Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Na hrad Pecka

Vsechny clanky_button

Stačilo ujet necelých čtyřicet kilometrů z Janských Lázní na jihozápad, abychom se dostali během dalšího volného odpoledne na parkoviště hradu Pecka. Ten je podle informací dostupných na jeho webových stránkách jediným interiérově zpřístupněným objektem středního Podkrkonoší a Krkonoš. Z parkoviště, které je mimochodem jako jedno z mála bezplatné, se k hradu dojde během několika minut.

První písemná zmínka o hradu se datuje do roku 1322. Hrad se postupně rozrůstal, takže na začátku 17. století měl podobu honosného sídla se čtyřmi obytnými paláci. Poté, co hrad získali členové řádu kartuziánů v Valdic u Jičína, kteří ho využívali déle než 150 let jen jako letní sídlo, začal hrad stále víc a víc chátrat. Zkázu dokončil velký požár v roce 1830. V roce 1921 získala ruiny do svého vlastnictví obec Pecka a objekt byl postupně velmi pomalu rekonstruován. Od roku 1968 byla zpřístupněna první prohlídková trasa a v roce 2012 trasa druhá.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hradni_nadvori_800x450.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hradby_800x450.jpg

Základní prohlídkový okruh zahrnuje prohlídku hradních místností, kde je prezentovaná historie hradu i města Pecka, dále velký rytířský sál a také černá kuchyně s funkčním orchestrionem. Ten je během prohlídky průvodcem skutečně uvedený do provozu. Neméně zajímavý je i druhý okruh nazvaný Harantovské sklepy. Tam jsme měli možnost vidět, jak byl objekt v tehdejší době zásobovaný, jak se uskladňovaly potraviny, připravovalo jídlo a také, jak byla prováděna hygiena. Dále také spižírny, vinný a pivní sklep. No, a aby nebylo všechno tak idylické, součástí je také prohlídka středověké mučírny.

Z hradních ochozů je krásný výhled na téměř celé Krkonoše. A když máte ještě chuť na delší procházku, můžete se z hradu Pecka vydat po žluté značce ke Krkonošské vyhlídce, která leží v nadmořské výšce 531 metrů. Tahle cesta je dlouhá asi čtyři kilometry, vede krásnou krajinou a za úchvatný výhled, který budete mít k dispozici, rozhodně stojí. Zpátky k hradu Pecka se dostanete po modré turistické značce asi po dvou kilometrech.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Ubytování v okolí: 
ZařízeníVzdálenost
2,2 km

Komentáře

Obrázek uživatele Zdena Zuzana
Zdena Zuzana (nepřihlášený) 7. Leden 2019 - 20:13
Mám několik fotek z hradu Pecka, bohužel sem nejdou nahrát. :(
Obrázek uživatele Admin
Admin 7. Leden 2019 - 20:30
Asi jsou moc velke. Zkuste je zmensit a pak nahrat. max 2 Mb. Nebo mi je poslete na email a ja je nahraju za Vas ;). Na email: marek.misutka@kempy-chaty.cz

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
8 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY