TOPlist

O zámku Třeboň - Výlety a ubytování v okolí

 

Jihozápadní části Masarykova náměstí vévodí rozsáhlý zámecký komplex. Z náměstí severní branou vstoupíte do areálu honosného renesančního zámku se sgrafitovým kvádrováním a věží. Na zámku si například můžete prohlédnout renesanční zámecké pokoje z doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka. Je zde Dvořanská světnice, jídelna s renesančním nábytkem, knihovna, kunstkomora a alchymistická laboratoř z období posledních Rožmberků. Dále jsou zde na zámku schwarzenberské pokoje, například jídelna, pracovna, salon a ložnice knížete a salon kněžny. V zámeckých komnatách se nachází dobový mobiliář, obrazy a sbírka porcelánu. Na zámeckém nádvoří stojí barokníkašna a k zámku přiléhá upravený zámecký park o rozloze 6 ha. Severní hranice zámeckého parku je tvořena mohutnou hrází rybníka Svět. Tento rybník, kterému jeho stavitel Jakub Krčín z Jelčan obětoval Svinenské předměstí, byl dokončen roku 1573. Rybník s dvakrát lomenou, takřka kilometr dlouhou hrází a maličkým ostrůvkem, má v současné době plochu 201 ha. Na jeho protějším břehu stojí v anglickém parku novogotická Schwarzenberská hrobka s předsunutou věží z konce 19. století a nedaleko se nachází přírodní koupaliště Ostende.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_trebon_mapa_1024x578.jpg
 

Na rybník Svět navazuje Opatovický rybník s plochou 176 ha. Hráz rybníka je osázena až 400 let starými duby. Vraťme se však zpět do historického jádra města, které je obklopeno pečlivě udržovanými parky. Na Masarykově náměstí stojí domy s renesančními a barokními štíty. Návštěvníky dozajista upoutá renesanční dům se zajímavě rozděleným štítem, cimbuřím a klíčovými střílnami připomínající pevnost, ve kterém má sídlo hotel Bílý koníček. Pozoruhodná je rovněž stará radnice s věží a najdete zde taky renesanční kašnu a barokní mariánský sloup. Na Husově ulici se nachází gotický kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí a bývalý augustiánský klášter z druhé poloviny 14. století. Klášterní kostel je vybaven zařízením mimořádné a značné umělecké hodnoty. V tomto kostele se nacházel oltář Mistra Třeboňského, světově proslulé gotické deskové malby z druhé poloviny 14. století, který je uložen v Národní galerii v Praze. V kostele se zachovaly gotické fresky a je zde taky umístěna socha Třeboňské Madony z doby okolo roku 1400. Toto vynikající umělecké dílo náleží k typu takzvaných jihočeských krásných Madon.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_trebon.png
 

V Třeboni se okolo jeho historického jádra zachovaly zbytky hradeb a bašt a rovněž tři městské brány a to Budějovická, Hradecká a Svinenská brána. Ve městě najdete taky Bertiny lázně a lázně Aurora, zaměřené na léčbu chorob pohybového ústrojí a revmatismu. Třeboň se svými skvostnými kulturními a historickými památkami si vedle rybníkářské tradice získala pověst i lázeňského města.

Jen asi 2 km severně od Třeboně se nachází rybník Rožmberk, který je králem českých rybníků. S plochou 489 ha je nejenom největším rybníkem v České republice, ale patří taky mezi největší rybníky v Evropě. Rybník Rožmberk nechal v letech 1584 – 1590 postavit Jakub Krčín z Jelčan a po dobu pěti let na jeho stavbě pracovalo okolo 800 poddaných. Rybník má hráz´ dlouhou 2430 m, u paty širokou 80 m a vysokou až 12 m. Hráz je osázena duby, z nichž některé jsou považovány za původní. Pod hrází stojí renesanční Rožmberská bašta zdobená sgrafity z konce 16. století.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - České Budějovice

Ubytování v oblasti - Jižní Čechy

Ubytování v oblasti - Třeboň

Okolí řeky Lužnice - 6,4 Km

Velký Tisý rybník - 10,1 Km

Opatovický rybník - 2,9 Km

Rybník Svět - 0,9 Km

Rybník Rožmberk - 5,2 Km

Káňovský rybník - 4,1 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY