TOPlist

Zážitková stezka Spejbla a Hurvínka - Výlety a ubytování v okolí

 

Dalším tipem pro pěší turisty a rodiny s dětmi je zážitkový okruh Spejbla a Hurvínkam který se nachází nedaleko soustavy plzeňských rybníků. Město Plzeň pro vás připravilo tento unikátní pohybově zážitkově vzdělávací okruh k výročí narození loutkáře Josefa Skupy (16.1.1892-8.1.1957). Josef Skupa žil v Plzni od svých pěti let a byl zde ředitelem loutkového divadla ušatého panáka, který  se měl stát karikaturou přechytralých měšťáků.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/okruh_sejbl_a_hurvinek_mapa_trasa_800x461.jpg
 


Loutka dostala jméno Spejbl a poprvé s ním Skoupa vystoupil na podzim roku 1920. V roce 1926 vyrobil Gustav Nosek jako překvapení pro Skupu jakousi zmenšenou a vylepšenou  kopii Spejbla. Skupa se nadchl pro novou loutku a okamžitě ji uvedl na scénu. "Spejblátko" brzy dostalo jméno Hurvínek. Skupa začal vytvářet úspěšná představení, v nichž vystupoval Spejbl jako zmatený a přihlouplý otec a Hurvínek jako mazaný synek. Město Plzeň je jednou z kolébek tradice českého loutkářství, které je od roku 2016 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Více než stoletou tradici reprezentují mimo Josefa Skupy i Jiří Trnka a řada místních loutkových divadel. Na jejich odkaz navazuje expozice Muzea loutek. Muzeum najdete uprostřed historického centra na náměstí Republiky (Náměstí Republiky 23, Plzeň).

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/stezka_spejbl_a_hurvinek_mapa_800x369.jpg

 


Představení okruhu Spejbla a Hurvínka

Stojíte na startu pětikilometrového okruhu, který obsahuje 10 stanovišť a začíná i končí na tomto místě. Hlavním motem stezky je zábava, vzdělávání a pohyb na čerstvém vzduchu. Proto najdete na každé zastávce cvik jak pročlobrdíky (děti), tak i pro dospělé. Pro lepší motivaci k pohybu je na každé tabuli umístěn interaktivní QR kód, který vám po načtení v chytrém telefonu spustí dialog Spejbla a Hurvínka. Zároveň se dočtete zajímavosti k místním památkám a vzácným lokalitám. Na několika zastávkách naleznete i dřevěnou sochu Spejbla a Hurvínka. Jednotlivá stanoviště vám ukazují nejen vaši současnou polohu, ale již absolvovanou vzdálenost, počet kroků a to, jak daleko to máte do cíle. Stezka je po celé trase značena turistickou značkou.

 

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Plzeň

Ubytování v oblasti - Plzeňsko

Ubytování v oblasti - Západní Čechy

Řeka Berounka - 4 Km

Bolevecké rybníky - 1,8 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
12 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY