TOPlist

Třídenní trek Nízkým Jeseníkem z Bruntálu do Hradce nad Moravicí

Možná se nad Nízkým Jeseníkem někdo ušklíbne, že to nejsou žádné hory. Ale vězte, že po třech dnech pochodu v těchto "nehorách" vás nohy budou docela bolet. Zvláště, když si za cíl vyberete jednu z nejvyšších částí tohoto geomorfologického celku a jako nášup si přidáte velice malebné údolí Moravice. A nebo se vám 77 km s dvoukilometrovým převýšením s plnou polní zdá opravdu až tak málo? Navíc na cestě máme čtyři sopky, dva zámky, dva hrady, dvě přehrady a další zajímavosti.

Do Bruntálu (552 m) se přesouváme vlakem. Přijíždí na čas, takže stihneme i dvě startovní piva. A dokonce obložený chlebíček… Pak již naše kroky míří po vstříc první z bruntálských sopek - Uhlířskému vrchu. Ovšem již u bruntálského zámku se opět potvrzuje, že navigace způsobuje hloupnutí. David dí, že musíme jít na opačnou stranu. Na argument, že mě nějaké pofidérní elektronické hejblátko nebude učit kde je jih (Uhlířský vrch leží u jihozápadního okraje Bruntálu) odpovídá, že navigace ukazuje na opačnou stranu.

Informační tabule - Uhlířský vrchalej na Uhlířský vrch

Nu což, zasekli jsme se každý na svém. Někdo dává přednost navigaci, někdo vlastní hlavě, poloze Slunce a času. Na Uhlířském vrchu (673 m) se ukázalo, že poloha Slunce na obloze je přece jen stabilnějším ukazatelem. Míříc přes rozcestí Lipová alej (630 m) jsem měl na "Uhlířáku" přes 10 minut náskok. I bez zkratek… Uhlířský vrch je první ze sopek, které máme na trase. Po Železné hůrce a Komorní hůrce patří bruntálské sopky k nejmladším v České republice. Vždyť např. Uhlířský vrch soptil ještě před pouhým 1,9 miliónem let.

 

Mezina a Venušina sopka

 

Na vrcholu Uhlířského vrchu, kam vás přivede krásná alej a křížová cesta, stojí pěknýkostel Panny Marie pomocné. Vystavěn byl v letech 1756 až 1758. Avšak již v roce 1655 zde stála dřevěná kaplička…

…celý článek si můžete přečíst na Treking.cz

 


Tipy na ubytování - Jeseníky

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <font>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
7 + 3 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.


ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY