Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Nové Hamry - tip na pohodovou dovolenou v Krušných Horách

Vsechny clanky_button

O tom, že bychom měli více podporovat tuzemský turistický ruch není pochyb. Zvlášť, když letos utrpěl skoro fatální pandemickou facku. rozhodl jsem se Vám napsat o místě v Krušných horách, které nepatří mezi ‘'provařená''střediska krkonošského typu. Přesto má co nabídnout a je mému krušnohorskému srdci blízké. Tím tajným tipem jsou Nové Hamry. Obec s necelými 350 obyvateli, kousek nad Nejdkem v Karlovarském kraji. Leží ve výšce cca. 700 m.n.m.,schované v údolí řeky Rolavy. Jako děti školou povinné jsme sem ještě za minulého režimu jezdili vlakem na lyžařský výcvik, ale postupem času jsem za čal objevovat i další krásy této oblasti. Pokud se tedy rozhodnete strávit letní dovolenou, věřte, že nudit se rozhodně nebudete a navíc si všechny zážitky užijete bez davů turistů.


 

Pěší výlety - městeko se nachází mezi zalesněnými vrcholy krušnohorského hřebene, takže vězte, že téměř každý výlet bude začínat stoupáním. O to příjemnější budou návraty z tůr, které povedou z kopce. Kromě známých cílů je tady i řada výletních tajemství , o kterých víme jen my regionální patrioti. Jedním z nich je například Miluščin vodopád, který najdete kousek před poslední pravoto
ivou zatáčkou u silnice na Horní Blatnou na Bílém potoce. Slovo vodopád je sice trochu nadnesené, jde spíše o takovou 2 m kaskádu s tůní, ale skoro zaručeně tady budete sami. Pro ty, kteří si netroufají na dlouhé výlety je tu možnost vystoupat prudkým svahem bývalé sjezdovky na vrch Křovitá stráň. Tady se Vám z výšky 828 m.n.m. otevře výhled na panorama krušnohorského hřebene a Nové Hamry s kostelem a domky rozesetými po stráních. Dalším zajímavým výletem je louka na břehu Rolavy, kousek nad Novými Hamry. V létě tady bývají často skautské tábory, ale pokud máte štěstí, a žádné stany zde nestojí, můžete si zde opéci buřty a prohlédnout si zázemí v podobě srubových kuchyní a pohodlných kadibudek. Jedním z nejvděčnějších výletů je ale výstup na 977 m. vysoký Tisovský Vrch s rozhlednou Pajndl. Ta je celoročně otevřená a poskytuje nádherný kruhový výhled na celé západní Krušnohoří. Smrčiny i Doupovské hory.
 

Cyklistika - Nepřeberné množství cest vybíhá přímo ze středu obce před hotelem Seifert. Jednou z nejoblíbenějších je pohodová cesta do zaniklé obce Jelení, kde můžete posedět v příjemné hospůdce, nebo popojet ještě o cca. 2 km dál a přejato sousedního Německa a ochutnat místní pivo a navštívit třeba přehradní nádrž Carlsfeld. Oblíbenou trasou je i již zmiňovaná cesto do Horní Blatné, která Vás zavede do hornického regionu, který je od roku 2019 zařazen do UNESCO.
 

Adrenalinová zábava -  Přímo v katastru obce najdete velmi zajímavou zajištěnou cestu - via ferratu. Nese název podle hotelu za kterým se nachází.  Nemusíte mít strach, že lezení po skalách s jistícím ocelovým lanem nezvládnete. Většina z cest není náročná a potřebné vybavení půjčují za 50 Kč v hotelu.  Další možnosti lezení, tentokrát s potřebným horolezeckým vybavením a vlastním lanem nabízejí Jindřišské skály, zvané též Strašidla, které najdete mezi Horní Blatnou a Potůčky.

Ubytování -  Nejoblíbenějšími jsou hotely Seifert a horský hotel Malamut, ležící ve středu obce. První láká, na již zmiňovanou ferratu, další na bazén a dobrou kuchyni. Při svých návratech z cyklovýletů vždy oceníme chutnou zelňačku, nebo čočkovou z uzeným, která nás vždy spolehlivě zahřeje před závěreným sjezdem domů. Kromě toho je v Hamrech ještě několik menších penzionů a horských chat, zejména směrem ke kostelu a k Tisovskému vrchu. Ten, kdo přijíždí karavanem, nebo s vlastním stanem může tábořit na jednoduchém, tábořišti u řeky za hotelem Seifert. přímo u šumící řeky.

Nákupy - Tady už je to trošku horší. V obci je jediná asijská večerka, kde sice mají vše potřebné, ale na velké nákupy to není. Pokud potřebujete nakoupit něco výhodněji , zajeďte cca. 6 km do Nejdku, kde je Albert a Penny Market.
Suma sumárum jsou ale Nové Hamry poctivým krušnohorským střediskem s poklidnou atmosférou a zejména v létě a zimě mají co nabídnout.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
9 + 9 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY