Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Z Janských lázní na Černou horu

Vsechny clanky_button

Jako další cíl polodenního výletu z Janských Lázní jsme si zvolili Černou horu. Protože jsme ještě měli v nohách kilometry ze sestupu ze Sněžky, rozhodli jsme se, že nám bude stačit, když pěšky zdoláme necelé dva kilometry z lázeňské kolonády k nástupnímu stanovišti Černohorského expresu. Tak se totiž jmenuje kabinková lanovka, která na vrchol Černé hory jezdí. Vzhledem k ročnímu období, tedy polovině května, kdy už není zimní sezóna, ale do té letní je ještě daleko, by se dali cestující spočítat na prstech jedné ruky. No a v 8místné kabince jsme jeli sami.

Černá hora je vysoká 1299 a na jejím vrcholu se nachází televizní vysílač. Naše první kroky vedli k rozhledně Panorama. Pokud se rozhodnete zdolat 106 schodů, dostanete se na vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 metrů. Počasí nám přálo, takže jsme měli krásný výhled do všech stran. Za návštěvu stojí také Černohorské rašeliniště, které je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Největší hloubka rašeliniště je 2,5 metru. Byla zde vybudována naučná stezka s informačními panely, která vede od stanice lanovky k Pardubickým boudám. Cyklistům je na ni vjezd zakázán. Je ovšem otevřená od až od června do října. Takže my jsme měli v květnu smůlu…

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/pohled_z_cerne_hory.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/lanovkou_na_cernou_horu.jpg

Tak jsme si alespoň prošli blízké okolí, tedy hotel Černá bouda a Horský hotel, tedy místa, která jsou určená pro ubytování turistických, lyžařských a cyklistických nadšenců, nevyjímaje paraglidistky a rogalisty, kteří Černou horu také hojně vyhledávají ke svým adrenalinovým aktivitám. Pro cyklisty zde byla také otevřená 1. Krkonošská cyklistická naučná stezka v délce 16 kilometrů.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/horsky_potok.jpgO to víc nás zarazil pohled na Sokolskou boudu, která byla postavena v roce 1929 a byla a vlastně zatím pořád je jedním z největších srubů v Česku. Po roce 1989 byla vrácena Sokolům, potom se několikrát změnili majitelé, a protože nedokázali konkurovat prosperujícím a modernějším ubytovacím zařízením, začala nezadržitelně chátrat. Nevím, jestli sama od sebe či s něčí pomocí, ale na první pohled je zřejmé, že už se těžko dá zachránit. Zatlučená okna prkny, všudypřítomné trčící kusy dřeva a eternitu, kterým byla chata ve třicátých letech pobitá k ochraně před nepřízní počasí, prostě smutný pohled.

 

Když jsem se následně zajímala o to, kdo je v současné době majitelem, tak jsem na internetu našla informaci, že Sokolskou boudu vlastní pražský developer, který má v plánu na jejím místě vystavět nový hotel. Takže, kdoví, jak vše dopadne. Po několikakilometrové procházce okolím, jsme se vrátili k lanovce a sjeli zpátky do Janských lázní. Výlet to byl hezký, ale v letním období, kdy je otevřená naučná stezka Černohorským rašeliništěm, by byla asi ještě zajímavější.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Panther
Panther 20. Prosinec 2018 - 20:33
Paní Judith máte zajímave články, které se dobře čtou.. Jen tak dál..
Obrázek uživatele Panther
Panther 20. Prosinec 2018 - 20:58
To nee, ja si tady ctu clanky cestovatelu jako jste Vy a zapisuji si, kde vsude se jeste musim podivat.. ;)

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
10 + 5 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY