TOPlist

Kam na Liptově v zimě - lyžování

 

Ve vzdálenosti do 40km od Ružomberka najdete hned několik výborných lyžařských středisek. Začnu mým nejoblíbenějším a je jím Kubínska Hoľa. V tomto středisku najdete vše co zde má podle mě být. Středisko je rozděleno na spodní a vrchní část. Ve spodní části si přijdou na své začátečníci, děti nebo lidé co milují obrovské carvové oblouky. Sjezdovka je široká a na její vrch vede poma a sedačka. Takže si každý vybere. Kdo má rád strmější kopce pokračuje další sedačkou nebo dvěma pomalá až na vrch kopce. Odtud je možnost sjet dolů třemi sjezdovkami z nichž jedna je freeride zona. Tedy vlastně freeride je všude kolem přes les tak jak jsme to dělali za mlada. Každopádně hlavní sjezdovka by se za svou šířku nemusela stydět ani v Alpách a to jsem pár sjezdovek v Alpách už sjezdy. (Čti zde) Nechybí zde množství bufetů a velmi milá obsluha v nich. Prostě I love Kubínska jak mají vytištěné na skipasech, které je nejlepší nevracet a nabíjet si je z domu. Je to levnější, nemusíte jít k pokladnám a s parkoviště se pustíte skoro rovnou na sjezdovku.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kubinska_hola_1.jpg

 

Druhým v pořadí mé oblíbenosti je středisko Martinské hole. Je to středisko, které se nachází nad městem Martin a přístup do něj je omezen použitím sněhových řetězů, nebo autem 4x4. Kontrolují to na vstupu aby se na úzké silnici nic nestalo a některých tento fakt odrazuje. Každopádně toto středisko určitě stojí za návštěvu. Z vrcholu kopce kam vás s parkoviště vyveze poma se můžete vybrat buď do snowboard parku, nebo na jednu ze čtyř sjezdovek. Na jedné z nich je už i sedačka. Ostatní jsou pomy. Sjezdovky nejsou až tak široké jako na Kubínské, ale úplně stačí na výborné poježdění. Zlyžovať to tu v pohodě i šestileté děti takže se nejadná o žádné extrémní kopce, ale zajezdí si i náročnější lyžař. Bufetů je zde dostatek a ceny příjemné. Omezení směrem nahoru platí i směrem dolů a to v tom, že před 13.00hod vás dole nepustí kvůli autům, které vycházejí nahoru. Mně osobně to nikdy nevadilo, ale třeba s tím počítat. Martinské také určitě doporučuji i kvůli krásnému výhledu na široké okolí a přírodnímu sněhu, jehož tu bývá dostatek.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/martinske_hole.jpg

 

Středisko Malino Brdo je tak říkajíc mým rodným střediskem, nakolik se do něj dostanete z Hrabova, které je na okraji Ružomberka. Jako děti jsme tu s partou kamarádů trávili hodně času, ale momentálně jdu raději na Kubínska jako sem. Je tu v podstatě jeden hlavní kopec, který je dostatečně široký, ale pro mě krátký a monotónní. Oproti je dětský vlek stejně jako vedle cestě která sem vede. Vstup na ni je možný jen s povolením a v zimě raději s řetězy. Nikdo vás na to, ale neupozorní a vznikají z toho na silnici běžně problémy. Na vrch Malina vede sedačka a dvě pomy. To je tak všechno a zato si ptají podle mě nekřesťanské peníze. Chválí se nejdelší sjezdovkou, ale bavíme se v podstatě o 1,2km dlouhém hlavním kopci a 2,6km dlouhé sjezdovce do údolní stanice kabinové lanovky. Tato sjezdovka by byla v Alpách považována za spojovací, a ne za hlavní sjezdovku. Je úzká a šikmo nakloněná. Navíc do střediska z mně nepochopitelných důvodů chodí poměrně hodně lidí, i když tomu fotka nenasvědčuje. Parkoviště v Hrabovo to hlavně přes víkend nezvládá a stane se, že vás odstaví km od lanovky. Ano, doveze vás tam ski bus pokud si počkáte, ale je to podle mě ne komfortní. Kamarádi mi nadávají, že nejsem patriot, ale ať se na mě nikdo nezlobí, za ty peníze si vím užít větší zábavu. Bufety jsou ve středisku dva a jsou tam stále rady protože nestíhají. Výhled z vrcholu Malina by byl docela pěkný, kdyby ho nekazil náš dobrý soused "fabrika Mondi"

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/malino_brdo_1.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/malino_brdo_2.jpg

 

Dalším větším střediskem v dosahu do 40km jsou Donovaly. Jsou zde dva kopce, jeden pro lepších lyžaře, kam vede kabinová lanovka kombinovaná se sedačkou a druhá takzvaná oslů loučka kde to bez problémů zvládá i náš pět roční Leonard potmě. Ano, je tu noční lyžování. Donovaly mají mnoho možností vyžití a toto středisko se dá co se týče infrastruktury srovnávat s Alpami. Sjezdovkami ani omylem. Je tu pěkně udělána dětská lyžařská škola a Donovaly já mám zařazeny spíše jako středisko pro rodiny s dětmi. Každopádně zalyžovat se zde dá docela dobře, i když vaše peněženka to docela pocítí.

 

 

Jasná je samozřejmě také na dosah, ale ten masakr cen a lidi já nemusím. To ať si přebere každý sám. Možností na lyžování je v okolí samozřejmě více, ale toto jsou ty významnější kopce. Za zmínku určitě stojí i vesnické vleky v okolí jako např. Bílý potok, Turík nebo Smrekovica, kde jistě rodiny nevykrvácajú z peněz a dá se zde slušně zalyžovat nebo se jen vyřádit na bobech.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/biely_potok.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/smrekovica.jpg

Zima, ale není jen o lyžování, ale také o běžkách a skialpy a hlavně pro tu druhou činnost je v okolí Ružomberka velké množství příležitostí.

Na běžky určitě mohu doporučit Čutkovská dolinu, která začíná na konci městské části Černová. Je zde velmi pěkná koliba u Dobrého pastýře a hlavně v létě mnoho možností vyžití pro děti. Dolina je poměrně dlouhá a pokud se vydáte až na její konec tak dokážete vystoupat až na Malino Brdo nebo na Smrekovicu. Na běžkách to, ale až nahoru nedáte to již dříve na skialpy. Na běžky se tam já většinou dostanu až v noci, ale i tak je to super relax.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/cutkovska_prehrada.jpg

 

Z lehčích skialpových tras určitě doporučuji cestu na Malino. Ať už po sjezdovce, kde to ležérní teplem dáte za 45min, nebo lépe medvěd cestou kde je to o půl hodiny déle, ale podle mě hezčí. Na videu je sjezd dolů po Medvědí silnici a níže je zobrazena celá trasa medvědů cestou, která má dohromady 6,6km.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/mapa_malino_trasa.jpg

 

 

Pěkná trasa vede i po Vlkolínskych loukách okolo Krkavá skály a přes Unescem chráněnou kulturní památku Vlkolínec a zpět na Gejdák. Celé to má 7,5 km takže nic náročné. Nejkrásnější trasa pro skialpy v blízskými okolí je nenáročná trasa s výše zmíněné Smrekovica kam to můžete vyšlapat, nebo se nechat vyvést a následně projdete po hřebeni až na vrchol Malina Brda a dolů po sjezdovce až do Ružomberka. Trasa má 13,8km a stojí určitě za to.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/brdo_-_malino.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrebenovka_malino.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/trasa_smrekovica-malino.jpg

 

Ze Smrekovice vede spoustu dalších pěkných tras, ale to si už jistě každý najde to své, když se vybere nahoře na Smrekovicu, což tedy určitě doporučuji. Autem s řetězy nebo 4x4 si např. toho roku bude určitě zážitek. Smrekovica je sama o sobě kouzelné místo, kde se dá jezdit na bobech mezi stromy.

 

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/cesta_na_smrekovicu.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/smrekovica_x1.jpg

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
2 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY