Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Kempování na divoko - Řecko

Tenhle článek o kempování na divoko v Řecku jsem se rozhodl napsat na základě mnohaletých zkušeností s pobytem v této nádherné zemi. Je to takový malý rádce pro ty z vás,  kteří se chtějí vydat na Balkán karavanem nebo autem po vlastní ose. Hlavně  ale  pro batůžkáře, kteří  vyrazí poprvé s s batohem na zádech a neví co očekávat od občasného spaní na divoko. My jsme ho využívali velmi často, přestože síť kempů je v Řecku docela hustá.  Jenže na méně navštěvovaných ostrovech na které jezdíme, často nebyl žádný a popravdě řečeno - každé ušetřené Euro se hodí. K tomu aby jste tento styl nocování mohli využívat, je ale třeba dodržovat  určitá pravidla. Od té doby,  co jsme navštívili Řecko poprvé se samozřejmě mnohé změnilo.  Něco horšímu, něco k lepšímu.  Avšak to základní tam zůstalo stejné. Přátelští lidé,mix anarchie a  svobody a samozřejmě nádherná příroda. 

Do Řecka se můžete dostat mnoha způsoby a  v době levných letenek už není problém vybrat si některý ze spojů nízkonákladových společností. Případně můžete využít autobusovou linku do Athén. A i když někteří tento způsob cesty nedoporučují protože je prý příliš zdlouhavá -  věřte že I cesta může být cíl. Při cestě autobusem přes celý Balkán poznáte mnoho zemí a postumně se naladíte na pobyt na Jihu. Vyzkoušeli jsme vícekrát i cestování autem. A to po balkánské cestě přes Maďarsko Srbsko a Makedonii tak i přes Itálii s následným trajektem na řeckou pevninu. O těchto způsobech se rozepíši ale někdy později.

Ostrov LimnosAle nyní se mrkneme na  divoké kempování. Ve všech průvodcích se dočtete,  že kempování na divoko je přísně zakázané. Ono je to ale vlastně zakázané i u nás. Z toho jsme měli obavy i my,  když jsme se poprvé v roce 1997 vydali autobusem do města Larissa a následně na ostrovy Severní Sporady. Brzy jsme však pochopili,  že ne vše co je v Řecku zakázané se striktně dodržuje. Samozřejmě to neznamená,  že při kempování na divoko v Řecku nemusíte dodržovat určitá pravidla.  Naučili jsme se to a  nikdy jsme neměli problém s policií nebo místními obyvatel.

Předpokladem pohodového cestování je mít v batohu přibalenou pokoru a v hlavě pár základních frází místním jazyce. Obvykle stačí  - dobrý den, nashledanou, děkuji, promiňte, prosím a naučit se počítat do deseti. Ne proto, že by Řekové neuměli anglicky, ale i pár  slovíček vám otevře cestu k místním mnohem snadněji.

Řecko je zemí mnoha kilometrů pláží -  vybírali jsme si proto kempování přímo na nich,  nebo v jejich blízkosti. Nepředstavujte si ale že zacouváte svým karavanem , nebo autem kdekoli k moři,  vybalíte rodinný stan pro 6 osob a stavíte zde svou vysněnou dovolenou. 

Možnost divokého kempování je otevřená samozřejmě  hlavně pro batůžkáře. V praxi to znamená že v odlehlé části pláže, nejlépe  dále od města si postavíte svůj stan, nebo rozložíte karimatku a spacák. Klima v Řecku je v létě opravdu horké a v drtivé většině případů jsme stavěli jen vnitřní stan - moskytiéru. Ta dostatečně chrání před větrem i před komáry,  kteří v některých oblastech mohou obtěžovat.  Často můžete najít v přírodě, zvláště na ostrovech, pláž, kde budete téměř sami jako Robinsoni. Zde můžete stávit bez zájmu okolí i několik dní, za předpokladu, že máte poblíž dostatečný zdroj pitné vody. Většina odlehlých pláží již má stejně svůj plážový bar, nebo tavernu, kde vás nechají nabrat si vodu, pokud tam zajdete občas na pivo nebo večeři. A navíc můžete využít třeba i venkovní sprchu, která bývá často u vstupu na pláž. 

Pravidlo č. 1 je při divokém kempování v Řecku je to,  že za žádných okolností nebudete rozdělávat oheň. I když jsme to na některých divokých kempovacích místech v přírodě viděli (zejména od místních) v vy se o to určitě nepokoušejte !  Pokud se rozhodnete strávit noc na některé frekventovanější pláži nebo v blízkosti vesnice nebo města , doporučuji postavit stan až za soumraku, kdy z pláží začínají odcházet poslední návštěvníci. Pokud ale stavíte jen moskytiéry s podlážkou, není problém nechat je postavené na pláži klidně celý den. Jsou velmi podobné plážovým stanům,  které se dnes hojně používají. A nechtějte po Řekovi aby to porovnával, oni to opravdu neřeší. Co však určitě nezkoušejte,  je spát na divoko (i bez stanu)  v blízkosti některého kempu. Ať se vám místo zdá sebeopuštěnější a pláž, sebekrásnější.

Dvakrát jsem byl svědkem toho že majitel na takové divoké kempaře zavolal policii která je slušně, ale důrazně upozornila,  aby se přesunuli do nedalekého kempu.

Jak je to s bezpečností ?  i když se bezpečnostní situace po celé Evropě mění bohužel většinou k horšímu,  Řecko zůstává bezpečnou zemí. Pokud stanujete na  odlehlejších méně frekventovaných ostrovech, nemusíte mít obavy.  Poblíž nějakého velkého města to chce určitě větší obezřetnost. Ta je samozřejmostí i poblíž albánských hranic,  velkých městských aglomerací,  nebo na ostrovech postižených migrační krizi.  Na některých méně známých řeckých ostrovech, jako je například Samothraki nebo Ikaria jsou takzvané Free-campy.  Ty využívají zejména místní volnomyšlenkáři k volnému táboření v hojném počtu a policie ani úřady je odtamtud nevykazuje.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/img_20180809_194718_hdr.jpg

Přestože jsme v Řecku nikdy nebyli karavanem,  při svých cestách jsem si všímal i toho, že karavanisté využívají kempování na divoko v této zemi mnohem více než jinde v Evropě. Pláží je tu prostě dost,  často jsou rozlehlé písčité a zejména na těch dále od civilizace je to to běžné. Stejně jako u stanování je nutno dodržovat zákaz rozdělávání ohně,  na to jsou místní hasiči a policisté vzhledem k častým lesním požárům opravdu alergičtí.  To že po opuštění tábořiště je nutné vzít sebou všechny odpadky asi nemusím připomínat 

A mohu vám poradit ještě jednu vychytávku  Častokrát jsme v pro přespání nemuseli stan ani stavět. Jasně dá se přespat přímo na pláži na karimatce a ve spacáku. V takovém případě vám výtka od Policie asi nehrozí, Pokud chcete spát pohodlněji najděte si některou pláž s lehátky, která se zde na noc stejně neuklízejí a můžete pak noc strávit nejen pod hvězdami ale i na pohodlném lehátku.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/img_20150818_141118.jpg

Jaké vybavení používáme při cestách do Řecka ?

  • Spacák -  pokud mát doma dvoukilový model do -15°C , tak ho tam nechte. Vzhledem k tomu, že od půlky června do poloviny žáří zde v noci teplota zřídka klesne pod 20°C, stačí vám některý ultralehký model. Já mám například Coleman Biker
  • Karimatka - stačí pěnová, nemá cenu riskovat propíchnutí samonafukovačky, řecká krajina je plná trnitých rostlin a to i blízko pláží
  • Stan - lehký dvouplášťový. Můžete si ho rozdělit na dvě části. Tu lehčí - tropiko, ponese vaše drahá polovočka, a tyčky a moskytiéru vy. Tropiko pak přes vnitřní stan přehodíte stejně jen když vyjímečně prší.  My jsme používali stan od Jurek S+R ale spolucestovatelé měli tento stan od Trimm

Příště vám napíši něco o řeckých kempech které jsme při svých expedicích také mnohokrát navštívili.. cheeky

 


Kam do kempu - Řecko

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Marek s rodinou
Marek s rodinou (nepřihlášený) 31. Leden 2019 - 14:29
Dobrý článek. Jen tak dál ;) Ješte by to chtelo nejaká tipy, případně mapy s GPS, kde můžeme "zaparkovat". V Řecku jsme ještě kempovat nebyli, ale určitě půjdeme :-D

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 5 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY