TOPlist

Výlet na zámek Ratibořice - Babiččino údolí

 

Když už mi pobyt v Janských Lázních po třech týdnech definitivně skončil, rozhodli jsme se na cestě domů podniknout ještě jeden výlet. Řekli jsme si, že se vrátíme do dětských let a navštívíme Babiččino údolí a zámek Ratibořice, tak jako před mnoha lety při školním výletě. Na parkovišti Babiččino údolí jsme nechali auto a vydali se k cíli naší cesty. Vlastně jsme kopírovali trasu červené turistické značky a nejprve jsme u sousoší Babička s vnoučaty zahnuli doleva, abychom se dostali ke Starému Bělidlu, kde se odehrál celý příběh Babičky od Boženy Němcové. Jde o klasickou dřevěnou roubenku s šindelovou střechou. A skoro na dosah, jen o pár desítek metrů dál je Viktorčin splav. Odtud jsme se vrátili k sousoší a pokračovali dál k Rudrovu mlýnu a Vodnímu mandlu. Tam jsme si prohlédli expozici dobových artefaktů, vztahujících se k období, do kterého Němcová zasadila celý příběh.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/sousosi_babicka_s_vnoucaty.jpg

Trochu mě zarazil mlynář, který celou dobu seděl u plotu a docela, pro mě nepříjemně, neustále oslovoval příchozí a zval je dál a prostě se snažil upoutat pozornost. Protože mi tohle příliš nevyhovuje, raději jsme se po červené vydali k zámku Ratibořice, což je ani ne kilometrová procházka.

Zámecký skleník, který jsme cestou míjeli, nebyl zrovna udržovaný, park na tom byl o trochu lépe. V zámku žila kněžna z románu Babička, tedy Kateřina Zaháňská. Historie zámku sahá do počátku 18. století, během kterého byl postupně rozšiřován a přistavován. Návštěvníkům jsou k dispozici dva prohlídkové okruhy, malý a velký. Když už jsme byli na místě, zvolili jsme velký okruh. Ten zahrnoval prohlídku zámeckých interiérů, obrazů, porcelánu a dalších osobních předmětů šlechtických majitelů zámku.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zamek_ratiborice.jpgCestou k parkovišti jsme se ještě zastavili v muzeu, které se jmenuje Herecký dům Viktorka. Bylo otevřené právě v květnu a kromě chodníku slávy si mohou návštěvníci prohlédnout různé rekvizity, herecká ocenění a další věci, které muzeum získalo od herců darem. „Otcem“ celého nápadu je režisér Tomáš Magnusek. Součástí objektu Hereckého muzea je i restaurace a penzion, kde jsou k dispozici i wellnes služby.

Pokud by měl návštěvník této oblasti trochu víc času, než jsme měli my, může projít 7,5 kilometru dlouhou naučnou stezku Babiččino údolí. Ta začíná u Barunčiny školy v České Skalici, dále vede do Ratibořic a pokračuje až Rýzmburskému altánu. K dispozici je také středně náročná cyklotrasa nazvaná Okruh Boženy Němcové.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
8 + 9 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY