TOPlist

České Švýcarsko si musí zamilovat každý

Rád píšeš o cestování, kempování, stanování, nebo máš spoustu zážitků z dovolené o které se chceš podělit? Tak pojď psát pro nás a vydělávej a to až 50% podíl z reklam u článků. Inkasovat můžeš i ty a to ne jednorázově, ale opakovně . Více info

 

AKTIVITYKULTURACESTOVÁNÍ & DOVOLENÁSPORTOVÁNÍOSTATNÍ
Akce a srazyPamátkyCestování s karavanemKam na vodu - vodáci

Videa

Tipy na výletyKulturaDovolená v EvropěRybaření

Vinařství

Kam na horyHrady a zámkyTipy na ubytováníCykloturistika

Restaurace a stravování

Pro dětiPříroda

Stanování

Sportovní aktivity

Rozhovory

 

Řeky, jezera, přehradyRecenze Campingového vybaveníHoubařeníSrandičky a vtipy
  Hodnocení ubytování 

Zábava

  Kempování na divoko Vybavení pro karavany

 

Mělké moře vyskytující se oblasti, které v dnešní době nazýváme Českým Švýcarskem, dalo před mnoha milióny let vzniknout čarokrásným, zcela unikátním, pískovcovým skalám, tvořícím vskutku roztodivné přírodní útvary.

Neslavnějším z nich beze sporu je Pravčická brána, kvádrový pískovec pocházející z éry křídové, jehož krásu se snaží zachytit svými štětci malíři již po celá staletí. Nejen, že je Pravčická brána symbolem Národního parku České Švýcarsko, nýbrž je i největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. K Pravčické bráně náleží rovněž zámeček Sokolí hnízdo, kde se můžete občerstvit ve zdejší stylové restauraci.

Další malebné úkazy naleznete ve vesničce Hřensko, tzv. vstupní bráně Národního parku České Švýcarsko. Hřensko, coby nejníže položená obec v České republice, se pyšní mohutným kaňonem Labe, na nějž se můžete podívat ze 130 metrů vysoké, do skály vytesané, vyhlídkové plošiny Belvedér. Na Hřensko a jeho přilehlé okolí se můžete podívat ze 40 metrů vysoké janovské rozhledny. Vzhledem k tomu, že se značná část obce rozkládá v objetí vysokých skalních stěn, velmi se zde daří horským rostlinám, které jsou pro tak nízko položenou oblast velmi raritní. Nezapomeňte navštívit i soutěsky ve Hřensku, kde se můžete projet na lodičkách.

Druhou pomyslnou bránou Národního parku České Švýcarsko je malebné městečko Chřibská, které se pyšní dobovými, ba přímo pohádkovými, roubenými domky s břidlicovými střechami, vikýři či zdobnými štíty. Duší Chřibské představuje kostel zasvěcený svatému Jiřímu, v jehož stěnách se nacházejí vsazené náhrobky významných osobností doby minulé. Nachází se zde zřejmě nejstarší sklárna v Evropě vůbec, která začala fungovat v roce 1414, avšak svou činnost bohužel ukončila v roce 2007. O tom, že je příroda mocná čarodějka vás přesvědčí ohromné množství rozkvetlých orchidejí, tzv. vstavačů, kterým velmi svědčí chřibské podmáčené louky. Chcete-li zastihnout krásu okolí Chřibské co možná nejkomplexněji, vyšlápněte si na vrch Spravedlnost, Chřibský vrch či Malý Stožec.

Za návštěvu jistě stojí i Tisá a její přilehlé skalní území Tiské stěny či okolí stolových hor Děčínský Sněžník. Skalní sloupy, převisy či jeskyně rozličných tvarů jsou hlavními lákadly Tiské stěny. Na panenskou přírodu v okolí Děčínského sněžníku, nejvyšší stolové hory ze svrchnokřídových turonských pískovců, se můžete porozhlédnout z 33 metrů vysoké kamenné rozhledny, jedné z nejstarších rozhleden u nás vůbec. Bude-li počasí vašemu výletu zrovna přát, dohlédnete nejen na okolí Labských Pískovců, ale také až na vzdálený Ještěd.

Ubytovat se v Českém Švýcarsku můžete v tamních hotelích, penzionech, chatách či chalupách, nebo v kempech, kde vám mile rádi poskytnou střechu nad hlavou. Toužíte-li po romantické noci pod stanem či širákem a usínání za zpěvu cvrččí ukolébavky, můžete využít služeb zdejších kempů a autokempů. Zdraví prospěšné čisté ovzduší Českého Švýcarska je navíc velmi vhodné pro rodinný pobyt s dětmi či ozdravné pobyty.

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
10 + 4 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY