hradu Freudenstein, zvanou též Šlikův Hrádek. Ze samotného hrádku zbyla jen zajímavá věž Šlikovka, ale je odsud nádherný výhled na město. Pokračujte po asfaltce dál směrem na Mariánskou, a těsně nas obcí v prudké pravotočivé zatáčce sejděte vpravo na polní cestu. Po ní se dostanete cca. Po 1,5 km na výrazný vrchol, na který nevede turistická značka, proto si výhled z něj budete moci vychutnat o samotě. A věřte, že zejména západy slunce jsou z něj famózní, Jmenuje se Popovská hora a s výškou 900 m nad mořem nabízí na odlesněném vrcholu s křížem parádní výhled na Klínovec , město Ostrov , Karlovy Vary i podkrušnohoří. Asi kilometr pod vcholem, směrem na západ najdete zaniklou obec Popov se zbytky původního sudetského osídlení, chráněnou popovskou lípu a skalní vyhlídku s křížem. Vrátit do Jáchymova se pak můžete po žluté značce, nebo po silnici kolem bývalé skládky a okolo kostela všch svatých se dostanete zpět k mincovně. Jeden den na poznání všech zajímavých míst opravdu nestačí, takže pokud se chcete zdržet déle, je ubytovacích možností v okolí dost. Sice tu není žádný autokemp, ale jeden tip na nádherné ubytování v přírodě mám. Je to penzion Jezírko v malebné krajině kousek nad serpentinami na Boží Dar. Je tady klid, úžasná kuchyně, rybníček a kolem dokola jen lesy.

Pokud jste příznivci náročnějších tůr pěšky, nebo dokonce na kole, vydejte se na Hadí horu.Z kruhového objezdu v centru města se vydáte po silnici ke známému sporthotelu Můstek. Za ním jdete stále po žluté turistické značce podél potoka až začne polní cesta stoupat a pomalu se v serpentinách zakusovat do svahu. Po pár kilometrech, kdy už bude Vaše oblečení propocené a budete mít pocit, že jste téměř na vrcholu stoupání, dávejte pozor na odbočku doprava. Je značená mimo jiné i trojůhelníkem, symbolem vrcholu. Hadí hora měří 941 m.n.m. A vzhledem k tomu že vyjdete ze 600 m.n.m , jde o docela stušné převýšení na krátké trase. Poskytuje nádherný výhled přes rozsáhlé suťové pole, kde se hadům určitě musí líbit, do údolí Jáchmova a na hřebeny hor nad Mariánskou. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou a máte ještě dost sil, můžete pokračouvat již lehčím terénem do lesem a horskými lukami do Božího Daru a odsud zpět autobudem do Jáchymova. Hornická krajina nejsou prostě jen památky UNESCO, ale nabízí i spoustu dalších nádherných zákoutí. Podobně je to i v další lokalitě Horní Blatná - Hřebečná, o které Vám napíši někdy příště.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 6 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY