TOPlist

Historie Campingové oblasti Trentino - Itálie

Dohodou o vstupu Itálie do 1. sv. války  jí byl tento region přislíben spojenci. Do té doby byl součástí CaK monarchie. Jižní Tyrolsko jako název neexistovalo, bylo součástí Tyrolska. To má název podle hradu Tirol, který dnes paradoxně leží v Itálii nad Meranem, tedy v současném Jižním Tyrolsku. Dnešní Trentino bylo nejjižnější částí monarchie a už i většinově italsky mluvící (ale s úřední řečí němčinou). Proto se také historicky nazývalo "Welschtirol", tedy italské Tyrolsko. V roce 1920 byly tyto dvě oblasti přičleněny k Itálii jako region Trento/Bolzano. Po nástupu Mussoliniho vznikly samozřejmě snahy celou oblast italienizovat, což se v případě Trentina podařilo takřka beze zbytku. Jižní Tyrolsko si německou řeč zachovalo, nicméně v té době se začal prosazovat název oblasti Alto Adige, aby se smazal kontext s rakouským Tyrolskem. Dokonce už naši vojáci, bojující na italské frontě, mluví o regionu s názvem Horní Adiže. Po 2. sv. válce sílilo hnutí za autonomii. Nakonec se podařilo a dnes se region Trento/Bolzano dělí na dvě autonomní provincie s vlastními zákony, vládami a parlamenty. Autonomní provincie Trento si zvolila jako svůj neoficiální ale marketingově používaný název Trentino. Česky se sice občas překládá jako Tridentsko (Trento je česky Trident) ale je to už trochu archaismus. 96% obyvatel mluví italsky, 3,5% ladinsky a zbytek dvěma dalšími germánskými dialekty. Autonomní provincie Bolzano (německy Bozen) si zvolila jako svůj neoficiální ale marketiingově používaný název Südtirol, tedy Jižní Tyrolsko. Je tu na roveň postavena němčina a italština. Všichni zde narození obyvatelé mluví oběma jazyky. Nicméně italienisace zanechala své stopy dodnes. Takže hlavní centra provimncie jsou dnes s většinou italsky mluvících obyvatel. proto se také změnily původní názvy těchto měst. Bolzano (originálně německy Bozen) a Merano (originálně německy Meran). Italové zásadně o provincii mluví jako o Alto Adige, což mělo i v minulosti ukázat vládu Itálie nad tímto regionem.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/camping_san_vito3_0.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/la_rocca_camping_village1.jpg

Vše je o hodně složitější, protože v regionu existují i Ladinové, kteří tu mají jakousi autonomii v autonomii. Tedy v tradičně jimi obývaných údolích (jsou to původní obyvatelé celého alpského prostoru, ve Švýcarsku se nazývají retorománi) je ladinština nadřazena nad italštinou i němčinou. Takže vlastně třeba známé údolí Val Gardena se vůbec tak nejmenuje, protože je tu většinové obyvatelstvo ladinské a zbytek německy mluvící, takže správně se jmenuje Gherdëina resp Grödental.

Takže závěrem, já jsem pro používání názvů, které jsou místní, případně jejich českých přepisů. Takže celá oblast by se měla nazývat Trentino/Südtirol popř. Trentino/Jižní Tyrolsko. To "Südtirol/Jižní Tyrolsko" možná bude trochu dráždit fanatické italské nacionalisty ale je to nejsprávnější název pro provincii., který používá místní obyvatelstvo.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/la_rocca_camping_village3.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/trevisago2.jpg

A jen perlička - Trentino, tedy provincie Trento má s námi jedno společné a to je státní znak. Jan Lucemburský poté, co v českém království byl jako státní symbol se začal používat lev, daroval tehdejšímu biskupovi z Trenta původní znak českých knížat a králů, tedy svatováclavskou orlici. A tu má dodnes provincie Trento ve svém znaku a na vlajce. Tedy českou orlici :)

 

Autor článku: Pavel Hanuška / nezávislý novinář a fotograf

 

 

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
2 + 10 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY