TOPlist

Pláště na silniční kolo

Rád píšeš o cestování, kempování, stanování, nebo máš spoustu zážitků z dovolené o které se chceš podělit? Tak pojď psát pro nás a vydělávej a to až 50% podíl z reklam u článků. Inkasovat můžeš i ty a to ne jednorázově, ale opakovně . Více info

 

AKTIVITYKULTURACESTOVÁNÍ & DOVOLENÁSPORTOVÁNÍOSTATNÍ
Akce a srazyPamátkyCestování s karavanemKam na vodu - vodáci

Videa

Tipy na výletyKulturaDovolená v EvropěRybaření

Vinařství

Kam na horyHrady a zámkyTipy na ubytováníCykloturistika

Restaurace a stravování

Pro dětiPříroda

Stanování

Sportovní aktivity

Rozhovory

 

Řeky, jezera, přehradyRecenze Campingového vybaveníHoubařeníSrandičky a vtipy
  Hodnocení ubytování 

Zábava

  Kempování na divoko Vybavení pro karavany

 

Otázka, zda jezdit na galuskách nebo obout silničnímu kolu raději duše a pláště, stále nemá jednoznačnou odpověď. Pojďte si přečíst o výhodách a nevýhodách obou řešení. Silniční cyklistika má svá specifika a od té na horském kole se liší téměř ve všem, až se skoro zdá, že se jedná o dva odlišné vesmíry. Zatímco bikeři většinou honí adrenalin, jezdí singletreky v náročných terénech a mnohdy si zážitek zpestřují nebezpečnými skoky na kole, “silničáři” vyznávají co největší rychlost, nejlepší aerodynamiku a honí kilometry. Obsesivní snaha o co nejmenší odpor vede u mnohých jezdců “silniček” až k depilaci chlupů na nohou, což na opačné straně cyklistického spektra vyvolává neskrývané pobavení.

 

O čem je silniční cyklistika?

Design silničních kol i veškerých cyklokomponentů na ně určených vychází z požadavku být co nejtenčí, nejhubenější a nejaerodynamičtější. Proto i posazení silničního cyklisty je v hlubokém předklonu, aby nekladl takový odpor jako ve vzpřímenějším sedu. Ráfky kola jsou uzoučké a pláště kol nemají buď žádný, nebo jen nepatrný vzorek. Odpor je největší nepřítel a každá jeho minimalizace se počítá.

 

Pláště versus galusky

Hmotnost rotujících částí kola je u silničářů zcela zásadní. Spousta cyklistů zde řeší dilema “galusky nebo duše a plášť? Odpověď není zcela jednoznačná.

 

Galusky vítězí značným snížením hmotnosti a nejnižším valivým odporem. Při defektu jsou pro jezdce mnohem bezpečnější a stabilnější. Díky těmto vlastnostem jsou dnes závodníci k vidění výhradně na galuskách. Jejich velké mínus ale je, že už je po defektu nelze dál používat a je potřeba pořídit nové.

 

S plášti je to přesně naopak - kombinace pláště a duše je příliš těžká, navíc vyžaduje použití ochranného pásku do ráfku, který hmotnost ještě zvyšuje. V případě rychlého úniku vzduchu také ohrožuje stabilitu jezdce, zato lze však propíchnutou duši vyměnit či zalepit. Vyhrává tedy finanční dostupností.

 

Jak toto dilema vyřešit? Pořídit si obojí - na vyjížďky a trénink kombo pláště a duše, na závody galusky.

 

Pokud Vás článek zaujal a plánujete nákup profesionálních produktů pro cyklisty mnoho kvalitních výrobků, naleznete na www.cyklomaniak.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 5 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY