TOPlist

Putování s karavanem po Holandsku - vodní hrad i větrné mlýny

 

Tak každé jaro plánuji kam se letos vypravím,které země nevštívím a pravidlem je, že vždy první takový výjezd dělám u nás doma v Čechách a to proto abych zjistil, jestli je auto v pořádku neboť kdyby se vyskytla nějaká porucha, snáz ji opravím v Čechách jak v cizině. Jenomže člověk míní a příroda mění a tak se na první letošní cestu vydáváme do Holandska. Nikdy jsem tam nebyl a tak mě láká nejenom historie,ale i tulipány,kterých tam jsou ohromná pole. Tak jsem připravil auto na cestu a vyrážíme ještě s kamarádem Standou který jede ve svém obytnáku. Cesta do Německa uběhla docela rYchle a tak sjíždíme z dalnice abychom někde přespali. Vybírám odlehlé parkoviště,které patří nějaké fabrice,ale nikdo tam neni a tak zde přenocujeme. Ráno je kolem nás aut už dost,to Němci přijeli do práce a tak po snídani vyrážíme dál, první cíl, který jsem si dal, je starověký hrad "De Mare"   ve měste Utrecht. Jenomže se nám stala taková patálie, Standa přejel odbočku a tak jsem na něho musel čekat.Než objel dalnici uteklo spousty času a tak když jsme dojeli na místo bylo otevřeno už jen nádvoří a k hradu jsme se nedostali. Moc mě to mrzelo, ale to je prostě život. Zajeli jsme na nedaleké parkoviště a tam přespali, neboť nás druhý den čekalo další dobrodružství.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/mapa_cesko_holandsko_trasa_1024x585.jpg
 

 

Obytňákem přes Německo do Amsterdamu

 

Další den nás čekal Amsterdam, ale tentokrát míříme do kempu. Svou dobrou němčinou jsem tam zamluvil dvě místa,tak by to neměl být problém. Když jsme dorazili k bráně kempu, dozvídám se,že žadnou rezervaci neobdrželi a že musím čekat až se uvolní místo. No to snad ne, spustil jsem jak velká voda, že jsem si poctivě zamluvil dvě místa a co to jako má znamenat. Bylo mi vysvětleno,že tohle jim paní majitelka dělá porád,každého pozve a slibí jim místo jen aby byl kemp plný,ale ona tam nežije takže vubec neví jak to v kempu vypadá. No, tak to jsou věci. Naštěstí jsme nečekali dloho a brana kempu se nám otevřela a my jsme mohli konečně zaparkovat naše obytná auta a vyrazit na prohlídku Amstrdamu.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/amsterdam-kanaly_s_turisty_1024x498.jpg
 

Vyrážíme na kolech, a doslova zapadnem do místního koloritu neboť v tomto měste,jezdí všichni na kolech,sice to jsou strašný rezavý herky ale oni na nich opravdu umí a tak nás předjíždějí a nebo podjíždějí prostě porád někam spěchají. První naše zastávka byla v Zoo a byla to opravdu paráda. Prošli jsme celý areál a vyráželi do centra dění. Na velkém náměstí si dáváme kavu a prohlídka nám začíná. Všude kanály a proplouvajicí lodě s turisty a ja si vzpomněl na 60 leta kdy tu byly Beatles a take se vozili na těchot lodích co jsem viděl v dokumentech o této kapele. Jenomže ženské začaly naříkat, že kde jsou prý ty tulipany jak jsem jim sliboval a že už města mají dost. Tak jsme se vrátili a další den vyrážíme do ohromné zahrady Keukenhof. Přivítá nás ochranka a ukáže nám, kde můžeme stát. Čekal jsem u pokladen nějakou velkou frontu, ale ta se nekonala. Tak dobrý,koupíme si vstupenky a vyrážímne do té nádhery. Opravdu člověk jenom kouká na mraky barev tulipánů,které se před vámi objeví. Všude plno lidí ale to nám nevadí, pomalu si zahrady procházíme a jsme unešeni tou nádherou. Různá jezírka a kolem mnoho květin, které doplňuji tu krásu jara, která se kolem nás rozprostírá.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/keukenhof3_1024x498.jpg

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zoo2_1024x498.jpg
 

No vše jsme si prošli a nadšeni se vracíme zase zpět k autům a abychom mohli vyrazit za dalším dobroružstvím a to je město Hagg. Dojedem asi po necelé hodině jízdy do kempu Drei Morgen,kde necháme auta a opět na kolách vyrážíme na prohlídku města. Škoda, že hrad byl zavřený z důvodu opravy a tak se jen projdeme historickou části a zase se vracíme zpět do kempu,nebot nás ráno čekají větrné mlýny na které se všichni těšíme.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/31hagg_historicka_cast1_1024x498.jpg
 

I když je duben v Holandsku je už praví jaro a teploty jsou tu kolem 20 stupňů, zatím co u nás je něco kolem 12 stupňů,takže ještě zima. Člověk se tak převaluje, ale sluníčko je neúprosné a pronikající paprsky mě lechtají po tváři, neklamný to znak, abych vstával a něco dělal. Tak po snídani vyrážíme do města Kinderdjik. Cesta trvá asi dvě hodiny a tak si ji užíváme, dokonce nás i převozník převeze přes řeku a my konečně dorazíme na místo,na parkoviště a  na kolech si jedeme prohlednout větrné mlýny.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/vetrne_mlyny_1024x498.jpg
 

Jaká je to nádhera, mlýny stojí jeden vedle druhého a jako by do rytmu otáčely své lopatky a rozháněly vítr. Člověk se na to nemohl vynadívat, kolem nás proplouvaly lodě plné turistů dychticích po větrných mlýnech. Dojeli jsme na konec cyklostezky a vraceli se zase zpět k našim autům přes město.No měli jsme v hlavě hodně zážitků,ted to jen vstřebat.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/nase_auta_u_hradu_1024x498.jpg
 

Další den se již vydáváme k domovu a tak nastavuji navigaci a vyrážíme. Holandsko nás nadchlo svou kulturou, nádhernými cyklostezkami, jídlem a přístupem. Řekli jsme si,že se tam někdy ještě vrátíme... wink

 


Další články o mých výletech s obytňákem naleznete zde


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
12 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY