Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Cestovní chladničky - recenze

Mnoho z nás kteří cestujeme karavanem nebo autem a pobýváme v kempech řešíme v letním období chlazení potravin Napsal jsem Vám tedy  své zkušenosti s cestovními chladničkami , které na svých cestách používáme my , nebo naši známí. 

Před každou delší cestou ať již do Chorvatska, Itálie nebo vzdálenějších destinací určitě řešíte co vzít sebou za jídlo na cestu, nebo první dny v kempu ,  tak aby se vám nezkazilo.  Je samozřejmě možné stravovat se po cestě ve Fast foodech, nebo na benzínových pumpách nicméně pro řadu z Vás to není dostačující a také ne zrovna ekonomicky výhodné.

Aktivní chladící boxV případě kratších cest do okolních zemí to nemusíte řešit,  vyrážíte- li na noc k moři. určitě uvítáte něco co vám potraviny a nápoje udrží v chladu. K tomuto účelu jsme si také pořídili cestovní chladničku i my .  V naší české kotlině je nabídka těchto zařízení dostatečná , ale ne všechny jsou svou kvalitou a výkonem zcela přesvědčivé.  Doporučuji sáhnout po některé známější značce.  Mezi nimi vyniká například Campingaz.  Tahle firma již mnoho let točí prakticky dva  - tři oblíbené modely bez výrazných designových úprav. Pro přepravu autem, mají některé modely také úchytky pro bezpečnostní pát, to pro ty, kteří ho budou přepravovat na sedačce a ne v kufru vozidla.

Než rozeberu některé značky, řekněme si , jak se autochladničky vlastně dělí. Prvním typem jsou  pasivní chladící boxy.

Tyto chladící boxy jsou od izolovány od vnějšího prostředí pouze polyuretanovou pěnou. Doporučuji zvýšit jejich účinek vložením namražených chladících gelových nebo plastových vložek a prodloužit tak účinnost. Tento typ boxů stojí opravdu jen pár stovek, ale na dlouhou cestu nebo pobyt v kempu je nedostačující. Najde využití ale třeba na uložení potravin na pláži, výletě, nebo kratší cestě.

Aktivní chladící boxy tvoří výkonnější kategorii. Zde se stará o snížení teploty elektrická energie. U levnějších modelů roztáčí malý ventilátorek, umístěný zpravidla ve víku boxu. Prouděním vzduchu tak vzniká chladivý efekt, zároveň je teplý vzduch odváděn z těla boxu.  Nejvyšší kategorii cestovních chladniček jsou kompresorové autochladničky,  které dokáží udržovat vnitřní teplotu klidně až do mínus 20 °C Celsia. Ty jsou však výrazně dražší než klasické elektroboxy a jejich cena u 30l autochladničky stoupá i vysoko přes 10.000 Kč..

Na co si dát pozor při výběru autolednice ?

Vždy se podívejte jaký vnitřní objem daný model má. Někteří výrobci totiž uvádějí vnější rozměry, přičemž ty vnitřní bývají menší. Seriózní značky uvádějí u vnitřního rozměru nejen přesné hodnoty, ale také třeba počet PET lahví, které můžete do lednice naskládat. Získáte tak lepší představu o vnitřní velikosti. Důležitým faktorem při výběru aktivního chladícího boxu je rozsah nastavení vnitřní teploty. To se však uvádí u dražších kompresorových autoledniček. U klasických elektroboxů najdete spíše údaj o kolik stůpňů oproti venkovní teplotě je schopen ochladit  svůj vnitřní prostor. Drtivá většina boxů je vybavena konektorem pro připojení do zdířky autozapalovače - tedy 12V. Dejte si ale pozor, pokud používáte chladničku v nákladním automobilu, kde je napětí 24V. Pro tyto automobily tak potřebujete model schopný pracovat v tímto napětím, nebo si musíte koupit měnič napětí.

Užitečná věc, kterou má řada značek, je tzv. ochrana proti vybití autobaterie. To je velice důležité hlavně pro ty z vás, kterým se při vytažení klíčku zapalování,  nevypne zdířka autozapalovače. Box tak i při zaparkování auta běží stále dál. Pokud by vámi vybraný model tuto ochranu neměl, mohlo by se stát že by běžel motůrek chlazení stále dál a mohlo by dojít k vybití autobaterie.

A můžete používat autochladničku až přijedete na chatu, do penzionu nebo do kempu ? Samozřejmě. Je tedy možné, že v  kempu využijete služeb společných lednic a mrazáků. Sami ale určitě víte , že  bývají velmi často přeplněné. Takže oceníte možnost svůj chladící box ve stanu nebo na pokoji  stále u sebe.  Pro tento účel potřebujete mít na boxu přípojku na 220V. U některých typů jsou oba kabely součástí dodávky , ale u levnějších typů musíte dokoupit adaptér. Ten může prodražit nákup i o několik set korun. Vybírejte tedy raději typy které mají již oba dva konektory schované v těle přístroje.

Závěrem bych se chtěl podělit o vlastní zkušenosti s chladícími boxy, které na svých cestách používáme. Máme  dva  typy aktivních boxů. Jedním je Campingaz Powerbox 28l a dalším je výrobek německé firmy Ezetil E3000 Carbon.

 

 

 

Campingaz je poměrně levný a jednoduchý na používání a plně dostačující pro nenáročné uživatele.  Co do výkonu je Ezetil opravdu ale výkonější . Například na poslední dovolené v Řecku,  kdy bylo uvnitř stanu určitě minimálně 40 stupňů je tenhle model schopen udržet vnitřní teplotu kolem 10°C ! T o je hodnota, při které vám v něm spolehlivě vydrží mléčné výrobky nebo máslo bez újmy.  A i  plechovkové pivo nebo meloun budou krásně zchlazeny. Je ale pravda, že Ezetil E3000 disponuje tzv. funkcí Boost, což je režim rychlého chlazení, při kterém se motůrek chladící vrtulky točí vyšší rychlosti.  U výše zmíněného modelu je skvělé také to,  že má digitální displej s měřením vnitřní teploty. Máte tak dokonalý přehled o prostředí,  bez toho aby jste to museli ověřovat otevíráním víka a zbytečným tepelným únikem. Mrkněte i na novou firmu Compass, která nabízí celkem levně chladicí box Compass 25 l BLUE 220 / 12 V, který má displej s teplotou, připojení na 12 i 220V a dokonce funkci ohřevu.

 

 

 

Porovnání tak vychází výrazně lépe pro aktivní chladící boxy, z nichž některé svým výkonem postačují i pro použití ve velmi teplém prostředí.

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele DavidTopol
DavidTopol (nepřihlášený) 6. Září 2021 - 19:06
Ahoj. Dík za článek. Já právě přemýšlím o koupi nějaké menší chladničky, takže celkem fajn porovnání. Díky :)

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 10 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 



ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY