Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Řecké Chalkidiki - Sithonia, ubytování jako u maminky

Také jste si zamilovali Řecko a rádi se tam rok co rok vracíte ? Pro ty z Vás , kteří „trpíte” podobnou závislostí jsou určeny tyto řádky. Tentokrát Vám přinášíme několik tipů na pohodovou dovolenou na Chalkidiki. Tento poloostrov na severu Řecka, jehož prsty vybíhají do Egejského moře jako prsty Poseidonova trojzubce se dělí na tři části. Nejblíže od Thessaloniki, odkud se sem dopravíte je Kassandra, následuje prostřední prst nazvaný Sithonia a posledním je mnišský stát Athos. A právě Sihonia se stala naším domovem na dva srpnové týdny. Tento poloostrov znáte možná podle názvů oblíbených letovisek jako jsou například sarti, Neos Marmaras nebo Toroni. My jsme se však vydali do malého městečka Ormos Panagias. V překladu něco jako Svatý Přístav. Možná i proto, že odsud vyplouvají denně výletní lodi na plavby kolem Athosu.Osada Ormos Panagias se nachází kousek za městem Nikiti hned za nejužším místem, kde Sithonia srůstá s pevninou. Ze Soluňského letiště jste tady za hodinku a i když dálnice končí u Kassandry, nemusíte se cesty nijak obávat. Pokud si nechcete na letišti pronajmout auto, můžete se domluvit s penzionem ve kterém budete bydlet, rádi pro vás někoho pošlou a za rozumný peníz dopraví do ubytování. Obvykle to bývá nějaký bratranec, příbuzný nebo známý majitele ubytování. Příbuzenská a sousedská pospolitost prostě v Řecku funguje.

Chalkidiki plážOrmost Panagias je vesnička stulená kolem chráněného zálivu , kousek od hlavní okružní silnice kolem Sithonie. Díky tomu je tu klid  a s vyjímkou odjezdů výletních lodí na Athos zde panuje ospalá pohoda. V samotném Ormosu je jen  základní infrastruktura pro turisty i obyvatele. Jeden minimarket, krámek se suvenýry, pár taveren. Mimochodem některé podniky hned u moře jsou opravdu velmi dobré.  Modrobílé stolky a židličky stojí na písku vedle rybářských člunů a moře vám téměř omývá nohy.  Kousek od hlavní silnice do Nikiti je také příjemná pekárna. Tady se ještě peče, podobně jako jinde v Řecku, pěkně postaru. Že to nejsou žádné  rozpékané zmražené polotovary poznáte nejen podle toho, když před pekárnou skládají pytle s moukou, ale hlavně podle chuti.  Ostatně tohle na Řecku obdivuji. Malá vesnice, pekárna u okresní silnice a stejně se tam místní i turisté zastaví a dopřejí si sladkost nebo čerstvé pečivo. V Čechách se i v několikatisícových městech musíme spokojit jen s polotovary z velkovýroben. Pokud by jste si chtěli udělat větší nákup , vyražte do cca. 5 km vzáleného Nikiti. Hned první obchod u silnice je Lidl a kousek dál další , tentokrát tuzemské supermarkety.

Důvod, proč jsme si ale tento kout Chalkidiki vybrali je ale daleko prozaičtější. Na booking.com jsme našli skvělé ubytování . Leží sice asi kilometr od Ormosu , tato však mezi zahrádkami a olivovým hájem a co je hlavní - kousek od nádherné Livrochio beach. Místní jí říkají i Trani Ammoudia. Z našeho penzionu Evangelia Family House je to na pláž kousek po štěrkové cestě mezi chatkami místních a několika málo penziony. On to vlastně není nějaký malý penzionek, ale poctivý třípodlažní apartmánový dům, takže pokud si naplánujete dovolenou s kamarády nebo rodinou, můžete bydlet pohromadě v jednom domě.  Pokoje jsou po nedávné rekonstrukci moderně zařízené a nechybí zde nic podstatného. Samozřejmě, jako jinde v Řecku nečekejte velkou koupelnu s vanou, nebo rohovou kuchyňskou linku. Ale nejedete sem přece vařit a  koupat se budete v čisťounkém moři. Ke každému pokoji náleží prostorný balkon, kde můžete trávit večery u Retsiny, karet a Ouza. Kolem domu je uržovaný trávník na který můžete bez obav vypustit i batolata a pro ty větší je ve stínu za ním pár houpaček a nějaká ta klouzačka.

Majitelé Evangelia & Dimitris jsou přesně takoví, jak by jste si pohostinné Řeky představovali. Mluví slušně anglicky s takovým tím typickým měkkým přízvukem a udělají pro Vás, co vám na očich uvidí. A pokud jedete s dětmi, máte vyhráno. Oni děti prostě milují. Pokud mají chvíli klid a zrovna nepřijímají nově ubytované hosty, poradí Vám , kde se dobře najíst, nebo kde seženete levně lístky na výletní plavby. Dodnes si s nimi píšeme přes sociální sítě a několikrát jsme si pobyt zopakovali. I proto jací jsou pohodáři a jak se věnují ubytovaným ,  mají v sezoně stále plno a vyplatí se rezervovat si pobyt raději s předstihem.

Ubytování v Ormos Panagiuas na Sithonii je vhodné určitě pro rodiny s dětmi a pro ty kteří mají dost přeplněných letovisek a řvoucích Čechů, Rusů nebo dalších národností. I na pláži je klid - jeden , dva bary, nějaké slunečníky, jinak ale jen písek, na který se můžete vyvalit kdekoli se Vám zlíbí. Ostatně to co nás tady fascinovalo je to, že ač je takle pláž snad 2 kilometry dlouhá, není pás u ní zastavěný žádnými hotely ani další turistickou infrastrukturou. Pro ty z vás , kteří jste schopni se dostat sem vlastním autem, nebo si seženete levné letenky do Soluně a transfer z letiště, se stane tohle místo srdcovkou. Kvůli moři, klidu, výhledům na horu Athos a hlavně kvůli pohodovým lidem.

Důležité informace :

Ubytování - Evangelia Familly House

Výletní plavby kolem Athosu

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
2 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY