TOPlist

Recenze Paracord náramku a magnéziového křesadla

 

Při letošní cestě do pohoří Karwendel na pomezí Německa a Rakouska jsem měl možnost otestovat pár zajímavých outdoorových doplňků. Tady tedy jsou ...
 

Magnéziové křesadlo


Ne že bych tedy tuto vychytávku neznal, ale zajímalo mě v čem se bude lišit od těch, co jsem dosud používal. Hořčíková tyčka, kterou jsem dostal pro testování na první pohled působí robustněji než ostatní typy. Není zatavena v plastovém držátku, tak jak to bývá zvykem, ale jde o samostatný kus. K němu náleží kovový kus s očkem pro zavěšení, kterým vytváříte jiskry. To že jsou oba komponenty odděleně nakonec ale není na škodu. Škrabátko můžete připevnit na kroužek od klíčů, nebo kamkoli jinam a magneziovou tyčinku vložíte  k vařiči nebo jinam. Některé typy nožů mají dokonce pouzdra, kde je prostor pro magnéziové křesadlo připraven. Použití je velice jednoduché.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kresadlo_2_1400x1050.jpg

Pomalým pohybem přejíždíte kovovým plátkem přes tyčinku, směrem od sebe a tím se vytváří jiskry o teplotě až 3000°C .  A tady jsem byl poprvé mile překvapen. Nevím, jestli tato tyčinka má vyšší podíl hořčíku, nebo jiné složení, ale oproti modelům, které jsem používal dříve, byla tvorba jisker snadná, vznikaly i při malém tlaku plátku na povrch tyčinky. A to hned od prvního použití. U některých jiných typů se musela nejdříve trochu seškrabat vrchní černá vrstva a teprve pak se začaly jiskry tvořit. Tady to bylo okamžité a snadné nejen s dodávaným plátkem ale třeba i hranou nože. A k čemu Vám vlastně magnéziové křesadlo bude ? Primárně je určené pro rozdělání ohně a survival použití. Nepředstavujte si však , že to funguje podobně jako se zapalovačem , nebo sirkami. Při rozdělávání ohně křesadlem je zapotřebí důkladná příprava. Nejlepší je nastrouhat jemně bez jisker kus tyčinky na troud, jemnou březovou kůru, slámu a nebo papír a pak tento materiál pokud možno z co nejmenší vzdálenosti zapálit jiskrami. My jsme se pohybovali v Alpách v terénu , kde se samozřejmě oheň nesmí rozdělávat , takže bylo křesadlo používáno k mnohem jednoduššímu účelu.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kresadlo_1_1400x1050.jpg

Tím je zapalování plynových turistických vařičů, které jde s těmito škrtadly opravdu náramně. Opravdu doporučuji nosit něco takového v pouzdře u vařiče wink. Nemusíte řešit navlhlý nebo nefunkční zapalovač, nebo zápalky. Výhodou magneziového křesadla je to , že jiskří i mokré, dá se použít v mrazu i silném větru. A máte vždy po ruce něco pro zapálení vařiče a když to bude potřeba, tak i pro rozdělání ohně. Křesadla firesteel pořídíte například zde v e-shopu jatagan.eu .
 

Paracord náramek


Další věcička, kterou jsem bral s sebou, ale která mne dlouho míjela je paracord náramek.    Jde o náramek  na ruku spletený z několika metrů kvalitní padákové (odtud název paracord ) šňůry. Měl jsem možnost vyzkoušet dva, nakonec jsem zvolil ten, který lépe seděl na zápěstí.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naramek_4_1400x1050.jpg

Tento výrobce totiž dělá náramky pro různé velikosti rukou a samozřejmě v mnoha barvách. V tomto případě šlo o jednoduchý model , čistě jen spletená šňůra bez kompasu, škrtadla nebo dalších vymožeností.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naramek_2_1400x1050.jpg

Na obou koncích je jen malá plastová přezka pro zapnutí. Nutno dodat, že při nošení nijak netlačí, náramek se samovolně nerozepnul ani jednou za 3 dny testování. Hlavní úkol paracord náramků je řešení krizových situací.

DOPORUČUJI PODPALOVAČE
 
Do té jsme se naštěstí nedostali, ale když nastane, je dobré mít něco co jí pomůže vyřešit.  Ona totiž není legrace když se Vám třeba přetrhne tkanička u bot daleko od civilizace. Nahradíte jí právě paracordem z náramku. Můžete jím svázat rozbitý zip u batohu, zaškrtit končetinu,  pověsit oblečení pro usušení, nebo táhnout nějaké břemeno.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naramek_1_1400x1050.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naramek_3_1400x1050.jpg

Šnůra paracord náramku má nosnost kolem 200 kg. To samozřejmě neznamená, že ne ní můžete slézat skály, ale v tahu, pro zavěšení je opravdu vyjímečně odolná. Jediné s čím se musíte smířit je to, že když náramek jednou rozmotáte, už ho většinou nezapletete zpět. Pokud Vám ale zachrání výlet nebo zdraví, určitě mu to odpustíte. 

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY