TOPlist

Naučná stezka Svatojánské proudy

 

Povltavská stezka je první turisticky značenou cestou u nás. Letos oslaví 130 let od svého vzniku. Probíhá ve skalách nad řekou, mezi Štěchovicemi a Třebenicemi, v oblasti bývalých Svatojánských proudů. Dnes po ní vede naučná stezka Svatojánské proudy, v délce 9 km. Cesta plná překrásných vyhlídek na Vltavu a trampských srubů a chatek dýchá romantickou atmosférou prvorepublikových začátků fenoménu trampingu u nás. Procházkou po ní člověk snadno pochopí, proč zrovna tady trampové kdysi stavěli totemy a zapalovali osadní ohně. Na stezce stojí i osada Ztracené naděje, tedy legendární Ztracenka.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naucna_stezka_svatojasnke_proudy_mapa.png

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/ztracenka.jpg

O Ztracence bylo mnoho napsáno a zazpíváno. Novinář a trampský historik Bob Hurikán o ní také napsal: „Osada Ztracené naděje udávala vždy tón ostatnímu trampingu. Byla a je vzorem toho, jak má vypadat osadní život. Zpočátku se u ohňů četly spisy Karla Maye, Jacka Londona, později, zásluhou písničkářů, se zpívalo, dále se pořádaly nejrůznější zábavy, vždy plné těžko napodobitelné originality, ať se jednalo o divoký potlach, nebo o maškarní mumraj v lese, taneční věnečky pro změnu v „salónním obleku“, opravdové cirkusy nebo improvizované kabarety.“

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/trampska_romantika.jpg

Osobně jsem znávala přímého pamětníka koupání ve vltavské vodě Svatojánských proudů a účastníka potlachů na Ztracence. Když vzpomínal na své mládí pražského kluka, říkával, že potlachy na Ztracence byly prestižní, až snobskou záležitostí, s pevnými pravidly. Uprostřed ohňů hostujících osad vždy zaplál oheň Ztracenky. Když se hrálo a zpívalo, nejprve zahráli členové Ztracenky a po ní postupně ostatní osady u svých ohňů.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/osada.jpg

40. léta minulého století se stala koncem Svatojánských proudů, díky výstavbě Štěchovické a Slapské přehrady. Na jejich památku se pořádá mnoho akcí. Jednou z nich i pravidelná jarní Vzpomínka na Svatojánské proudy. Její součástí je plavba parníkem z Prahy a také pochod po Povltavské stezce, který pod hlavičkou KČT pořádají trampové. Start pochodu je tradičně ve Štěchovicích, cíl v Třebenicích pod přehradou. Závěr pochodu v trampské hospodě U Taterů. Letos je akce naplánována na sobotu 27. dubna.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/svatojanske_proudy.jpg

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
8 + 7 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY