TOPlist

Historie chorvatského města Zadar

Rád píšeš o cestování, kempování, stanování, nebo máš spoustu zážitků z dovolené o které se chceš podělit? Tak pojď psát pro nás a vydělávej a to až 50% podíl z reklam u článků. Inkasovat můžeš i ty a to ne jednorázově, ale opakovně . Více info

 

AKTIVITYKULTURACESTOVÁNÍ & DOVOLENÁSPORTOVÁNÍOSTATNÍ
Akce a srazyPamátkyCestování s karavanemKam na vodu - vodáci

Videa

Tipy na výletyKulturaDovolená v EvropěRybaření

Vinařství

Kam na horyHrady a zámkyTipy na ubytováníCykloturistika

Restaurace a stravování

Pro dětiPříroda

Stanování

Sportovní aktivity

Rozhovory

 

Řeky, jezera, přehradyRecenze Campingového vybaveníHoubařeníSrandičky a vtipy
  Hodnocení ubytování 

Zábava

  Kempování na divoko Vybavení pro karavany

 

Zadar patří mezi nejstarší chorvatská města s bohatou historií, která přesahuje více než 3000 let. Postupem času město několikrát dokázalo vzdorovat útlaku z různých stran. Ve 4. století př. n. l. založil ilyrský kmen zvaný Liburnové v oblasti Zadaru osadu Jader. Původní obyvatele postupně vytlačili Řekové, kteří osadu označovali jako Idassa. V 1. století n. l. proměnili Římané tuto starořeckou Idassu v římskou kolonii Jadera. Pro Římany tolik charakteristická urbanistická struktura města se z tohoto období dochovala dodnes. V 7. století pak patřil Zadar k Byzantské říši a v 9. století povýšil na biskupské sídlo v chorvatském království.

Historie Zadaru

Lstivou domluvou s Benátčany v roce 1202 dobyli křesťanský Zadar křižáci, kteří město zcela vyplenili, vypálili, předali město Benátčanům a odtáhli. Zadar samostatně fungoval do 15. století, pak se na 400 let Benátské republice podařilo převzít moc ve městě. V 19. století Napoleon zahrnul město Zadar mezi své ilyrské provincie a po jeho porážce převzalo moc silné Rakousko- Uhersko. Po 1. světové válce si vynutili Italové svrchovanost nad Zadarem, i když celá okolní oblast spadala do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Za 2. světové války byl Zadar baštou fašistů na Jadranu, čelil mnoha náletům spojenců a bylo zničeno mnoho historicky cenných budov. Po osvobození se stal Zadar součástí Jugoslávie. V letech 1991 až 1992 se město bránilo agresi krajinských Srbů. Těžké škody byly napraveny, historie Zadaru je vidět na zdejších památkách a od roku 1993 je v Chorvatsku samostatným právním státem.

Památky v Zadaru

Předrománský patrový Kostel sv. Donáta z 9. století, Sveti Donat je symbol Zadaru. Na patře kostela se nachází matroneum, což byl oddělený prostor určený jen ženám. Katedrála sv. Anastázie, Sveta Stošija, je vzácná románská stavba z 12. až 13. století a stojí v ulici zvané Kalelarga, tedy Široká ulice. Oslní vás bohatou plastickou výzdobou, původní kryptou a unikátní zvonicí s výhledem na Zadar. Mezi památky v Zadaru patří i Kostel Panny Marie- Sveta Marija se stálou expozicí sakrálního umění Zlato a stříbro Zadaru, dále pak Kostel sv. Chrysogona - Sveti Krševan v ulici B. Krnarutića, ale i Kostel sv. Františka - Sveti Franje v gotickém slohu ze 13. století rozhodně stojí za vidění. Stejně tak jako původně gotický kostel z 15. století Kostel sv. Simeona - Sveti Šimun s pozlaceným stříbrným relikviářem sv. Simenona, který váží 250 kg, či Palác Ghirardinů - Palača Ghirardini, románský palác s gotickým balkónem z 15. století na Národním náměstí. Nádherné je i Městské opevnění z 16. století, Knížecí palác - Kneževa palača či sídlo Lycea sv. Dimitrije - Licej Svetog Dimitrij, což je součást Zadarské univerzity v neoklasicistním stylu z počátku 20. století. 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Pepsi COla
Pepsi COla (nepřihlášený) 7. Únor 2019 - 2:24

Ahoj, my taky na Zadar. Včera totiž byla obousměrná letenka z Prahy jen za 798,- kč

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 2 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY