Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Jak na sprchu a užitkovou vodu v campervanu

Vsechny clanky_button

Vody na cestách není nikdy dost a já už mám pocit, že jsem posedlý hledáním ideálního řešení. Za těch cca. šesť let cestování v dodávkách jsem vystřídal asi všechny dostupné možnosti jak skladovat a používat vodu na mytí a sprchování a stále nejsem úplně spokojen.

V Mitsubishi jsem měl vodu v kanystru pod autem vytahovala čerpadlem a solární sprchu. Na zahájení to stačilo. Čerpadlo pravidelně chytalo falešný vzduch nevědělo vodu natáhnout a navíc žralo elektriku níž jsem měl díky špatně řešené lednici stále nedostatek. Voda se špatně doplňovala protože jsem nevěděl kdy už je kanystr plný a pravidelně mi vytekla do auta při nalévání. Solární sprcha byla katastrofa na převážení. Válí se vám to po celém autě, když to celé naplníte tak to nejde odnést v jedné ruce neboť to má 20kg a navíc se to roztrhne když to nejméně potřebujete. Když jsme neměli zahrádku tak byl často problém kam ji zavěsit. Prostě celé to bylo špatně.

shower in campervan

V Mercedesu jsem jako první přišel s nápadem umístit vodu do trouby na střechu. Zahrádku na střeše jsem už po zkušenostech z Mitsubishi nechtěl, takže jsem hledal jinou možnost uchycení a napadlo mě využít nosič na biky který vždy máme na cestě vzadu na zadních dveřích. Z odpadních trubek průměru 63mm (dají se lepit) jsem udělal pomocí kolínek a téček konstrukci, která mi přesně sedne na horní část nosiče a přichytil jsem ji stahovacími více méně jen pro jistotu neboť cela konstrukce je napevno osazena mezi konstrukcí nosiče. Bez odmontování nosiče nelze odebrat. Nastříkal jsem to celé na stříbrno, v černé barve by v tom byla voda horká. Jako ventil jsem použil výpustný ventil k bojlerům. Má výstup na gumovou hadičku která se snadno nasadí a nedá se otevřít bez malého klíčku takže vám žádný dobrá vodu jen tak ze žertu nevypustí. Díru na napouštění jsem uzavřel pryžovou zátkou z roztržené solární sprchy. Vešlo se mi tam přesně 8 litrů vody, čili 8 kg, které nosič v pohodě unese a tím že je to v horní části tak ani otevírání dveří není velký problém. Časem jsme přišli na dvě věci. 8 litrů je pro dva málo a vodu na sprchování nepotřebujeme až tak často abych ji stále vláčel vzadu. Ne, že bychom se nesprchovali, ale většinou jsme našli jinou možnost. Navíc se voda špatně doplňovala a musel jsem i tak nosit kanystr (i když skládací) na nalévání. Takže celý systém leží ve sklepě.

shower in campervan

Další nápad byl řešit sprchu pomocí nabíjecího čerpadla se sprchou, které můžete použít i při řece, nebo přímo na pláži kde není sprcha. Mám rád multifunkční věci takže jako nádrž na vodu nám slouží podstavec pod slunečník. Vybral jsem takový, aby se mi přesně vešel po výšce vedle skříňky na oblečení v kufru. Má 17 litrů, takže vody je již dostatek a na přenášení používám popruh z tašky od notebooku neboť v ruce to už člověk pořádně cítí. Otvor jsem musel zvětšit, aby se mi tam vešlo čerpadlo sprchy a jako uzávěr jsem použil zátku z kartonových obalů na plakáty. Sprcha se dá přichytit na okno přísavkou a voda se dá zastavit otočením ruční sprchy. Čerpadlo tím nevypnete, ale baterie, která tam je, vydrží čtyři naše osprchování a nabíjí se přes USB takže kdykoliv během cesty a odkdy máme solar, tak i během stání. Tento systém se nám docela osvědčil, takže ho pořád používáme. Čerpadlo sprchy má rozměr, který se vejde od otvoru DIN96, takže ho mohu použít i s novou bandaskou, kterou jsem naposledy koupil.

PŘENOSNÉ SPRCHY

Jak jsem zmínil, mám asi obscesi ohledně vody takže jsem před měsícem koupil ještě skládací mobilní sprchu na principu tlaku vody. Je to v podstatě tlakový vak, který přifukujete nožní pumpou a v ruce držíte spršku kterou se dá zastavit proud vody. Zatím to nemáme moc otestované v praxi, tak uvidíme jak se osvědčí. Je mnoho takových mobilních sprch, ale jen Brunner má nožní pumpu. Se značkou Brunner máme jen ty nejlepší zkušenosti. Ať už vařič, židle, nebo odpadkový koš. Všechno ideálně vyladěné. A to já najdu chybičku skoro na všem :-)

Myšlenka tlakové nádoby mě drží už dlouho a poté co jsme používali tlakovou nádobu na postřik rostlin, která se nám velmi osvědčila jsem se rozhodl si jednu vyrobit. Že proč když se ta co máme osvědčila? Neboť mám ..... a navíc mi nepasoval rozměr nádoby a pět litrů je málo. Nejprve jsem myslel že ji nahradím výše zmíněnou sprchou (co se ještě může stát) ale pak jsem našel 12 litrový kanystr, který mi přesně pasuje za sedačku spolujezdce, má výpustný ventil na napojení hadice, výpust na uvolnění tlaku a otvor DIN96 takže mi tam vejde čerpadlo elektrické sprchy. No můžu to nevyužít? Nemohu i když se mi zatím velmi nedaří rozchodit to k mé spokojenosti. První nápad byl využít pumpu na foukání madraček. Všechno by bylo v pořádku, kdyby mi tam drželo lepidlo které zároveň i těsní. Na toto je krátký i Sikaflex. Něco ještě musím vymyslet, protože se mi to používáním vždy rozpadne. Jinak by to bylo super. Na spodek jsem napojil nepoužívanou sprchovou hadici a na její konec přišrouboval namísto sprchy bidetovou spršku, protože se dá zastavit proud vody stejně jako na sprše od Brunner. Navíc je pěkná chromová. :-) Za 6eur, no nekup to. (Kup zde)

Druhý pokus jak udělat tlakovou sprchu byl za pomoci ruční pumpy na 5 litrové lahve na vodu. Tady jsem stejně zatím nevyřešil utěsnění, ale pracuje se na tom ... :-)

Tolik ohledně mých peripetií s užitkovou vodou v autě ... winksmiley

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 2 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY