TOPlist

Sáňkování v Rakousku

 

Také vás po několikahodinovém lyžování v upnutých přeskáčích bolí nebo zebou nohy ?  Nebo prostě jen nelyžujete,  ale chcete si užít zimní radovánky na nejvyšší level ? Máme pro vás jeden zajímavý tip. Tedy,  nezaručujeme , že vám nohy mrznout nebudou,  ale zážitek je to parádní a občas i adrenalinový. Naší oblíbenou zábavou při návštěvě rakouských Alp se stalo sáňkování. Je to návrat do dětských let,  kterému se tady ale věnují všechny věkové kategorie. Zejména proto,  že v Rakousku je součástí mnoha lyžařských středisek také sáňkařská dráha - zde jí říkají Rodelbahn.

Sáňkování v Alpách

Někde menší, jinde větší,  upravená ,osvětlená,  snadno i hůře dostupná. Na start některé si musíte vytáhnout sáně pěšky,  na některé vás dopraví skibus nebo rolba.  My však přinášíme tipy na ty,  ke kterým se snadno dostanete pomocí lanovky.

Výhodou je to že pro cestu lanovkou na start můžete využít vaše skipasy. Pokud nelyžujete není problém koupit si bodovou jízdenku na jednotlivé jízdy jen pro sáňkování.  Prostě sundáte lyže,  uzamknete je v autě,  vyndáte si sáně a jdete na věc.

Pokud sebou sáňky  nemáte,  nebo se vám prostě nevešly do auta není to žádný problém. Ve většině u dolních stanic lanovek ve střediscích  jehož součástí je také sáňkařská dráha jsou vybavené půjčovny. Za pár Euro na den si můžete pronajmout klasické dřevěné i sportovní modely. Ve videu které je součástí tohoto článku představujeme sáňkařskou dráhu která se nachází ve středisku Zugspitz Arena. Tato je  konkrétně v jeho části Lermoos - Grubbigstein . Městečko Lermoos se nachází hned za německými hranicemi za městem Garmisch-Partenkirchen v rozlehlém údolí pod nejvyšší německou horou Zugspitze. Pro nás západočechy je to jedno z nejbližších alpských středisek do kterého se dostanete již třeba za čtyři hodiny jízdy z Karlových Varů nebo Plzně

 

 

Sáňkařská dráha měří asi 3 km a na její start vyjedete pohodlnou čtyřsedačkovou lanovkou  téměř z parkoviště. Funguje to tak,  že si při nástupu stoupnete přímo do fronty vedle přijíždějících lyžařů (většinou mají sáňkaři zvláštní boční průchod)  a pípnete si skipas.  Obsluha vleku od vás vezme saně a umisťuje je většinou na předcházející sadačku na speciální hák který je na jejím těle k tomuto účelu. Na výstupní stanici zase obsluha vleku před vámi saně sundá a když dojíždíte již vám je podává a vy můžete hned jít na věc. Po prvních metrech jízdy určitě zjistíte že vaše představa o tom že sáňkování je jen pro malé děti vzala za své. To proto,  že sáňkařské dráhy bývají velmi často upraveny rolbou  a tak je její povrch velice rychlý.  Připravte se tedy na velmi svižnou jízdu,  která může skýtat i různá objektivní nebezpečí. Proto děti raději vybavte lyžařskou helmou a u dospělých s ní také nic nezkazíte

Samozřejmostí je také vhodná vysoká zimní obuv  -  její podrážky budou vaší jedinou brzdou . Po pár jízdách jsme zjistili že velmi vhodné jsou také lyžařské brýle. Sníh odletující od vašich podrážek nebo od saní jezdce před vámi dokáže pěkně ztížit řízení.

Trocha opatrnosti při projíždění zatáček je určitě také na místě,  protože jsou známy již i nepříjemné nehody při kterých rozjaření sáňkaři sjeli do strže a musela je v lepším případě zachraňovat Horská služba.,

My si opravdu každou jízdu užíváme doslova jako malé děti včetně doprovodných hlasových projevů. A to není vše. Hned ve vedlejší vesnici Ehrwald, která je součástí Zugspitz Areny zkoušíme večerní sáňkování. To probíhá na 4km dlouhé červené a modré sjezdovce. V sezoně se 2x týdně po skončení lyžování se svah uzavře, upraví a po setmění se na tuto atrakci vydávají houfy sáňkařů. Nahoru se dostanete pohodlně kabinovou lanovkou a ten pocit když se řítíte dolů rychlostí lyžaře je opravdu opojný. Široké sjezdovky jsou opravdu něco jiného než dráha o šířce polní cesty.

Další o něco delší sáňkařská dráha se nachází ve středisku Skiwelt Wilder Kaiser, také nepříliš vzdáleném od České republiky. Konkrétně v městečku Sőll, kde sáňkařská dráha -  Rodelbahn měří přes 4 km. To však není vůbec nic proti nejdelší osvětlené sáňkařské dráze na světě kterou najdete ve Vysokých Taurách ve středisku Wildkogel - Neukirchen. Ta je dlouhá téměř 20 km a můžete na ní řádit až do noci.

Pokud se tedy rozhodnete užít si zimu na maximum,  oprašte klidně ve sklepě své dřevěné sáňky práskačky z mládí . Nebo si pořiďte nové řiditelné sáně s volantem a vyražte do rakouských Alp.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY