TOPlist

Přehrada Liptovská Mara - tip na dovolenou

 

Liptovská Mara je vodní dílo na středním Liptově na Slovensku, při Liptovském Mikuláši. Je součástí systému přehrad Vážské kaskády. Dílo bylo vybudováno v letech 1969-1975. Při výstavbě bylo zaplaveno 13 obcí, z toho 12 úplně (Čemice, Demčín, Liptovská Mara, Liptovská Sielnica (původní), Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovciach, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre), Liptovský Trnovec Bukovina. Spolu bylo vysídleno 940 rodin, což představovalo více než 4 tisíc obyvatel.

 

Informace o přehradě Liptovská Mara
 

Vodní dílo vybudovala společnost Váhostav, n. p. v letech 1965 až 1975. Celkovým objemem 360,5 mil. m3 (320,5 mil. m3 užitkového, 14,5 mil. m3 ochranného) je největší vodní nádrží na Slovensku. Při vzdutí na kótu 566 m n. m. zaplavuje území s plochou téměř 27 km2. Vodní dílo sestává ze 43,5 m vysoké (konstrukční výška 52 m) zemní přehrady s hlinitým těsněním a vodní elektrárny se 4 turbínami (2 Kaplanovy, 2 reverzibilní typ.Deriaz) s instalovaným výkonem 198 MW.

Při výstavbě se přemístilo 11 mil. m3 zeminy, kolem 300 tis. m3 kamene a více než 400 tis. m3 betonu a železobetonu. Těleso zemní přehrady je v koruně dlouhá 1350 m. Vodní elektrárna stojí při vzdušné patě přehrady (voda je přiváděna ocelovým potrubím o průměru 670 cm) než 45 m vysoký objekt (půdorys 43 * 130 m).

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/liptovska_mara_mapa_1.png

Využití přehrady

Hlavním účelem přehrady je protipovodňová ochrana, ale slouží i na výrobu elektrické energie, protože pod hrází se nacházejí 4 turbíny s výkonem 198 MW. Rekreační funkce je v současnosti relativně poddimenzovaná (rekreační středisko při Liptovském Trnovci ve spojení s nedalekým Aquaparkem Tatralandia). Ze střediska v Liptovském Trnovci je možné se vydat na vyhlídkovou plavbu po Mare na fotovoltaických Katamarán.

Poloostrov Ratkovo s přilehlými vodami je chráněným územím. Nad přehradním zdí Liptovské Mary, 2 km jižně od obce Bobrovník, na východním úpatí vrchu Úložiště (741,7 m n. M.) Se nachází archeologická lokalita Havránok - keltské opevnění osady Kotínov s druidskou svatyní z 1. století před Kr. Je zde vybudováno i muzeum v přírodě.

Tip na ubytování přímo u přehrady - Camping Mara

Ubytování v Mara Camping - Liptovský Trnovec - kemp nabízí několik možnosti ubytování - na své si přijdou milovníci kempování, ale i příznivci karavaningu. Kromě toho nabízíme ubytování ve dvaceti chatkách nebo si pronajmete jeden z našich stanů. Kemp najdete přímo u přehrady Liptovská Mara v okrese města Liptovský Mikuláš. Ubytovat se zde můžete ve vybavených chatách, mobilních domech. K dispozici jsou i místa pro vlastní stany, dále kempová místa pro karavany a obytná auta.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/_mara_camping_4.jpg

Kemp je bohatý na zážitky spojené s vodními atrakcemi. Zabavit se můžete se šlapadlami, s vodními skůtry. K zahození nejsou ani vyhlídkové plavby po přehrade Liptovská Mara

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Ubytování v okolí: 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY