TOPlist

Kempingové vařiče, rady a tipy

Vypravujete se letos do kempu ?  Jedete na dovolenou karavanem a nebo budete putovat s batohem a stanem po vlastní ose ?  V každém případě určitě budete potřebovat jíst a ne vždy  na místě jsou k dispozici restaurace nebo občerstvení. A to i přesto že v české i zahraniční kempy v tomto ohledu nabízejí docela slušné zázemí. 

Pokud si ale budete chtít uvařit něco po cestě, nebo je pro Vás vaření pod širou  oblohou prostě baví, musíte mít potřebné vybavení. V karavanech již můžete najít v kuchyňce integrované vařiče na velkou či malou propanbutanovou bombu.  Nyní si ale představme spíše vařiče menší. První kategproí jsou modely na 2 kg propanbutanovou lahev.

http://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/lif_2000016214_04_0.jpg

 

Starší ročníky si vzpomenou například na kufříkové jedno, či dvouplotýnkové vařiče MEVA. V současnosti jsou ale nejoblíbenější vařiče Campingaz, které snadno složíte do přenosného kufříku a díky technologii Xcelerate Hořáky se závětřím a podporou hrnce snižují dobu vaření venku na polovinu. Piezo zapalovaní pro rychlé a snadné uvedení do chodu bez zápalek. Představitelem je například vařič  Campingaz 400 S Stove.   Výhodou těchto vařičů je dlouhá výdrž, stabilita a dvě plotýnky.  Plynovou lahev seženete na každé benzínce. Nevýhodou je vyšší cena a váha, neskladnost, což je předurčuje téměř výhradně pro cesty autem. Navíc musíte mít připojen k 2 kg lahvi tzv. odtlačný ventil a hadici s regulátorem tlaku.

Oproti tomu,  takzvané kartušové které pohodě pohodlně sbalíte do batohu nebo do zavazadlového prostoru automobilu.  Také veškeré běžné turistické vařiče používají jako palivo propan butan.  Ten je dodáván v několika typech takzvaných kartuší -  někdo jim říká také bomby. Ale v dnešní době se toto slovo příliš nedoporučuje nahlas vyslovovat.  Kartuše jsou na trhu tři typy.  Nejlevnější a i v zahraničí snadno dostupné jsou takzvané napichovací kartuše . Nanipulace s nimi však vyžaduje trochu zručnosti protože vařič je s nimi spojen natrvalo tedy až do úplného vyčerpání obsahu plynu.

Ttakový vařič má u spodní trysky trn, kterým se plynová kartuše napíchne a díky těsnění a dotažení vařiče nedochází úniku plynu.  Nepohodlné ovšem u těchto vařičů je,  že pokud do vaříte a chcete vařič složit například do batohu nemůžete jej od bomby oddělit.  Druhým typem kartuše jsou ventilové kartuše Campingaz.  To jsou známé modré kartuše. Horní ventil vypadá podobně jako například u laku na vlasy.  Vařič tedy na něj našroubujete a dotáhnete.  Výhodou je , že takto používané kartuše můžete při transportu oddělit a uložit do batohu zvlášť.  Nemusíte mít díky zpětnému ventilu strach o únik drahocenného propan-butanu.  Nevýhodou je,  že tento systém používá takřka výhradně pouze Campingaz a v některých oblastech nemusí být tyto láhve dostupné. 

Třetím typem kartuše je takzvaná ventilová šroubovací kartuše,  která vypadá podobně jako předchozí model. Na ventilu je však ještě závit na který pevně zašroubujte vařič a kdykoliv je také můžete oddělit.  Výhodou je že toto spojení je stabilní, pevné,  nedochází k úniku plynu . Také tento typ kartuší dělá mnoho různých výrobců . Nejznámější jsou například Coleman, Pinguin,  Husky ,Primus, Optimus a mnoho dalších.  Je tedy velká šance,  že náhradní kartuše tohoto typu seženete bez problémů u nás i na zahraniční cestě. Nyní již pojďme k  samotným plynovým vařičům.

http://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/lif_2000016214_05.jpghttp://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/2000028768_1.jpg

Vařiče na takzvané napichovací kartuše seženete již od cca. 250 korun jak u nás,  tak v zahraničí kde vyjdou mnohdy dokonce i levněji a například v Řecku nebo v Itálii Je seženete téměř v každé samoobsluze. Jejich výkon a provedení je velmi podobné, proto se jimi již nebudeme podrobněji dále zabývat . Mnohem lepší výběr co se týče výkonu hmotnosti a různorodosti nabízí plynové vařiče na šroubovací kartuše.

Ty se liší především výkonem. To znamená  - za jak dlouho přivezou litr vody k varu a tento údaj o nich zpravidla i výrobci udávají.  Liší se také hmotnosti a způsobem zapalování. Nejlevnější jsou vařiče ocelové, další jsou nerezové,  nejlehčí ale také nejdražší  jsou vařiče  titanové,  což je však již záležitost spíš na vysokohorskou turistiku, expedice a horolezectví.  Běžné kartušové vařiče značek Coleman,  Pinguin,  Primus mají zpravidla dva typy zapalování.  Buďto je musíte zapalovat zapalovačem, sirkou, nebo magnéziovým křesadlem.  Některé modely označené zkratkou PZ , což znamená Piezzo, mají elektrické zapalování.  Podobně jako u elektrického zapalovače.  Pustíte plyn , z boku hořáku zmáčknete červené a elektrická jiskra jej zapálí.  Nevýhodou u tohoto typu může být to,  že při zmoknutí nebo navrhnutí Piezo zapalování  většinu přestane fungovat.  Ale i v tomto případě takový vařič můžete zapálit klasicky plamenem.

Malou daní za skladnost tohoto typu kempingového vařiče je však to že jsou v drtivé většině jednoplotýnkové.  To znamená že uvaření musíte přemýšlet jak postupovat nebo,  si na kafe po uvařeném obědě chvíli počkat.

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Kamila Světlá
Kamila Světlá (nepřihlášený) 2. Srpen 2019 - 1:09

Skvělé lehké vařiče má pinguin. Pokud jdete nějaký přechod hor a počítáte každé deko, tak doporučuji.

Naopak pokud jedete autem do kempu nebo například cestujete s dodávkou nebo karavanem, tak v Lidlu mají dobré levné dvouplotýnkové vařiče :).

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 4 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY