TOPlist

Předstan, nebo markýza ke karavanu ?

 

Předstan, nebo markýza ke karavanu - campervanu. Toto je dilema, kterou řeší asi vícero cestovatelů. Popíši mé zkušenosti a přidám možnost, která se nám zatím osvědčila...wink

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kempervan_predstan_markyza.jpg

 

Roztahovací markýza:


Hned na začátku našeho cestování jsem se pohrával s myšlenkou pevné markýzy ukotvené na autě, ale potom co jsem zažil s kamarádem silný vítr při velké markýze na obytňáku, tak mě tato myšlenka rychle prošla. Měl ji ukotvenou o zem a i tak mu ji vítr ohnul tak, že konstrukce téměř skončila v bočním okně. Kamarád mi vyprávěl jak zažil silný vítr v kempu u moře kde tyto markýzy rozbíjely okna a létaly vzduchem jako oštěpy. Byl to tehdy extrémně silný vítr, ale i tak mi to stačilo, abych věděl, že to nechci. Auto často opouštíme v kempu i na celý den a nechci se vrátit k autu bez oken, nebo ji muset před každým odjezdem skládat.

Výhody:
- nezabírá místo v autě
- může být poměrně velká
- dají se k ní dát bočnice
- poměrně rychlé rozložení

Nevýhody:
- nebezpečná v silném větru
- poměrně vysoká pořizovací cena cca.500.- €
- ztráta nenápadnosti, auto okamžitě říká, že je camper
- nutnost skládat v případě potřeby pohybu autem
- žádná ochrana před komáry
 

Stínící plachta


Markýza v našem pojetí je tedy stínící plachta. Používáme ji už od dob ježdění z Mitsubishi. První byla modrá plachta na přikrývání nákladu na přívěsném vozíku. Měla ušité tunely kde se vkládaly tyče ze starého stanu a uchycena byla o expediční zahrádku pokud byla na střeše. Ne na všechny cesty jsme brali zahrádku protože byla poměrně těžká a zvyšovala i odpor auta při cestě. Tehdy nastal problém jako připevnit plachtu k střeše. Připevňoval jsem ji kurtny přes celou střechu až za zavřené dveře na druhé straně. Bylo to velmi neohrabané a nefungovalo to dobře. Naštěstí na Macovi jsem měl od začátku podélné lyžiny o které nebyl problém plachtu uchytit. Koupil jsem stínicí plachtu v Lidlu a slouží perfektně už šest let. Po namontování zvedací střechy jsem o relingy přišel, takže jsem koupil hliníkovou lištu a Keder, který jsem nastražil na rohy plachty a upevňovat budu plachtu o tuto lištu. Zatím to nemám otestované, takže zkušenosti doplním.

Výhody:
- bezpečnost při odtržení větrem. Látka autu neublíží.
- nenápadnost, je složena v kufru a dokud ji nerozbalíš tak ji není vidět
- nízká pořizovací cena do 30.- €
- naše plachta slouží i jako boční stěna aby nám nebylo vidět přímo do auta

Nevýhody:
- sbalená zabírá místo v autě
- rozložení je pracnější než u pevné markýzy
- menší plocha stínění
- nutnost skládat v případě pohybu autem
- žádná ochrana před komáry

Stínicí plachta

Stínicí plachta

 

Samostatně stojící předsíň


Když se nám narodila Elizabet vybrali jsme se na cestu po kempech Itálie. Řekl jsem si, že když už budeme stát více dní na jednom místě, což při našich cestách není zvykem, tak si tam uděláme větší pohodlí. Pořídil jsem samostatně stojící předsíň Quechua Base M.

 

Má podlahovou plochu 6m2 a výšku 2,15m, takže celkem prostorná. Co mě hlavně oslovilo bylo to, že je samostatně stojící a tím pádem ji nemusím kotvit o auto. V případě, že budeme chtít opustit kemp autem, tak stolek, židle a další věci naházíme do stanu a nemusím je balit do auta. Má vlastní podlahu, takže se nezašpiní. Další výhoda je, že ho mohu postavit z kterékoliv strany auta, nebo i zcela mimo něj. Skládá se v podstatě jako větší iglú stan. Na jedné straně má velkou otevírací část, která slouží jako markýza, na kterou jsem nastražil Keder a mám v plánu použít ji jako předsunutý předstan k autu místo plachty. Zatím jsem to neotestoval, takže zkušenosti doplním později. Naše plachta může být také samostatně natažena jako přístřešek např. pro kočárek nebo biky na noc, takže jsme s naší sestavou přístřešků docela spokojený. Uvidím jak bude fungovat nové uchycení do Kedrové lišty. Já ji mám přilepenou i v zadní části, pokud bych chtěl předsíň osadit k zadním dveřím.

Výhody:
- velká flexibilita rozložení vzhledem k autu
- možnost odjet autem bez nutnosti skládání
- velká odolnost vůči větru a dešti
- možnost přespání další osoby
- nižší pořizovací cena než u předstanů cca.100.- €
- 100% ochrana před komáry díky velkým oknům s moskytierami

Nevýhody:
- poměrně velký vak zabírající místo v autě cca.8kg, 60x20cm
- komplikovanější stavba jestliže ukotvuje všechny lanka kvůli odolnosti vůči větru
- při balení třeba stan pořádně očistit od trávy, případně bláta (pokud pršelo)

Předstan ke karavanu

Předstan ke karavanu

Předstan ke karavanu

 

Předstan k dodávce - campervanu


Poslední a asi nejlepší řešení pro ty, který většinou stojí v kempu je určitě předstan. Moje mamina je přesně tento typ karavanisty a z pochopitelných důvodů se obává spaní na divoko, protože často cestuje sama. Předstan jsem jí objednal od mé oblíbené značky Brunner a udělal jsem velmi dobře. wink

 

 

Je prostorný, samostatně stojící, takže je možné od něj odejít autem aniž byste ho museli skládat. Součástí předstanu je podlaha a vnitřní stan. Umožňuje to přespat dalším dvěma osobám a po vlastní zkušenosti mohu říci, že zcela pohodlně a v teple. Montáž zvládne v zásadě mamina i sama, ale je lepší když jsou na to dva. Připevňuje se k autu o stejnou Kedrovou lištu jako mám i já přilepenou Sikaflex v místě pod zvedací střechou. Obrovská výhoda je výborná odolnost vůči větru a dešti. I v případě bouřky u moře se dá v předstanu pohodlně sedět a obědvat.

Výhody:
- zdvojnásobení uzavřené obytné plochy auta
- velká odolnost větru a dešti
- velmi dobrá ochrana před komáry pokud se pořádně utěsní spodní část při autě např. magnety

Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena cca 300.- €
- poměrně velký a těžký vak zabírající prostor v autě
- složitější montáž a demontáž

Předstan ke karavanu

Předstan ke karavanu

Předstan - montáž

Předstan - montáž

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 2 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY