TOPlist

Není kemp všechno co se blýská

 

Turistický portál Kempy-chaty.cz zameřený na kempy a kempování provozujeme už sedm let a i po sedmi letech pořád narážíme na ten samý problém. Návštěvníci našeho webu, kamarádi a známí i spousta uživatelů na sociálních sítích pořád přicházejí do křížku kvůli kempům. Po čase jsme si nemohli nevšimnout, proč se to děje. Každý si totiž pod pojmem kemp představuje něco jiné. Jeden říká "kemp" a myslí tím plácek pro stany a karavany a další si zas představuje areál s atrakcemi jako v lunaparku. Dá se říct, že pravdu mají oba, protože v základním pojmu patří obě představy pod pojem kemp. Pojďme si rozebrat proč tomu tak je..

 

Kempy na přelomu 21. století

Do roku 2000 a na jejím přelomu byly kempy převážně pouze plácky určené pro stanování a pro karavany, či obytné vozy. Ve většině kempů pořád byla znát ta postkomunistická "retro" atmosféra i přesto, že jsme byli ve 21. století a internet včetně sociálních sítí jsou na vzestupu. V té době byli všichni za jedno a když se řeklo "pojedeme kempovat", tak tím bylo myšleno, že se jde na výlet s karavanem, nebo s vlastním stanem. Nicméně právě v této době se vše začalo měnit a lidé se začali rozcházet v  dojmech a pojmech.

 

Evropské standardy kempů


Jak se rozvíjela Evropa, tak se zpožděním se začali rozvíjet i České kempy. V Evropě se totiž kempem nazývá zařízení, které zpravidla obsahuje typy ubytování:

  • pevné ubytovací jednotky (chatky, mobilní domy, vybavené velké stany, bungalovy a pod.)
  • plochy pro karavany a obytná auta
  • místa pro stany


Navíc tu naleznete další služby jako půjčovny kol, sportovního vybavení, plně vybavené chatky, nebo možnost stravování v podobě polopenze, či plné penze. Zde to už začíná připomínat penziony, apartmány, nebo dokonce hotely.  Zázemí kempů je také zajímavé. Bazény jsou běžnou součástí standardních kempů Evropy. Dokonce mnoho kempů disponuje bazény i přesto, že leží přímo u moře. Zde je ukázka chorvatského kempu Dole, který poskytuje plně vybavené mobilní domy, stravování a moře "zdarma" :)

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_dole_cc_1.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_dole_cc_2.jpg

 

Nebo italský kemp Villaggio Dei Fiori, který má kromě moře i bazén. Ubytování na úrovni hotelů i přesto je to kemp. Ale nenechte se plést. Mnoho českých kempů dosahuje podobné úrovně i přesto, že zde nemáme moře.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/camping_villaggio_dei_fiori_cc_1.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/camping_villaggio_dei_fiori_cc_2.jpg

 

Francouzský kemp Le Sainte Marie už více připomíná nejlepší české kempy alias rekreační střediska. Mají svůj bazén, veškerou vybavenost, plochy pro stany, karavany i různé programy jak pro dospělé, tak i pro děti. To máme v Čechách také. Mimo to, všechny zmiňované evropské kempy pocházejí ze zemí, které patří mezi kempové velmoci, kde rozvoji služeb hodně napomáhá jejich lukrativní umístění.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_le_sainte_marie_cc1.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_le_sainte_marie_cc2.jpg

 

Porovnání a co ceny

Jako příklady jsem použil kempy, které se nacházejí na lukrativních místech a navíc u moře. Mnoho evropských kempů u moře neleží, i přesto jsou ceny za ubytování 2x až 3x vyšší než v českých kempech, které splňují evropské standardy. Výjimkou jsou pouze kempy v Praze. Zde jsme téměř na stejných cenách jako třeba v kempech Francie, či Itálie.

 

Konkurence schopnost českých kempů


Jak jsem se už zmínil, hodně českých kempů splňuje evropské standardy a to, jak v rámci poskytovaného ubytování, tak i v rámci služeb a zázemí. Doménou našinců je příroda, cykloturistika, houbaření, rybaření, kulturní i přírodní památky a podobně.. Přitom kvalitou v ničem nezaostáváme za evropskými kempy. Dobrým příkladem klasického českého campingu evropské úrovně je Camping Karolina. Kemp leží přímo uprostřed lesa. Ubytovat se můžete v plně vybaveném mobilním domu, chatě, či dokonce v apartmánu. Kemp je zaměřený na rodinné ubytování a volnočasové aktivity. Houbaření, pěší a cykloturistika je nedílnou součástí kempu. V okolí mnoho přírodních zajímavostí, které se nedají obejít ani za týden..

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_karolina_cc1.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_karolina_cc2.jpg

 

Dalším příkladem evroského standardu je Camping Amerika u Františkových lázní. Vybavené chatky s možností stravování. Kemp se spoustou zajímavostí v okolí a se zázemím pro karavanisty a stanaře.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_amerika_cc1.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_amerika_cc2.jpg

 

Byl jsem v kempu, nebo jsem v kempu nebyl ?

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kemp_decin_cc1.jpg

Zde se dostáváme k jádru problému. Camper 1 řekne, že byl v kempu a jednalo se o výlet s vlastním stanem. Camper 1 zakotvil na plácku v oploceném areálu, kde je leda tak recepce alias vrátnice. Kromě ploch pro stany a karavany, případně dětského hřiště tam nic jiného není. V takovém případě se jedná o typ ubytování tábořiště, nikoli standardní kemp. I presto můžete takové ubytování najít na mnoha webech v sekci "kempy". Ideální příklad je kemp Děčín.

Camper 2 také řekne, že byl v kempu, ale byl to třeba Camp Bítov u Vranovské přehrady. Ubytoval se v plně vybaveném mobilním domu s plnou penzí. Tento kemp by jsme spíš přiřadili do kategorie "rekreační areál", nicméně v základní kategorizaci patří jak kemp Bítov, tak i kemp Děčín do kategorie "kempy".

Nedá se říct, že mezi kempem, tábořištěm, či rekreačním střediskem je propastný rozdíl v kvalitě poskytovaných služeb. Jak jste mohli vidět na evropských příkladech, tak kemp - kempování je široký pojem a každý si pod tím může představovat něco jiného.  V porovnání roků 2000 a 2022 je zásadní rozdíl v představě, co to kemp vlastně je. Jedna věc je jistá a to, že mnoho kempů se zaměřuje na bezchybné ubytování, jiné zas na kvalitu poskytovaných služeb a zázemí. Každému vyhovuje něco jiného..

 

A jak je to s vámi? Upřednostňujete kempy, které Vám poskytnou nadstandardní ubytování, nebo jste spíše zaměření  na zázemí v podobě dostatku možností pro podnikání výletů, či jiných aktivit ? Podělte se s námi o to v komentářích.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Petr s rodinou
Petr s rodinou (nepřihlášený) 3. Červen 2022 - 9:44
Tohle je dobře napsané. Známým jsme říkali, že jsme byli v kempu a krčili nosem. Pak vyšlo najevo, že náš pronajmutý apartmán v kempu byl lépe vybavený, než jejich pokoj v penzionu někde jinde :-)). O službách kolem (dětské hřiště, vodní atrakce, vyžití na kole) radši ani nemluvím. :o)
Obrázek uživatele Majitel kempu
Majitel kempu (nepřihlášený) 6. Březen 2022 - 9:12
Teď jste to trefil. Stává se často, že nám hosté říkají jak je to u nás hezké a že je to mnohem lepší, než si to představovali, nebo je to lepší než před 10 lety, když tu byli jejich rodiče. Představa mnoha lidí je, že jsme len Stellplatz. Za těch pár let se změnilo hodně věcí
Obrázek uživatele Terka74
Terka74 (nepřihlášený) 6. Březen 2022 - 9:23
Možná by chtělo zmínit i ty ceny....Ale jinak dobrý článek
Obrázek uživatele Admin
Admin 6. Březen 2022 - 9:39
Cenám je věnovaný malý odstavec. Nechtěli jsme zacházet do podrobností, protože "kemp" je fakt široký pojem :). I to srovnání české kempy VS "Top" kempy z kempových velmocí nemusí být úplně v pořádku. I přesto jsou standardní evropské kempy 2x - 3x dražší, než české.. Třeba za jedno kempové misté v ČR by jste měli v italském kempu jen místečko pro malý stan a 2 osoby..

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY