TOPlist

Krušné hory - svítání na Tisovském vrchu

 

Zima neúprosně klepe na dveře a vy určitě přemýšlíte, kam vyrazit na zimní, pololetní , nebo jarní prázdniny. Pokud se chystáte do některého ze stále oblíbenějších krušnohorských středisek, máme pro Vás tip na Tisovský Vrch nezapomenutelný výlet. Potřebujete k němu jen chuť si trochu přivstat, nebo naopak skončit s lyžováním o něco dříve, to podle toho, chcete li vidět východ, nebo západ slunce.

  Tisovský Vrch Tisovský vrch je jedním z nejlepších vyhlídkových bodů v Krušných horách, ale není ani zdaleka tak navštěvovaný jako Klínovec, Fichtelber,g nebo Blatenský vrch. Zřejmě i proto, že na něj nevede žádná silnice a musíte se na něj vyšplhat po vlastních. Podle výšky sněhu si zraději přibalte sněžníce, skialpy, běžky, nebo alespoň návleky a můžete vyrazit. Do batohu samozřejmě nezapomeňte nějakou dobrotu a teplý čaj, neno kávu, protože na vrchohlu není žádné občerstvení. A s velkou pravděpodobností tady budete sami. Společnost Vám bude dělat jen kamenná rozhledná, místními zvaná Pajndl, kterou nechal vystavět v letech 1895-1897 Nejdecký krušnohorský spolek.  Tisovský vrch se tyčí severně nad vsí Tisová do výše 977 m.n.m. a je dominantou širokého okolí. A pokud se nebojíte zimy a sněhu, je to zajímavý výlet pro celou rodinu i v zimě. Výchozím bodem je malé parkoviště u kdysi vyhlášené výletní restaurace Kukačka. která však momentálně spíše skomírá. Můžete zde ale alespoň nechat auto a vyrazit po žluté nahoru. Dokonce sem můžete vyjet i vlakem na trati K.Vary - Johanngeorgenstadt a vystoupit na zastávce Nejdek - Tisová.  Pokud tedy trávíte lyžařskou dovolenou například v Perninku, nebo Nových Hamrech, je snadné se sem dostat.  Od nádraží Vás Čeká zprvu svižný výstup asfaltkou mezi posledními domy vesnice, nésledně uhnete vpravo do lesa a jdete chvíli pohodlně po vrstevnici. Tady si jen pohlídejte sotva znatelnou odpbočku doleva , kterou , zvláště jdete-li ve tmě , můžete snadno přehlédnout. Od odbočky už stoupáte lesem, malou pěšinou do strmějšího kopce až na temeno Tisovského vrchu, kte se náhle objeví silueta kamenné rozhledny. Z parkoviště Vám cesta zabere cca. 30-40 minut, podle výšky sněhu. Rozhledna je celoročně otevřená, doby kdy jste si museli vyžádat klíč na Městském Úřadě v Nejdku jsou dávno pryč. Zdarma tak můžete být pány svého vyhlídkového majáku uprostřed lesů.  Počet schodů Vám po výstupu lesem možná bude připadat až příliš vysoký,  věřte však, že nebudete litovat. Zvláště, pokud jste přišli sledovat svítání a budete mít štěstí na barevné mraky, nebo inverzní počasí. Na ochozu Pajndlu je umístěno bytelné kovové zábradlí, takže se nemusíte bát ani o bezpečnost Vašich dětí. Jediné čeho se můžete trochu obávat, je ledový vítr, který zde často vane. Přeci jenom , jste v Krušných horách a navíc ochoz věže je ve výšce 1000 m.n.m.

Nám se při poslední návštěvě podařilo spatřit nádherný východ slunce, který zalil okolní krajinu růžovo- fialovým světlem a zůstane nám v paměti ještě dlouho. A malý tip na závěr - pokud výstup absolvujete v zimě a je hodně sněhu, vezměte s tebou třeba sáně. Odměnou Vám bude pekelně dobrá zábava při sjezdu, který můžete prodloužit klidně až do Nejdku. A pár tipů pro ty z Vás , kteří se chcete ubytovat v některém z krušnohorských středisek a podniknout výlet na Tisovský vrch. Určitě popřemýšlejte o Nových Hamrech. které leží jen pár kilometrů odsud a jednu zastávku vlakem . Nenabízejí sice kilometry sjezdovek, zato však poklidnou rodinnou atmosféru, nádherné okolí a dostatek ubytovacích služeb a vyhlášenou kuchyni například v hotelu Malamut , nebo v některé z horských chat.

 

 


DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY


 

 Komentáře

Obrázek uživatele alenkanott
alenkanott (nepřihlášený) 29. Červen 2020 - 10:03
Superrr! My teď jedeme přímo sem "hotel Honour and Grace" do Krušných hor, takže tohle rozhodně dáme! Díky moc

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
14 + 4 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY