Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Karavanem na Elbu - dovolená v Itálii

Pomaličku, v rytmu letního hitu Despacito, ženeme směrem ke skvrnky na mapě vzdálené asi 30km od pobřeží Itálie. Rozhodujeme se pro Elbu pouze v předvečer odjezdu. Myslím, že jen dovolená v karavanu umožňuje do poslední chvíle, ba dokonce i během jízdy, upravovat plány a měnit vysněné destinace. I náznak ucpaných dálnic směrem do letovisek se může jevit jako pohoda, při které si připravíte v kuchyni něco pod zub, projdete se alespoň po chodbičce, zacvičíte si, dáte si sprchu, lehnete si do peřin, vystřídáte se za volantem ... a to vše bez toho, abyste nechali znechutit hlemýždím tempem. My to ale řešíme tak, že navigací doporučený sjezd z ucpané dálnice poslechneme a zpravidla nás čeká nečekané.

3.7. o 16: 30h necháváme naše Slovensko 2 týdny bez dozoru. Vždyť je už velké! Dálnicí míjíme Budapešť, Maribor (pauza na zdravý spánek), Lublaň, Benátky, Bolognu, Florencii až do přístavu Piombino, kde se 4.7. o 18: 40 hod. nalodíme na trajekt (Camper + 4 osoby za cca 125 EUR). O 20: 20h se už dobíjíme do prvního campingu na ostrově Elba - Rosselba le Palme ***, kde ochotný personál mimo pracovní dobu otevírá kvůli nám vstupní bránu, ba dokonce i obchod.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_13.png

 

Tomuto kempu nechybí nic, co je užitečné (čisté, voňavé a pěkné toalety, zásobený obchod, restaurace), zábavné (bazény - koupací čepice povinná -, dětská zóna, denní i večerní animace, tenisové kurty, stolní tenis ...), příjemné (rozsáhlá exotická zahrada, prostorné místa pro camperů, milí lidé ...). Jen přístup k pláži je trochu krkolomný a její povrch "chaluhový", ačkoli moře je čisté a plné podmořského života.

Zůstáváme tu plné tři dny a podvečer 7.7. se posouváme dále směrem k ocasu ostrova. Nakoukněme do městečka Rio nel'Elba a přes Rio Marina si nacházíme poslední volné místečko v Campingu Da Mario v těsné blízkosti krásné pláže Spiaggia di Barbarossa.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_4_0.png

 

Tento camping nepotřebuje animace, bazény, zahrady, speciální péči, ba dokonce jednotliví campeři jsou na sebe přitisklí tak, že se cítí jako "jedna velká rodina". Stačí pěkné toalety a jednoduchá restaurace s obchůdkem, neboť pláž otevírá svou kouzelnou náruč hned za branami campu. More je krásné, čisté jako na fotkách a šnorchlování-chtivý si věru mají co mluvit o životě pod hladinou. Večer objevíme vysvietené cestičku vedoucí na kopec u pláže, která se klikatí až k starobylé pevnosti a z útesu se kocháme pohledem na scenérii moře po západu slunce. Po pár krocích zjišťujeme, že pod námi se rozprostírá městečko Porto Azzurro, které máme v plánu ráno jako další destinaci. Na Elbe je všechno blízko a téměř odevšad vidět moře.

8.7. se přes Porto Azzurro nasměrujeme náš karavan do Capoliveri, kde si z nabídky pláží vybíráme Spiaggia Barabarca s bílým pískem (kvůli iluzi tyrkysového moře) a útesy po okrajích (kvůli Šnorchlovací zážitkem).
Sluncem a mořem příjemně unavení kopírujeme pobřeží a nacházíme Camping Ville degli Ulivi *** - naše další útočiště na pár dní. Areál campu vše, co k bezstarostné dovolené patří, nevyjímaje kaskádovitý bazén, animace, restaurace, sportoviště, standardní toalety a stín stromů. Pláž - Spiaggia di Marina di Campo patří k rozsáhlým a hustě navštěvovaným s nabídkou čerstvého ovoce ("pomelóóóó, coco, ananááááás" - vykřikují místní a nabízejí obsah košíku). V okolí na chvíli způsobujeme radost pár maminkám drobečky, kteří nám ochotně, nezištně a bez vyzvání na pomoc, s lopatkami pomáhají zahrabávat našeho syna do písku.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_7_0.png9.7. ještě zopakujeme konzumně - plážový program dne, ale podvečer překračujeme brány campu k cíli s názvem Club hotel Marina 2 (M2) Acquario dell'Elba (cca 27 / 4osoby). Nejdříve si poslechnu frflání rodinného týmu, že akvárko máme i doma a kdo tak daleko a do kopce (cca 13 minut) šlapat!?! Až se nakonec dostaneme na chodby rozsáhlého členitého interiéru s takovými živými exponáty, jaké nikdo z nás nečekal. Vědecko-výzkumně-atraktivní laděné expozice živých žraloků, mega humrů, krabů, sépií, všelijakých ryb a dalších různorodých živočichů a rostlin po majestátní rejnoka. Zejména fotografie obrovské želvy, ulovené právě u břehu Elby, nám vyráží dech a zároveň dává naději vidět v místních vodách nečekané. Část je věnována připraveným exponátem ptactva a doplnění efektních fotografií s popisy ve třech jazycích nám nedovolí odejít přes hodiny. Nadšení a spokojeni jsme všichni.

10.7. si před odchodem z Camping Ville degli Ulivi stihneme zaplavat ve vlnách moře a s doplněnými zásobami se osmělil spát "na divoko". Cestou si podíváme horské městečko San Piero, kde v době siesty vychutnáváme prázdné ulice a zavřené Muzeum minerálů a drahokamů. Jen na náměstí ve stínu stromů u fontány posedává pár živě diskutujících starých pánů - italština je na to jako stvořená.

Nadšení a radost z nápadu toulek po rozpálených městečkách na pravé poledne u některých členů rodiny nezná hranic J. svěšené si vykračujeme a občas si i Broukáme.

Jelikož pověst o jedné z nejkrásnějších pláží patří nedaleké Spiaggia di Cavoli, jednoduše přistavíme karavan ke krajnici a strmou cestou klesneme s nadějí k ní. Asi zvykne být nádherná, ale my máme štěstí na příliš mnoho lidí, chaluh a odpadků při vstupu do moře. Hlubší je již moře čisťoučké a průzračné, ale dojem zůstává kazový.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_8_0.png

 

Na nákup a večeři si vybíráme oblast Seccheto a opravit dojem se chystáme hned ráno. Kempování na Elbe v karavanu "jen tak" na odpočívadle při západu slunce se vyskytuje v našich vzpomínkách jako skvělý nápad.

11.7. se probouzíme nad druhou z nejkrásnějších pláží - Spiaggia di Fetovaia s odhodláním napravit si dojem. Marně. Zřejmě bouře na moři doplula odpudivý většinou plastový odpad ke břehu. Zjevně i místní byli znepokojeni. Vytrváme tam téměř celý den, vždyť chobotnicovou šalátik a palačinky na strategickém místě ve stínu vědí mnohé napravit. Vlastně i pohled do dálky přináší požitek.

Vyčerpávající lenošení na pláži nás motivuje k nenáročnému pokračování spaní "na divoko" na parkovišti těsně pod nejvyšší horou ostrova Elba - Monte Capanne.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_9_0.pnghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_10_0.png

12.7. - ignorujíc šťavnaté frflání teenagerů patřících k rodině nadšených českých turistů, kteří se vydali na pěší túru na vrchol, nasedáme do klecové lanovky, která nás veze na Monte Capanne (1019m) a je to jedinečný zážitek. Cestou spatříme muflona a na samotný vrchol si pár strmých metrů ještě vykračují. Odměnou jsou pohledy a výhledy.

Ve vesničce Poggio se projdeme a občerstvíme v "La dolce vita" a nakoupíme místní speciality namísto suvenýrů pro rodinu. Ještě máme chuť jít se někam na pláž, ale vzdáváme to po dvou nezdařených pokusech v okolí Sant'Andrea, kam se s karavanem jednoduše nedostaneme. Zachraňuje nás Camping Scaglieri Village, kde poslední dny dovolené v zajetí odpočinku u Tyrhénského moře, plážových barech, večerních specialitky a Grappa.

15.7. se pokusíme dohonit ještě to, co jsme odložili, proto hned nedaleko campingu objevíme odbočku k Napoleonově vyhnanskému sídlu Villa San Martino, kde naše děti trvají na tom, abychom jejich někdy za trest "vyhnali" do takového krásného paláce. Jsou ochotné to strpět. Nepřetržité slunné a horké dny nejsou zcela stvořené na odiv památek, proto si na rozloučenou s Elbou vybereme Spiaggia dell'Enfola, kde moře téměř ošpliechať samo sebe, protože se setkává na nejužším místě ostrova.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/karavanem_na_elbu_11_0.png

 

Z jedné strany je pláž písčitá, ale my si vybíráme masážní - kamenitou, kde je moře čiré a plné života, o čemž nás přesvědčují i potápěči. Z mola děti skáčou do vln a my máme čas na dozvuky. Na hlavní město Portoferraio si necháváme pár hodin toulek po hradbách, historickém centru, muzeu, kostele, přístavu a po vydatném obědě si vybereme z husté nabídky trajektů (Toremar) a o 20.h míváme vzdalující se Elbe.

ELBA k nám byla velmi přátelská, pohostinná, ukázala se nám shora i po obvodu z pláží. Připravila si pro nás krásné slunečné turisty vysněné počasí a vyzdobila se rozkvetlé oleandry, buganvíliemi a ibišky. Vyléčila naše dovolenkové rýmy a jiné neduhy, pečlivě shromažďovány během školního roku. Její oslnivou povahu budeme s nadšením šířit dál.

Cestou domů si zážitky z Elby pečlivě neseme v karavanu tak, že odmítáme jakékoli další italské skvostné zastávky, aby nám z něj nevypadly. Přenocujeme někde u hotelu na parkovišti a 16.7. o 22:30 dorazíme domů.

Ve jménu našeho rodinného rozpočtu děkujeme dovolené v karavanu i za to, že si nepotřebujeme kupovat větší byt, protože ačkoli během roku občas konstatujeme, že je nám malý, vždy po návratu z dovolené se neumíme nabažit toho obrovského prostoru.

Miščíkovci

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
20 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY