Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Výlet na Čerťák

Nejen za hranicemi Česka na vás čekají zajímavá místa na výlet. I v turistikou často opomíjeném Ústeckém kraji je možné objevit netušená zákoutí. Na pomezí Českého středohoří, v Pnětlukách na Lounsku, můžete při svých toulkách lesem doslova a do písmene narazit na Čertův kámen. Jednoduše Čerťák, tak jsme mu všichni říkali během celého dětství, což se nezměnilo ani v dospělosti. A ten se bude dozajista líbit především vašim malým dětem.Protože na svém místě může někomu připadat poněkud nepatřičně, nabízí se otázka, kde se zrovna na tomhle místě vzal. A vysvětlení je snadné a traduje se již od nepaměti.

V Netlukách, jak se Pnětluky před mnoha sty lety skutečně jmenovaly, bylo málo vody a muselo se pro ni chodit do velké studny na návsi. Jenže tam docházelo k hádkám, protože bohaté hospodyně tvrdily, že nemusí čekat a mohou si vodu brát hned, no a těm ostatním se to pochopitelně nelíbilo. Často se už od brzkého rána rozléhaly po celé vesnici hlasy hašteřících se žen.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/img-20181205-wa0000.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/img-20181205-wa0001.jpg

Nikdo nevěděl, co s tím, do rozsouzení rozhádaných žen se nikomu nechtělo. Tedy nikomu z lidí. V pekle to totiž viděli jinak. Lucifer se rozhodl zakročit. Zavolal si k sobě mladého čerta, který dostal důležitý úkol. Během noci měl do Netluk donést velký kámen, kterým měl zavalit studnu. Pro mladého čerta to byl jeho první úkol v zemi lidí. Byl netrpělivý a málem přeslechl Luciferovo důsledné varování, že musí kámen donést do té doby, než kohout ráno třikrát zakokrhá.

Mladý čert byl snaživý, vybral si opravdu velký kámen, naložil si ho na záda a letěl nocí za splněním svého úkolu. Trochu se přecenil, takže musel cestou několikrát odpočívat. Taky mu nedošlo, že se v létě začíná brzy rozednívat.

Čert se už blížil ke svému cíli, když kohout poprvé zakokrhal. To bylo nad hradem Pravda. Čert zrychlil a blížil se k Netlukám. V tom zakokrhal kohout podruhé. To zrovna letěl čert Kamenným úvozem a v dáli viděl první střechy ve vesnici. Zaradoval se, protože věřil, že úkol stihne splnit.

Jenže ouha, kohout zakokrhal potřetí, popruhy, kterými měl čert připevněný kámen na zádech, praskly, kámen spadl na zem a čertovi sluneční paprsky, které se na nebi objevily, vzaly poslední zbytky sil. Na místě zůstal jen velký kámen a po čertovi sirný kouř.

Ženy, které se za rozbřesku na návsi u studny už opět hádaly, slyšely v lese velkou ránu a viděly oblak dýmu. Když se potom několik statečných lidí z vesnice vypravilo do lesa a vidělo, co se přihodilo, donesli zprávu do vesnice. Všichni byli šťastní, že čert nedoletěl až tam, kam měl namířeno. A od té doby se o vodu už nikdo nehádal.

Tuhle pohádku můžete dětem vyprávět po cestě k Čertovu kameni. A kdybyste cestu nemohli najít, stačí se zeptat v Pnětlukách. Každý vám řekne, kudy na Čerťák.

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Bohunka
Bohunka (nepřihlášený) 5. Prosinec 2018 - 12:43
Skvělé čtení

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


Camping Karolina - Plzeňsko


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY