TOPlist

O hradu a zámku Horšovský Týn - Výlety a ubytování v okolí

 

Hrad a zámek Horšovský Týn, na levém břehu řeky Radbuzy, byl založen koncem 13. století. Původně biskupský, gotický hrad, který střežil obchodní cestu do Bavor, byl v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Hrad a zámek má hradební zeď s baštami a zámecké budovy jsou zdobeny renesančními štíty. Do hradu a zámku se vstupuje po kamenném mostku přímo z náměstí Republiky.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_zamek_horsovsky_tyn_mapa_1024x583.jpg
 

 

Na hradě a zámku si můžete například prohlédnout gotickou kapli Nejsvětější Trojice, Hodovní síň, Erbovní sál, Loveckou halu, hradní zbrojnici, Rytířský sál, Červený salón, Zelený salón a knihovnu. Jsou zde taky umístěny lovecké trofeje, vzácné obrazy, dobový nábytek a sbírky skla a porcelánu. Na hrad a zámek navazuje velký zámecký park o rozloze 40 ha, který je z městečka volně přístupný. V zámeckém parku stojí Gloriet, který slouží jako vyhlídková věž, Loretánská kaple a letohrádek. Najdete zde taky dva rybníky a řadu vzácných dřevin.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_a_zamek_horsovsky_tyn.png

 


 V místech, kde stará obchodní cesta z Řezna do Plzně a Prahy přecházela řeku Radbuzu je opevněná osada písemně doložena již k roku 1184. Koncem 13. století zde byl založen hrad, který sloužil jako biskupské sídlo. Na pravém břehu řeky Radbuzy zase vznikla ve 13. století trhová osada s kostelem sv. Apolináře. V roce 1353 byla tato osada povýšena na městečko Horšovský Týn.Na náměstí Republiky stojí malebné měšťanské domy s barokními a klasicistními štíty, renesanční radnice s věžičkou a gotický kostel sv. Petra a sv. Pavla s převážně barokním zařízením. Pak přejdete most přes řeku Radbuzu, u kterého stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého, a dostanete se na Husovo náměstí. Zde se nachází gotický kostel sv. Apolináře se vzácnými gotickými malbami.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Domažlice

Rekreační oblast - Český les

Rekreační oblast - Plzeňsko

Řeka Radbuza - 0,3 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY