TOPlist

Výlet na zámek Konopiště

 

Také se vám občas stane, že nemáte moc času, ale přece jen byste rádi starosti hodili za hlavu a někam vyrazili? Pokud ano, tak jste na tom stejně jako já. No, a když k tomu dojde, snažím se vymyslet alespoň krátký výlet. Pokud mě něco (a ne vždy je to třeskutě geniální) napadne, pak zbývá to nejdůležitější. Přemluvit manžela, aby vyrazil se mnou.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_konopiste_celkovy_pohled.jpg

Po jednom z mých nápadů, jsme se rozhodli vyrazit na zámek Konopiště. Zaparkovali jsme na centrálním parkovišti a pak už nám zbývalo ujít jen něco přes půl kilometru k zámku. Je to sice do kopce, ale je to moc příjemná procházka, kterou zvládne každý. Impozantní bránou pak stačí vejít a máte před sebou celý zámek.

Nejprve ovšem nemůžete minout zámecké medvědárium v hradním příkopu, které bylo založeno v první polovině 19. století. Nyní ho obývá medvěd ušatý (himálajský) Jiří.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/meded_jiri.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/medvedarium.jpg

Pro zajímavost něco málo z historie zámku, jeho vznik sahá až na konec 13. století, kdy ho založil pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova. Poté byl téměř tři století ve vlastnictví Šternberků. Poté se v jeho držení během dalších tří století vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1887 zámek koupil František Ferdinand d`Este. Během jeho vlastnictví prošel zámek rozsáhlou přestavbou a také vznikla velká Růžová zahrada. Několik let po konci první světové války převzal zámek československý stát a byl částečně zpřístupněn veřejnosti. S přestávkou během druhé světové války, kdy v zámku sídlil hlavní štáb jednotek SS, je zámek i se zahradou stále přístupný.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/vstupni_brana.jpg

Návštěvníci si mohou vybrat z pěti prohlídkových okruhů nebo doplňkových expozic. Velmi bohatá je sbírka loveckých trofejí. V jedné ze zámeckých chodeb, která je součástí prohlídkového okruhu Lovecká trasa, jich je umístěno osm set. Vlastně mě velmi překvapilo, že před sto a více lety bylo v místních lesích tolik zvěře, když v dnešní době člověk v přírodě občas zahlédne pár srnek a snad ještě míň zajíců nebo bažantů. To je asi ten pokrok…

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_konopiste_mapa.png

Za zhlédnutí rozhodně stojí také zmiňovaná Růžová zahrada se skleníky, jezírkem, obelisky a sochami, jimž nepřehlédnutelně vévodí socha Lukrécie, která je, jak jsem se později dočetla, vysoká devět metrů. Protože má zahrada rozlohu asi pěti hektarů, nezbýval nám čas na její zevrubnou prohlídku. Nenechali jsme si ovšem ujít prohlídku skleníku, kde se pěstují exotické rostliny. Ale i to, co jsme z rozlehlé zahrady stihli vidět, opravdu stálo za to. Zámeckým parkem vede také naučná stezka.

Cestou ze zámku jsme se ještě prošli kolem obůrky Stará myslivna pro lesní zvěř, kde jsou chovány tři druhy zvířat, a to daňci skvrnití, jeleni sika Dybowského a mufloni. Nachází se v prostorách bývalého zámeckého parku mezi zámkem a restaurací Stará myslivna.

No a komu nepřipadá divné, zajít si poté, co si prohlédne docela ochočená zvířata, na delikatesu ze zvěřiny, může navštívit přilehlou restauraci Stará myslivna. My jsme to nedokázali. Pořád jsem nemohla z hlavy vytěsnit myšlenku, jak vlastně zvířata z obůrky skončí…

Tipy na ubytování v okolí

Pokud by jste se chtěli zdržet v dané oblasti déle, tak přikládám tipy na ubytování, které se od zámku nacházejí co by kamenem dohodil :).

Fotografie z fotogalerie ubytováníFotografie z fotogalerie ubytování

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY