Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Na co myslet při výběru spacáku

Vsechny clanky_button

Chystáte se pod stan nebo do kempu? Váš starý spacák má už to nejlepší za sebou? Chcete si pořídit nový, ale nevíte podle čeho vybírat? Připravili jsme pro vás krátký článek o výběru spacáků a všech důležitých parametrech. Ještě než se do výběru pustíte, je třeba ujasnit si, k čemu přesně budete spacák využívat. Jistě, ke spaní… Ale v jakých podmínkách? V létě nebo v zimě? Budete ho nosit na zádech, nebo vozit v autě? To vše si musíte předem rozmyslet.

První, co je třeba rozhodnout, je typ spacáku. Ten se odvíjí od teploty, ve které jej budete používat. Na trhu jsou tři varianty - letní, zimní a třísezónní. Letní spacáky jsou určené pro teploty vyšší než +10 °C. Jsou tedy ideální na letní období, na jaře a na podzim by vám v nich ale byla zima. Jestliže rádi cestujete od jara do podzimu, využijete spíš Třísezónní spacák. Ten vás dostatečně ochrání i před zimou pár stupňů pod nulou. Třetí variantou jsou zimní spacáky, ve kterých se dostatečně zahřejete i v extrémních podmínkách -25 °C..

 

Dalším zásadním parametrem je materiál. Vybírat můžete v zásadě ze dvou možností - peří a syntetiky. Systerických vláken je při tom mnoho druhů, které se liší svými izolačními schopnostmi. Umělá vlákna jsou vhodnější pro alergiky, kterým by peří mnoho způsobovat problémy. Další výhodou je snadná údržba a odolnost vůči vlhku. Na druhou stranu jsou ale objemnější a těžší, než péřové spacáky. Jsou tím pádem vhodné spíše při kempování a delší pobyt na jednom místě.  Navíc je jejich pořizovací cena výrazně nižší. Péřové spacáky se vyznačují dlouhou životností, nízkou hmotností a malým objemem. Jsou tedy ideálním řešením pro pěší turistiku. Jsou navíc více výhřevné a mají lepší izolační vlastnosti. Nevýhodou je ale malá odolnost vůči vlhkosti, a také vyšší pořizovací cena. yes

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/spacak_green_566x768.jpg

 

Při výběru tvaru budete mít možnost volby ze tří variant - dekového, mumiového a oválného provedení. Dekový tvar je obdélníkový a vhodný spíše do vyšších teplot, zahřívání v něm trvá trochu déle. Nekryje navíc hlavu, což by vám během chladnější noci mohlo vadit. Výhodou je možnost rozepnout jej a použít jako deku. Mumiový tvar napak hlavu kryje. Jeho tvar navíc kopíruje křivky lidského těla, tím pádem je těsnější a lépe se v něm zahřejete. Určitým kompromisem mezi těmito dvěma druhy je oválový tvar. Ten není tak těsný jako mumie, ale tělo obepíná o něco těsněji než dekový spacák. Oproti němu se v oválné variantě rychleji zahřejete, stále ale budete mít při spánku dostatek volnosti.

Někteří výrobci nabízejí spacáky v různých velikostech a provedeních. Zvláštností jsou ženské spacáky, které jsou menší a více zateplené v oblasti boků a navíc mají často lépe zateplené nohy. Dětské spacáky jsou pak menší, někdy i v rostoucí variantě.

Obecně lze ale říci, že spacák by měl být vždy ai o 15 až 20 cm delší, než jeho majitel. To zajistí tepelný, ale zároveň dostatek prostoru. Velikost hledejte v popisku, vždy by měla být uvedena buď délka, nebo označení S-XL... cheeky

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY