Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Lyžování v německých Alpách - Pfronten im Allgäu

Vsechny clanky_button

Když se řekne lyžování v Německu, hodně lidí si představí třeba Garmisch - Partenkirchen, Berchtesgaden, nebo Oberstdorf. My jsme si letos vybrali ale středisko, které je tak trochu neprávem stranou zájmu českých turistů. Nachází se na jihozápadě Německa v Bavorsku v kraji Allgäu. Ten je známý svými památkami (např. zámek Neuschwanstein) nebo jezery (Forggensee), málokdo ale ví, že si tady můžete dobře zalyžovat. Vyrážíme z Karlových Varů směrem na Mnichov a kousek před touto bavorskou metropolí odbočujeme na dálnici směr Lindau. To je docela výhoda, protože se vyhýbáme pravidelným dopravním zácpám u Mnichova. Ty se stávají noční můrou všech, kdo míří do Rakouska. Od nás ze západních Čech, je to do našeho cíle, městečka Pfronten, asi 420 Km. To se dá plynulou jízdou zvládnout za 4,5- 5 hodin. Prostě ideální dojezdová vzdálenost pro cestu s dětmi, které se stejně stále ptají ”už tam budem ? ”

Allgauské AlpyPřed městem Kempten sjíždíme z dálnice na jih směrem na Marktoktoberdorf a pokračujeme po krajské silnici blíže k horám. Je nádherné počasí a skvělá viditelnost, takže po chvíli už vidíme na horizontu první alpské vrcholky. Je až neuvěřitelné že z téměř naprosté roviny najednou roste hradba Allgäuských Alp a předhůří Tannheimer Berge. Ovšem rovina je to jenom zdánlivá, což poznáváme i podle toho, že zněhu na okolních polích stále přbývá. Náš cíl leží v nadmořské výšce téměř 900 m.n.m. a po příjezdu do Pfronten jsou sněhu všude hromady. Dokonalou zimní idylku dokresluje jasná obloha a vrcholky tyčící se přímo nad městem.  Po chvíli podle navigace nalézáme ubytování, které jsme si zarezervovali jako obvykle přes booking. Je to velký apartmánový dům Allgäuer Apartmenthaus, kde máme k dispozici 40 m apartmán s výhledem přímo na masiv hory Breitenberg. Vrchol tohoto hřebene dosahuje sice jen necelých 1900 m.n.m. , ale má již vyloženě alpský skalnatý charakter. Nad mím se vypíná další výrazná hora této oblasti, téměř dvoutisícový Aggenstein s hrozivými skalními stěnami a kousek vedle rozložitý Brentenjoch.

A právě mezi těmito velikány se nachází lyžařské středisko Skizentrum Breitenberg do kterého se chystáme druhý den vyrazit. Ale až po řádném relaxu. Dorazili jsme do aubytování kolem 15.00, takže na lyže je již pozdě, ale času stále dost na jiné aktivity. Městečko Pfronten, má sice jen cca. 8,5 tisíce obyvatel, ale zábavy nabízí dost. My jsme si vyhlédli Alpenbad Pfronten což je plavecké středisko kousek nad naším apartmánem. Je tak krytý bazén, brouzdaliště pro děti a venkovní bazén. Ten nám doslova vyráží dech. Voda v něm je teplá skoro jako ve vířivce a vůbec nejlepší je z něho výhled na západ slunce nad horami. A malá rada pro všechny kdo budete bydlet v této oblasti - pokud při vstupu do bazénu ukážete tzv. Gastekarte (kartu hosta) , kterou dostanete v ubytování, máte na vstup ještě další slevu. Nás stály 3 hodiny pro 4 členou rodinu 15 EUR. 

Skicentrum PfrontenDruhý den vyrážíme lyžovat na Breitenberg. Údolní stanice kabinové lanovky je na druhém konci města, takže je nutné jet autem. Na brzké vstávání nás moc neužije , takže kupujeme rodinný skipas na odpolední lyžování. Ten platí od 12-16:00 . Po přepočtu udiveně zjišťujeme, že za stejnou, ne-li vyšší cenu bychom lyžovali u nás v Krušných horách na Plešivci. Tady jsou ale navíc usměvavé pokladní a okolní horská kulisa je také nádherná. Skizentrum Breitenberg není určeno pro ty, kteří hledají střediska se stovkami kilometrů propojených sjezdovek. Je ale výbornou volbou pro ty, kteří hledají sjezdovky pro zdatnější děti a mají rádi poloprázdné tratě. Vystupujeme na horní stanici kabinky, ve výšce kolem 1500 m.n.m. a jsme na prosluněném lyžsřském ráji. Je tady 14 km sjezdovek, které vypadají i po poledni perfektně upravené a teď v týdnu téměř zejí prázdnotou. Tady je zapotřebí poznamenaj, že pro méně zdatné děti, je lepší zvolit nejaké menší středisko v údolí ( např. Skizentum Pfronten, Nesselwang atd) , protože tady jsou sjezdovky červené a tedy strmější, než by začátečník chtěl. Po výstupu z kabinky míříme hned na čtyřsedačku, která nás vyvážá až na nejvyšší bod celého areálu ve výši cca. 1700 m.n.m. Sněhu jsou všude hromady, letošní zima byla opravdu štědrá. Odsud se otevírá nádherný výhled nejenom na hrozivé stěny Aggensteinu, ale i do protějšího údolí Tannheimer Tal s nekonečným pásmem Allgauských Alp, kterým vévodí pyramida Hochvogelu. 

Z horní stanice sedačky můžete sjet kousek k malému dětskému vleku, kde je asi jediná možnost lyžování pro úplné začátečníky. Dál už červené pisty pokračují ke kotvovému vleku Mittaglift a kousek dál můžete stej k další kotvě Aggensteinlift. Ta je bohužel kvůli lavinovému nebezpěčí dnes zavřená.  Otevřený je ale parádní 6 km sjezd do údolí, který kolem ní vede. Ten jsme si s dětmi oblíbili nejvíce. Lesní cesta, po které vede, je prerfektně urolbována a až na jedno místo, kde musíte asi 100 m odšlapovat je jízda velice svižná. Není to takový ten klasický modrý spojovák, kde se musíte stále odpichovat, aby jste se nezastavili. Klikaté serpentiny vedoucí pod kabinovou lanovkou přinášejí zážitek podobný skikrosu a když se řádně rozjedete dojedete až k údolní stanici nebo na parkoviště.

Další možností zimní zábavy, kterou v Alpách hledáme jsou sáňkařské dráhy. Ty se sice začínají objevovat i v našich horách, tady mají však jiný level. Proto následující den vyrážíme sáňkovat. Dole si kupujeme opět odpolední skipas a protože nám jedny sáně chybí, půjčujeme si je za 10 EUR na den. Kousek od čtyřsedačky začíná dráha, na které při sjezdu výskáme i my dospělí jako malé děti. Cesta je urolbovaná a i když jedete svižně, zabere vám sjezd 30-40 minut. Cestou je dobré dávat pozor na skialpinisty, kteří po ní vyrážejí na horskou chatu Ostlerhutte. Je dobré vzít minimálně dětem lyžařskou helmu, pro lepší bezpečnost. Sáňkařská dráha z Breitenbergu končí u parkoviště v protějším údolí a od dojezdu je to asi 300 m na zastávku autobusu. Ten pendluje mezi dolní stanicí lanovky a touto zastávkou a každou hodinu vás odveze zpět zdarma.

Suma sumárum, městečko Pfronten nás nadchlo pohodovou atmosférou, možnostmi sportovních dalších aktivit kromě lyžování ale také příznivými cenami a pohodovými lidmi.

Bližší informace o lyžování najdete na stránkách Breitenbergbahn

Informace o ubytování v oblasti
 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
4 + 6 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY