Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

O hradu a zámku Jindřichův Hradec - výlety a ubytování v okolí

Vsechny clanky_button

Na ostrohu nad soutokem Nežárky a Hamerského potoka stávalo již v 10. století opevněné, slovanské, knížecí hradiště. Na počátku 13. století zde byl založen hrad, jehož držitelem byl již roku 1220 Jindřich, nejstarší syn zakladatele rodu Vítkovců, Vítka z Prčice. Hrad a zámek Jindřichův Hradec stojí nad rybníkem Malý Vajgar, který sousedí s rybníkem Velký Vajgar s půvabným ostrůvkem. Původní gotický hrad byl v druhé polovině 16. století a počátkem 17. století přestavěn na honosný renesanční zámek. Celý areál hradu a zámku se rozkládá kolem tří nádvoří na ploše více než 3 ha. Svojí rozlohou se tak řadí na třetí místo v České republice po Pražském hradu a hradu a zámku v Českém Krumlově.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_a_zamek_jindrichuv_hradec_1024x470.jpg

 

V areálu se nachází více než 300 místností, v nichž je uloženo na deset tisíc uměleckých předmětů. V letech 1976 až 1994 proběhla velkorysá rekonstrukce objektu. Zcela unikátní renesanční zámecká kašna s bohatě zdobenou polychromovanou mříží je opravdu jako z pohádky. Návštěvníci si mohou prohlédnout gotický hradní palác a hradní kapli sv. Ducha se středověkými nástěnnými malbami s námětem legendy o sv. Jiří a taky obraz Jindřichohradecké Madony. V černé kuchyni se zase vařila známá sladká kaše pro chudé, o které se ještě zmíním. Renesanční prostory zámku, takzvané zelené pokoje, jsou zdobeny nástěnnými malbami, kazetovými stropy a krby. Můžete si prohlédnout taky klasicistní místnosti zámku, skvosty Černínské obrazárny a zahradní renesančníNa ostrohu nad soutokem Nežárky a Hamerského potoka stávalo již v 10. století opevněné, slovanské, knížecí hradiště. Na počátku 13. století zde byl založen hrad, jehož držitelem byl již roku 1220 Jindřich, nejstarší syn zakladatele rodu Vítkovců, Vítka z Prčice.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_a_zamek_jindrichuv_hradec.png
 

Hrad a zámek Jindřichův Hradec stojí nad rybníkem Malý Vajgar, který sousedí s rybníkem Velký Vajgar s půvabným ostrůvkem. Původní gotický hrad byl v druhé polovině 16. století a počátkem 17. století přestavěn na honosný renesanční zámek. Celý areál hradu a zámku se rozkládá kolem tří nádvoří na ploše více než 3 ha. Svojí rozlohou se tak řadí na třetí místo v České republice po Pražském hradu a hradu a zámku v Českém Krumlově. V areálu se nachází více než 300 místností, v nichž je uloženo na deset tisíc uměleckých předmětů. V letech 1976 až 1994 proběhla velkorysá rekonstrukce objektu. Zcela unikátní renesanční zámecká kašna s bohatě zdobenou polychromovanou mříží je opravdu jako z pohádky. Návštěvníci si mohou prohlédnout gotický hradní palác a hradní kapli sv. Ducha se středověkými nástěnnými malbami s námětem legendy o sv. Jiří a taky obraz Jindřichohradecké Madony. V černé kuchyni se zase vařila známá sladká kaše pro chudé, o které se ještě zmíním. Renesanční prostory zámku, takzvané zelené pokoje, jsou zdobeny nástěnnými malbami, kazetovými stropy a krby. Můžete si prohlédnout taky klasicistní místnosti zámku, skvosty Černínské obrazárny a zahradní renesanční rondel s bohatou štukovou, zlacenou výzdobou. Z Černé věže vysoké 32 m ze 13. století je pěkný výhled na město. Naši nejznámější Bílou paní je Perchta, Bílá paní rožmberská, která žila v 15. století. Ta se občas zjevuje na hradech a zámcích, které patřily členům jednotlivých větví rodu Vítkovců, zejména Rožmberkům, ale i pánům z Hradce. Dle legendy to byla právě tato Bílá paní, která založila tradici rozdávání sladké kaše chudým vždy na Zelený čtvrtek. Tento obyčej se udržoval až do roku 1783. Taky na hradě v Jindřichově Hradci se rozdávala na Zelený čtvrtek kaše chudým. Kaše se vařila z pšeničné krupice s pivem a medem a mastila se makovým olejem. Kromě sladké kaše dostávala chudina ještě polévku, dvojí jídlo z ryb, malý pecen chleba a džbánek piva. Hostina se konala u velkých stolů na nádvoří hradu. Na hostinu se každoročně scházela chudina z města i širokého okolí. Tak například v roce 1695 bylo na Zelený čtvrtek na hradě pohoštěno okolo devíti tisíc chudých lidí. Hrad a zámek Jindřichův Hradec byl taky kulisou několika filmů. Tak například Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, nebo filmové pohádky Z pekla štěstí.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Jindřichův Hradec

Ubytování v oblasti - Jižní Čechy

Řeka Nežárka - 0,2 Km

Rybník Vajgar- 0,3 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
5 + 14 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY