TOPlist

Kam na Liptov v létě s karavanem, na kole i pěšky

 

Liptov je krásný a je zde obrovské množství různého vyžití. Bydlím tu od narození a pokusím se dát pár tipů pro ty, který se sem chystají. Turistika je to co sem láká asi nejvíce lidí, takže jí začnu. V okolí Ružomberka je mnoho pěkných turistických tras. Zmíním takové, které jsem většinou absolvoval s rodinou, takže vím, že je zvládnou i rekreační turisté. Lepší asi moje rady nepotřebují neboť mají Velkou Fatru už zběhanou. Všechny trasy podrobně zaznamenané najdete dole v mapě, takže to nebudu podrobně popisovat. Stačí na trasu kliknout. Rovněž při bodech naleznete odkazy kde najdete podrobnější informace.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/mapa_liptov_tipy_1280x613.png

Čebrať je kopec, který se nachází přímo nad městem Ružomberok a z jeho vrcholu je krásný výhled na naše smradlavé město. Tuto trasu zvládl po vlastních i Leonard v pěti letech i když má 7,5 km s převýšením 688m. Trasu můžete zakončit v Kolibě Likava, kde vám připraví výborné noky, když už jste na Liptově. Komu to bude málo může rovnou pokračovat k zřícenině hradu Likava, kterou z koliby uvidíte. Odtud se dá loukami projít do Martinčeka a po hřebeni na kopec Mnich odkud se na Ružomberok podíváte z jiné strany. Tato druhá část má 9km a převýšení 150m. S dětmi si to určitě rozdělte na dva dny.

Ruzomberok

Přímo z Ružomberka stojí ještě za zmínku dvě trasy směrem na Malino. Jednou je trasa medvěd cestou, kterou jsem již zmiňoval při zimních tipech. Začíná v Hrabovo kde je kromě spodní stanice lanovky i přehrada na které se můžete v létě počlnkovať nebo si užít zipline přes přehradu. Zipline je součástí lanového parku, který je rozdělen na dětskou a dospělou část, takže si zde na své přijde každý. Trasa má 10km a převýšení 400m.

Druhou pro mne krásnější trasou je trasa směrem přes Kalvárii buď okolo Sidorova, nebo náročnější hřebenem Sidorova. Upozorňuji, že v okolí Ružomberka je poměrně hodně medvědů a šance, že ho tu potkáte je poměrně vysoká. Náročnější okruh hřebenem Sidorova má 12,5km a převýšení 520m.

Když budete v Ružomberku tak je Velký Choč pro turisty povinná jízda. Já doporučuji začít ve Valašské Dubové a přes Choč sjet dolů do Lúčok kde si po túře můžete dopřát koupel v bazénech s horkou vodou, nebo příjemnou saunu. Komu bude moc teplo na horkou vodu, může využít studené jezírko pod Lučanský vodopádem, který určitě stojí za zastavení. Trasa má 14km a převýšení 1350m. Na moje překvapení nemám z letního Choča žádné pěkné fotky. Většinou sem chodíme v zimě. A když jsem tam byl v létě tak byla většinou mlha.

Kousek od Lúčok jsou Kalameny kde se nachází přírodní jezírko s teplou vodou a vede odtud turistická trasa k Liptovském hradu. Jsou to v podstatě jen pozůstatky toho hradu a mě tato trasa velmi nenadchla možná i proto, že jsme tam zabloudili. Naše trasa měla 14km a převýšení 1200m ale jak jsem zmínil pobloudili jsme.

Velmi pěkná je naopak trasa z Prosiecké doliny kde si polezete i po řetězech a žebřících přes vodu potoka, který se zařezává do skal a vytváří pěkné scenérie. Trasa tam a zpět pokud to nechcete dělat jako okruh přes Kvačianska dolinu má cca 18km a převýšení 400m.

Vedlejší Kvačianska dolina končí u historických mlýnů, které jsou kompletně zrekonstruované a toto místo určitě doporučuji navštívit. Cestou zpět se můžete zastavit v Rybárni "Na háku" kde si rybu kterou chcete jíst můžete nejprve sami chytit. Super zážitek pro děti. Následně se můžete vykoupat v Sielnický zátoce, kde je i bufet s pivkem. Trasa tam a zpět z Kvačian má 9km a převýšení 760m.

Velmi pěkná i když už trochu náročnější je trasa na Šíp. Nahoru začíná stoupat z obce Stankovany a nedoporučuji jít zkratkou pokud se nahoru nechcete šplhat jako kamzík. Každopádně výhled zpod kříže který je nahoře umístěn a je viditelný z cesty od Žiliny stojí za to. Trasa má 11,5km a převýšení 940m.

peak Sip

Když už budete na Smrekovici kde je mimochodem i pěkný wellness tak musíte absolvovat hřebenovku směrem na Malino Brdo. Směrem ze Smrekovice je to velmi pěkné i na bajku nakolik jedete většinou dolů kopcem. Samozřejmě, že na Smrekovicu třeba nejdříve vyšlapat od Bodega a je to pěkná makačka. Ta hřebenovka, ale zato stojí. Pokud si na to netroufáte půjčte si elektrobike u stanice Zápalkáreň kam vás doveze vláček Korýtko přímo z vlakového nádraží v Ružomberku. Jezdí během léta každou hodinu za symbolické peníze. Pokud máte vlastní bike tak vám ho zdarma odvezou. Na elektrice je to pohoda, jen si neodpálte baterku hned směrem na Smrekovicu protože ji budete potřebovat i na hřebeni. :-) Trasa z RK přes Smrekovicu a Malino zpět má 38km s převýšením 1534m. Tím jsem se dostal k trasám pro bajkery.

Hřebenovku jsem již zmínil a protože já osobně nemám moc rád asfalt, tak vzpomenu pár tras, které nejsou primárně po asfaltu.

Ze sirkárny se dostanete cyklostezky až na Korytnica kam původně jezdil vláček, který vás může dovést na Zápalkáreň. Korytnica je bývalé lázeňské městečko, kde zastavil čas a vše je zde ve špatném stavu i když se to i díky cyklotrase trochu vzmáhá. Každopádně trasa na bike je to pěkná a vede podél řeky Revúca po které vás mohou převést na raftu chlapci z Liptovactive. Samozřejmě jen pokud bude dostatek vody, jinak vás vezmou na Váh, kde vám alespoň nehrozí převrácením do ledové vody Revúcej na jaře. Celá trasa tam a zpět má 50km a převýšení 350m.

!!! Mapy cyklotras zde !!!

Trasa přes Liptovská Lúžnu a Partizánskou Ľupči je více méně po asfaltu i když místy po velmi špatném asfaltu, takže se silničním bikem sem raději nechoďte. Na konci Liptovské Osady přes kterou budete procházet je vodní park goth, kde si můžete zaplavat. Nad lužní se to dá hodit i mimo asfalt kolem meandrů, kde se voda různě kroutí po louce. Zajímavé místo na zhlédnutí. Po vystoupání do 1100m výšky k bývalé ozdravný centru Železnô se dá odbočit na Magurka pokud máte dost sil. Je to kouzelná horská vesnička. Na konci trasy budete procházet přes Bešeňovú, kde je jeden ze dvou největších vodních parků na Liptově. Gino Paradise. Zde najdete vše pro odpočinek i zábavu vašich ratolestí. Tobogány, bazény, umělé vlny, hřiště a dokonce si zde můžete vyzkoušet potápění s přístrojem jako opravdový potápěči. Zde se já trochu bavím neboť od reálného potápění to má strašně daleko. Trasa mě dohromady 63km a převýšení 600m takže si pořádně zamakáte.

Také nás cesta zavedla do oblasti Liptovského Jána, kde se nachází i park miniatur, rozhledna a množství ubytovacích kapacit, které jsem zatím nenavštívil, takže nevím posoudit. Co určitě vím doporučit je Mara camping. Navštívili jsme ho nedávno na prodloužený víkend a perfektně jsme si zde odpočinuli. Kemp se nachází na břehu Liptovské Mary už od dob mého dětství. Neznamená to, ale že se tu nic nezměnilo. Jsou zde vybudovány nové sociální zařízení a sprchy i když zůstaly i ty staré, které by si už zasloužili rekonstrukci. Každopádně i nové i staré byly perfektně udržované a voňavé nač je Veronika velmi citlivá.

Na pláži, která je oblázková je hodně vysokých jehličnatých stromů, takže dostatek stínu pro mě. Pro Leonarda jsou tu skákací hrady, zorb koule na vodě, člunky a trampolíny. Pro ubytovaného v kempu za 4eur na celý den. Trampolíny na vlastní nebezpečí i po skončení provozu. Umíte si představit kolik dětí zde večer vybíjely energii. V přilehlé samoobslužné restaurací si vybere za rozumné peníze každý. Čtyři dětská jídla za 2,2eur? Co víc si přát? V sobotu jsou zde i diskotéky a na pláži je možnost půjčit člun nebo šlapadlo. Pro líných je zde možnost převést se výletní lodí kolem Mary. Jediné co bych vytkl je málo stínu na místech pro stání a neorganizované stání, které je ale pro Slovenské kempy stále běžné.
V zahraničí má každý svou označenou parcelu a nehrozí, že se z ní nebudete vědět z autem dostat neboť někdo před vás večer postavil stan. Na obranu řeknu, že v Mara kempu už mají i takové stání i když jsou dražší. Personál kempu je velmi milý a ochotný vyjít vstříc. Tento kemping určitě doporučuji jako ideální místo pro výjezdy, které jsem nahoře zmínil. Navštívil jsem ho po mnoho letech a mile mě překvapil. Určitě sem přijdeme znovu.

Vzpomněl jsem si možná na polovinu věcí které se zde dají zažít a pokud jste to dočetli sem tak vám gratuluji. Každopádně vás zvu na Liptov a přeji abyste si to u nás užili. Používejte mapy, je tam mnoho užitečných informací.. wink

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 5 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY