TOPlist

Nový zámek Dačice - Výlety a ubytování v okolí

 

Jen málokteré naše město se může pochlubit dvěma zámky. Jedním takovým městem jsou právě Dačice. Ve městě najdete Nový zámek a Starý zámek. Na Havlíčkově náměstí stojí Nový zámek, původně renesanční stavba z 16. století, který v 19. století získal empírovou podobu. Nový zámek je čtyřkřídlou empírovou budovou s barokní hranolovou věží při zadním průčelí. Jedná se o významnou ukázku venkovského šlechtického sídla s nonšalantní elegancí proslulých vídeňských salónů z 19. století. Je zde umístěna zámecká expozice. V interiéru zámku je monumentální schodiště s iluzivní výzdobou kazetového stropu. Mezi nejkrásnější zámecké prostory patří zrcadlový taneční sál s nástropními malbami a rozsáhlá, dřevem vykládaná knihovna ovlivněná secesí. V ostatních místnostech si návštěvníci mohou prohlédnout dobový mobiliář, obrazy a plastiky.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/novy_zamek_dacice_1024x580.jpg
 

Na zámku má taky sídlo Městské muzeum a galerie. Jeho sbírky zahrnují mimo jiné ikonografii města, barokní plastiky, exponáty představující významné osobnosti města a zcela jedinečnou expozici zaměřenou na výrobu cukru. Součástí prohlídky je taky zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie. V galerijní části si například můžete prohlédnout výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského a expozici o malířích Vysočiny. Konají se zde rovněž krátkodobé výstavy výtvarného i muzejního zaměření po celý rok. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s jezírkem a sbírkou vzácných stromů. Před Novým zámkem najdete taky barokní mariánský sloup a empírovou kašnu.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/novy_zamek.png
 

Na Havlíčkově náměstí stojí rovněž nepřehlédnutelná dominanta města, barokní kostel sv. Vavřince s renesanční věží. Kostel je zdobený freskami předního moravského malíře Josefa Winterhaldera. Z věže kostela je pěkný výhled na město a okolí. Z Havlíčkova náměstí se přesunete na sousední Palackého náměstí. Cestou minete neobvyklý pomníček, který nemá ve světě obdoby. Je to žulový pomník kostky cukru postavený v roce 1983. Připomíná zajímavé dačické prvenství – v roce 1841 byla v Dačicích vyrobena první kostka cukru na světě. Na Palackého náměstí stojí stará radnice, renesanční stavba se sgrafitovým průčelím a nárožní věží. Najdete zde taky druhý dačický zámek, zvaný Starý zámek. Je to krásná renesanční stavba, zdobena sgrafitovým kvádrováním, ukončena římsou a opatřena cimbuřím. Starý zámek je sídlem Městského úřadu. Na tomto náměstí se nachází rovněž Kancýřův sad, příjemná oáza zeleně s lípami a empírovou kašnou. Za řekou Moravskou Dyjí se nachází barokní areál původně františkánského kláštera s kostelem sv. Antonína Paduánského. Budovy kláštera a kostela jsoujednoduché stavby odpovídající řádovým pravidlům. Klášter nyní patří řádu bosých karmelitek. Dačice, toto malebné město je velmi oblíbeným letoviskem jižních Čech.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Jindřichův Hradec

Ubytování v oblasti - Jižní Čechy

Řeka Moravská Dyje - 0,3 Km 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
5 + 1 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY