TOPlist

Campingové nádobí - přehled, rady a tipy

Rád píšeš o cestování, kempování, stanování, nebo máš spoustu zážitků z dovolené o které se chceš podělit? Tak pojď psát pro nás a vydělávej a to až 50% podíl z reklam u článků. Inkasovat můžeš i ty a to ne jednorázově, ale opakovně . Více info

 

AKTIVITYKULTURACESTOVÁNÍ & DOVOLENÁSPORTOVÁNÍOSTATNÍ
Akce a srazyPamátkyCestování s karavanemKam na vodu - vodáci

Videa

Tipy na výletyKulturaDovolená v EvropěRybaření

Vinařství

Kam na horyHrady a zámkyTipy na ubytováníCykloturistika

Restaurace a stravování

Pro dětiPříroda

Stanování

Sportovní aktivity

Rozhovory

 

Řeky, jezera, přehradyRecenze Campingového vybaveníHoubařeníSrandičky a vtipy
  Hodnocení ubytování 

Zábava

  Kempování na divoko Vybavení pro karavany

 

Minule jsme  si řekli něco o kempingových vařičích. V tomto článku si dopodrobna to probereme to , v čem budeme vařit  - tedy kempingové nádobí a další příslušenství které k němu patří.

Na našem trhu takřka není známá outdoorová značka, která by nenabízela také kempingové nádobí . Z  výsluní se pomalu ztrácejí klasické hliníkové ešusy,  které známe ještě z totalitních pionýrských táborů nebo vojenské služby.  Je pravda, že občas si je někdo koupíí, ale postupně je začínají nahrazovat  výrobky z modernějších materiálů. I když, co si budeme povídat, hliníkový ešus snese oppravdu hodně a nějaká drátěnka, pád na kemeny, nebo trochu sazí z otevněného ohně mu nevadí. Pro Trampy a skauty je stále oblíbenou součástí výbavy. Pokud však na cestách vaříte hlavně na plynových vařičích  o kterých jsme si pověděli minule,  je pro vás k dispozici spousta lepších výrobků.

Kempingové nádobí

Mezi značky, které nabízejí asi nejkomplexnější výběr kempingového nádobí se vyšvihl český Pinguin. V  jejich nabídce najdete ALU nádobí s teflonovou povrchovou úpravou, která zabraňuje přilnutí napečených částí pokrmů. Má tak  snadnější údržbu je velmi lehké. Z  jejich nabídky si můžete vybrat například model pro jednu osobu který se nazývá Pinguin Solo, který spolehlivě vystačí pro vaše víkendové putování. Má tu výhodu,  že přímo do nádobí můžete vložit jednu propanbutanovou kartuši i  vařič a zavřít víkem.  Podobné sady více či méně povedené , má v nabídce také  Coleman, Husky , nebo Primus.  Již zmiňovaný Pinguin má v nabídce ale i daleko komplexnější sady nádobí.  Z nabídky této značky si můžeme vybrat například modely Family pro celou rodinu. Opět se vyznačují  tím že do hlavního hrnce schováte vše, co je součástí celé sady a vložíte do dodávaného síťovaného obalu. V  takových sadách potom můžete najít několik hrnců, misky,  dokonce i plastové lžíce .

Zajímavou vychytávkou jsou hrnce s takzvaným tepelným výměníkem. To znamená že na celém spodním obvodu dna hrnce je umístěn mřížkovaný prstenec  - takzvaný výměník. Ten plamen z plynového vařiče rovnoměrně rozptýlí po ploše celého dna hrnce.  Nedochází tak k tepelným ztrátám. Tuto vlastnost výrobci demonstrují záznamy z termokamer.

Je pravda že to opravdu není žádný reklamní trik a máme to odzkoušené i v terénu. Uvádí se že nádobí s tepelným výměníkem může při vaření ušetřit až 30% drahocenného plynu v kartuši. K tomuto nádobí z tzv. anodizovaného hliníku se musíte chovat opravdu šetrněji než hliníkovému ešusu. Teflonovou vrstvu nelze například drhnout drátěnkou  a řada výrobců proto sadě v ceně nabízí také plastové hubičky na mytí kterými se povrch zaručeně nepoškrábe. Dalším z renomovaných výrobců kempingového nádobí je americká značka GSI outdoors. Ta sice patří sice k těm dražším, ale jejich výrobky mají ty nejlepší parametry. Samozřejmostí je, že v plastových částech nepoužívají žádné nebezpečné ftaláty a jejich sady jsou designově velmi povedené a funkční.  Cena takovéto rodinné sady, ve které najdete mnoho hrnců, kelímků, misek a dalšího příslušenství se tak může vyšplhat až na několik tisíc korun.

Pinguin - nerezové nádobí

 

Několik výrobců nabízí také sady kempinkového nádobí vyrobené z nerezové oceli.  Najdete je v nabídce jak PINGUINU, tak například švédského PRIMUSU nebo české společnosti Kolimax. Zmíněná firma Kolimax vyrábí také nerezové kotlíky jako jedna z mála u nás . Tyto jsou velmi žádané mezi turistickými nebo skautskými oddíly pořádající letní tábory.  Všichni dodavatelé nádobí němu také nabízejí další příslušenství jako jsou lžíce, sady příborů a nástrojů, naběračky a  případně nástroje pro mytí a údržbu. Ucelený sortiment kempingového nádobí naleznete v nabídce internetových obchodů Trekshop.cz , Pinguincz.cz a mnoha dalších. Takže o vařičich a nádobí do kempu již víte skoro vše a příště bychom si mohli zkusit uvařit něco dobrého.

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY