Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Itálie - dovolená na pomezí Ligurie a Toskánska

Vsechny clanky_button

Když se řekne dovolená v Itálii u moře, hodně z nás si představí přeplněné pláže v Bibione, Caorle, nebo Lignanu. Nám se ale nechtělo trávit drahocené  dny volna  mezi tisíci lehátek, slunečníků a českých turistů v rovinaté krajině. Opravdu dlouho jsme hledali na Google Earth i v dalších zákoutích internetu až jsme našli místo v provinci La Spezia, které odpovídalo našim představám.

Leží na okraji Ligurské riviéry, která se táhne podél Janovského zálivu, který je vyhlášeným cílem turistů, zejména kvůli nádherným plážím a přírodní scenérii.. Tomu samozřejmě odpovídají i ceny ubytování. Pátrali jsme ale pečlivě a zjistili, že pokud se ubytujeme nepatrně stranou, jsou ceny daleko příznivější a dojezdová vzdálenost do vyhlášených lokalit není velká. Ostatně i cesta z ČR není jijak dlouhá. Je to necelých 1000 km prakticky stále po dálnici. Náš cíl ležel v provincii La Spezia, přímo při ústí řeky Magra do moře a jmenoval se Ameglia.

Z malého městečk, kousek od sjezdu z dálnice to máte sice na nejbližší pláže cca. 2 km, ale pokud máte s sebou auto je to jedno. Každý den stejně taháte s dětmi k moři tolik věcí, že by jste je  nepobrali do rukou i kdyby to bylo na pláž 200 m. Vyrážíme tedy klasicky přes Brenner, Veronu, Modenu až do města La Spezia, odkud je to do Ameglie jen kousek. Přes Booking jsme tam sehnali ubytování v apartmánu výrazně levněji než jinde v  okolí a smířili jsme se s myšlenkou, že k moři si ten kousek vždy dojedeme.

Krátce po příjezdu zjišťujeme, že volba byla správná. Městečko se nachází přímo na hranici mezi Toskánskem a Ligurií a okolní krajina slibuje zajímavé zážitky. Na obzoru jsou vidět bílé skály Apuánských Alp, ve kterých se již v antických dobách těžil vyhlášený Carrarský mramor. K tomu se přidává mohutné ústí řeky Magra (Magiore)  z jedné stany lemované plážemi , kteréí se táhnou daleko na jih, z druhé strany je oblast obklopená zelení národního parku Cinque Terre.

Ameglia - plážNejblíže na pláž to máme na jih do oblasti Fiumaretta, kde jsme asi po 5 ti minutách jízdy. Je to těsně před městečkem Marinela di Sarzana. Tento pás pobřeží je mimo městskou zástavbu a tak nabízí koupání s výhledem na krásné hory i na zelené vršky poloostrova. Pláže jsou tady pozvolné, písčité a dokonce i v plné sezoně, kterou polovina srpna určitě je, nebývají tak přeplněné jako na Benátské riviéře. I zde je několik zvláštností, na které nejsme například z Řecka zvyklí. Třeba to, že za místo k parkování se všude platí a občas je docela oříšek ho najít. Nebo to, že  některé části pláží bývají soukromé - zabírají je různé kluby, nebo bary. Pokud zde rozložíte svojí deku, slušně, leč nekompromisně vás vykáží kousek vedle na městskou pláž  (Spiaggia Libera) .Ale i na té je to příjemné, navíc jí nehyzdí dlouhé unifikované řady slunečníků a lehátek. Zvlátě k večeru kolem šesté se začíná vyprázdňovat a máte jí pak téměř pro sebe. A hlavně bez otravných afrických prodavačů cetek, náramků, hodinek a dalších nepotřebných věcí. Tohle mně na Itálii opravdu štve, ti neúnavní prodavači, kterým 100 x denně musíte dát slovně , nebo posunky najevo , že nemáte zájem. Pozitivní je, , že na plážích v této oblasti jsme nezavadili o českého turistu. takže další střípek mozaiky spokojené dovolené je splněn.

Pokud by jste chtěli navštívit pěkné pláže dále na jihu, stačí vjet na dálnici a pokračovat směrem na Pisu . Dlouhé písčité pláže s malými dunami  najdete v oblasti Marina Torre del Lago.Auto necháte v letovisku od kterého dojdete po prkených chodníčcích pisečnými dunami několik set metrů k moři. Tady nejsou zádné hotely, ani lesy slunečníků, moře je krásně čisté a lidí tak akorát.

Protože nejsme typ klasických plážových turistů, podnikli jsme i další výlety v okolí. Jedno odpoledne jsme vyrazil do hor a i když jsme .dojeli ”jen” do sedla ve výši cca. 1000 m nad mořem za městem Massa , byl to úžasný zážitek. Nekonečné serpentiny se postaraly o zkoušku řidičských dovedností a nádherné výledy na městečka terasovitě rozeseté po svazích zase zaplnili karty našich fotoaparátů.  Cestou do hor se určitě vyplatí navštívit historicné město Sarzana s pevností , úzkými uličkami a množstvím dalších památek. A při malém výjezdu za nákupem můžete navštívit pěknou expozici v místech římských vykopávek v lokalitě Luni Mare, jen pár kilometrů od Ameglie.

PortovenereNejhezčím výletem ale byla cesta trajektem do oblasti parku Cinque Terre. Přes kopec jsme přijeli do luxusního letoviska Lerici, kde jsme se po obligátním hledání parkovacího místa  nalodili na lodní linku do městečka Portovenere. Po půl hodině plavby přistáváme v barevném přístavu a vydáváme se na obhlídku pevnosti. Z té je úchvatný výhled na útesy a zelené svahy národního parku. V samotném Portovenere se dá díky vybetonovaným molům koupat v průzračné vodě, což také v panujícím vedru využíváme. Stejně dobře se můžete ve městě ochladit i některou z vyhlášených italských zmrzlin.

Pokud tedy chcete navštívit v Itálii místo odkud budete vyrážet na výlety do vnitrozemí, zároveň chcete trávit hodně času u moře, je dle mého názoru oblast Ameglia a Fiumaretta dobrým tipem. Ubytování najdete např. zde. Navíce přímo u řeky  je pro milovníky stanování , mobilhomů a karavanisty oblíbený Camping River.

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY