TOPlist

10 tipů pro cestování karavanem, či obytným vozem - první jízda

Sepsali jsme pár odstavců, které by vám mohli pomoct s rozjezdem tím správným směrem! Chystáte se vyjet na svůj první výlet karavanem? Skvělé! Je to vzrušující doba svobody, zábavy a vzrušení z nové zkušenosti. Je to také ale velký krok. Může to být náročnější, než se na první pohled zdá. Najednou jsou faktory, jako co je třeba vzít s sebou, čas strávený na silnici a kde zaparkovat, mnohem důležitější. Sestavili jsme proto několik tipů pro začínající uživatele karavanů, díky kterým pro vás bude dovolená v karavanu opravdovou dovolenou a časem aktivně stráveného odpočinku.

1) Vytvořte si kontrolní seznam

Budete potřebovat širokou škálu věcí, které normálně vůbec nepotřebujete, ale při dovolené s karavanem jsou více než důležité. Není nutné zmiňovat věci jako rezervní kanystr s palivem, nebo lékárničku. Kompletní seznam věcí, které považujeme za více než praktické, jsme sepsali zde.

V případě, že jste některou z věcí zapomněli, nebo si ji prostě nevzali, neb se vám zdála zbytečná – můžete si většinu z nich dokoupit po cestě. Problémem zůstává jen to, že se to mnohdy finančně nevyplatí.

2) Ujistěte se, že je váš karavan bezpečný

Jakmile budete vyzbrojeni základními informacemi, měli byste se i tak ujistit, že je karavan bezpečný a zabezpečený. Nejlepší je napsat si opět kontrolní seznam před odjezdem, kterým se držet před každým výjezdem, ten jsme sepsali sem.

Mezi nezbytné kontroly patří, zda jsou zajištěny zásuvky, nebo jiné volné předměty, zda jsou uzamčená okna a dveře. Odpojení od plynu a přísunu vody. Je rovněž důležité, aby světla vašeho vozidla a karavanu byla funkční a všechny pneumatiky byly správně nafouknuté.

3) Zkuste alespoň trochu dopředu plánovat

Než vyjedete, je potřeba zařídit spousty věcí, od pojištění, přes nákup až po servisní kontrolu vozu, což znamená, že vám nezbyde tolik času soustředit se na program. I přesto, že máte v hlavě hrubou trasu, kterou chcete projet, zážitky, které chcete odškrtnout ze svého seznamu přání, nebo místa, která musíte nutně navštívit, nezapomeňte si předem zjistit alespoň základní věci, které vám rozhodně ulehčí samotnou cestu. Jedná se například o trasy (silnice, dálnice, …), dálniční poplatky, obecně ceny v některých městech či zemích, nebo jen obyčejné kempy.

Náš osobní tip: V případě, že jste rozhodnutí, co všechno navštívíte a nepojedete takzvaně „na blind“, zakupte si v knihkupectví knižní cestovní průvodce. Máte „téměř“ neomezené prostorové možnosti, tak proč si nevzít 3-4 knížky navíc? Můžete v nich najít spousty nápadů na výlety, restaurace, obchody, pláže, nebo si jen přečíst něco o historii dané lokality. Ve většině z nich je i celkem přijatelná mapa, či návrh na trasu. Pokud vám přijde zbytečné platit za knižní průvodce, můžete si je také půjčit v knihovně, kde je v létě prodloužená doba výpůjčky.

4) Vyjíždějte brzy

Zní to jako klišé, ale nic vás uprostřed léta nenaštve víc než trávit zbytečně čas navíc v koloně. V návaznosti na výše uvedený tip se stoprocentně vyplatí, když zvednete kotvy brzy a vyrazíte na silnici předtím, než se davy automobilů účastní závodu na nějakou, byť trochu známější, pamětihodnost. Sbalení dětí, karavanu a všelijakých drobností, nebo jen řádné zkontrolování, vám zabere víc času, než si myslíte.

5) Buďte připraveni na uzavřené prostory

Výlet karavanem je testem pro vás i vašeho partnera. A nejen to. Také v případě většího počtu účastníků zájezdu je dobré si uvědomit, že karavan bude útočištěm pro všechny jeho momentální obyvatele. Obzvláště u delších dovolených si dobře rozmyslete, zda si dokážete představit s někým trávit soukromí. Většinou se vyplatí pravidlo – jedna rodina, jeden karavan.

6) Pracujte jako tým

Ať už se jedná o drobné uklízení, vaření, správu vozu a s tím spojenou technickou stránku. Cokoliv. Byť jen, na první pohled zdánlivě, jednoduché parkování. Ujistěte se, že vy a ostatní účastníci jste komunikačně na stejné vlně. Ulehčí vám to čas a nebudete se pak zbytečně dostávat do nepříjemných situací.

7) Proveďte rutinu nastavení

Pokud jste strávili mnoho času na cestě, poslední věc, kterou budete chtít dělat, je strávit hodiny nad nastavením vašeho vozidla. Opět platí, že tréninkový běh je užitečný, neboť proces bude časem efektivnější. Vzhledem k tomu, že se každý karavan liší, odlišně se postupuje i při nastavení. Připojte vůz k plynu a vodě. Následně zkontrolujte plynové napájení a zásobování vodou: topení, kohoutky, trouba, lednice atd.

8) Vyměňte si názory s ostatními

Po příjezdu do kempu, nebo kamkoliv jinam, kde se potkáte s ostatními karavanisty, se dejte třeba hned se sousedem do řeči, získáte nové zkušenosti, tipy, triky, které vám nikdo jiný autentičtěji nesdělí. Kromě toho získáte třeba tip na výlet/kemp, nebo si jen procvičíte cizí jazyk.

9) Správně si zabalte

Pro tento tip je nejlepší odkazovat se na bod číslo 3: postupujte podle svého kontrolního seznamu. Obecně ale platí pravidlo, že je lepší mít ve voze praktické věci, oproti zbytečnému zatížení vozu vaším oblečením. Tip na seznam věcí je zde.

10) Užijte si to!

Kolikrát si ještě zapůjčíte karavan? Cestování s ním je o poznání snazší a dobrodružnější. Můžete jet, kam chcete, nemusíte se starat o to, kde budete spát, prakticky vás vůbec nic nezdržuje. Brázdíte si cesty tak, jak by vám to cestovní kancelář nikdy nemohla umožnit a zároveň mnohonásobně pohodlněji nežli osobním vozem a případným spaním pod stanem. Kdo to nezažil, jako by nebyl. Kdo to zažil, tak ví, o čem je řeč.

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
2 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY