Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Lyžování v Německu - Grosser Arber

Velký Javor  neboli Großer Arber je hora na Česko - Bavorském pomezí, na kterou řada českých turistů kouká ze Železné Rudy .  Nachází se pár kilometrů západně od města Bayerisch Eisenstein a svou výškou 1456 m je nepřehlédnutelnou  dominantou Šumavy.  Při své zimní dovolené v některém ze Železnorudských středisek však na ní nemusíte jen hledět, ale můžete se svézt z jejího vrcholu na lyžích nebo snowboardu. I my jsme to zkusili a byla to věru příjemná záležitost. Díky snadné dostupnosti z české strany se stačí jen brzy ráno donutit vstávat v některém z penzíonů a za chvíli už můžete brázdit sjezdovky upravené s pověstnou německou precizností. Nutno dodat , že postupem času získává skiareál na 'Javoru na popularitě i mezi českými návštěvníky, takže zde může být docela plno. Čekací doby jsou ale kratší než ve většině středisek u nás a kvalita tratí a služeb nepoměrně vyšši.

Jak se tam dostat ?

Za hraničním přechodem v Eisensteinu odpočíte první odbočkou doprava , směr Brennes a po chvíli stoupání v serpentinách dojedete k začátku lyžařského střediska. Zde podél silnice bývá dostatek příčných parkovacích míst. Případně můžete dojet o několik set metrů dále k hlavní pokladně a kabinové lanovce. Tam bývá však obsazenost vyšší. Ostatně i tady na začátku je kasa, kde si můžete koupit skipasy, tak proč nezůstat zde. Navíd na tomto bližším konci je i dětský skipark s pohyblivým kobercem a pozvolné sjezdovky, ideální pro rodiny s dětmi.

Jak se nám tam lyžovalo ?

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/lyzovani_v_nemecku_grosser_2.jpgOpravdu nevím kolik kilometrů sjezdovek tady mají. Tuším, že je to něco kolem 10 km. Hlavní výhodou je severovýchodní orientace svahů a nadmořská výška, takže si zde skvěle zalyžujete i když na Rudě podmínky nejsou ideální. Ano, skipas stojí samozřejmě více než v českém středisku na Špičáku nebo jinde. Ale když si spočítáte, kolik km najezdíte za pár hodin zde, tak rázem přestanete přepočítávat.  I z té strany střediska , kde je dětský park se dostanete pohodlně až na vrchol Javodu. Nejprve jednou ze dvou kotev, které míří vele sebe rovnoběžně podél modré sjezdovky, potom sjedete lesní spojovací cestou (ale dostatečně širokou) až k šestisedačce, která vede kousek pod vrchol. Pokud se chcete dostat až nahoru, musíte zvolit místo šestisedačky kabinku, ze které vystroupíte také kus pod vrcholem. Na ten už musíte poslední výškové metry ukajovat na kotvě. Nás na ní v této výšce štípal ledový vítr, ale není dlouhá a tak se to dá vydržet.  Na vrcholu se vám odkryje nádherné panorama celé Šumavy a pokud je dobrá viditelnost můžete vidět na jihu i některé vrcholky Alp. Z vrcholu se rozbíhají docela svižné červené svahy do údolí. Ten vedle kabinové lanovky dokonce přechází v černé označení a s dětmi sem raději moc nejezděte.  Ostatně i na červených svazích se pod vrcholem odpoledne tvoří nepříjemné muldy, takže je lepší si přivstat a užít si pověstného manšestru.  Pojedete li spíše nalevo dostanete se krásným svahem až ke kotvám , které vedou  od místa kde máte zaparkované auto. Středem a vpravo se můžete procarvovat oblouky k hlavní kase , dvěma šesti sedačkám a kabince.

Hlavní výhody ? V zimě je taady k dispozici 5 vleků + pásy pro děti, podél sjezdovek je 6 restaurací, velkéá parkoviště ZDARMA (ano slyšíte dobře)  hned u vleků , z 80 % zasněžování. Velkám lákadlem je 1200 m dlouhá  sáňkařská dráha . A běžkaři najdou nedaleko areál s udržovánými stopami . Bydlet tak můžete levněji v Železné Rudě a za kvalitním lyžováním dojíždět pár minut autem. Případně se podívejte na nabídku ubytování v Bavorské Rudě, kde se již řada podnikatelů přizpůsobila a nabízí ubytování s německým komfortem za české ceny.

 

Informace o cenách  v češtině : www.arber.de/cz/ceny

Informace o levném ubytování

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
15 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY