TOPlist

Hurá na hrad Bezděz ! - tip pro rodinný výlet na Liberecku

 

Jak jsem psala minule (no už je to víc než rok), když se mi hlavně probudí třeskutě geniální nápad, nezbývá mému manželovi nic jiného, než se mnou vyrazit na více či méně úžasný výlet. A loni na podzim, a to si pamatuju naprosto přesně, protože cestou k hradu jsme sbírali spadané ořechy, jsme tedy vyrazili na hrad Bezděz. Bylo to moje poprvé, takže jsem byla plná očekávání…

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/bezdez_hradby.jpg

Po hodince jízdy jsme dorazili do podhradí, kde jsme zaparkovali, a vyrazili vzhůru. A to doslova. Protože cesta k hradu je celkem příkrá, kamenitá, občas vede po bývalé hradbě a také během ní musíte zdolávat kamenné schody. Takže nic moc pro malé děti, o kočárkách nemluvě. A tuším, že je zakázána také jízda na kole. A vlastně teprve během výstupu jsem pochopila absurditu příběhu, který jsem kdysi slyšela. Před časem prý někdo zorganizoval výlet seniorů právě na hrad Bezděz. Povídá se, že z plného autobusu, se na vrchol kopce a tedy k cíli výletu, dostala jen nepatrná hrstka nejzdatnějších účastníků. Ostatní zůstali roztroušeni na trase a museli se vrátit zpátky. Takže z celého výletu viděli jen menší či větší část kamenité cesty. A zbytek času strávili v autobusu čekáním na zdatné spoluvýletníky, kteří se dostali až na vrchol :-). Ale jestli je to fakt pravda, to nevím, ale jak jsem zaslechla, tak předávám dál. Jinak ovšem výstup stojí za to. Jednak proto, že se během cesty můžete místy porozhlédnout z velké výšky do okolí, a výhledy jsou dech beroucí, ale i proto, že celý hrad působí monumentálně.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/bezdez.jpg

Gotický hrad byl postaven ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Po jeho smrti zde byla vězněna jeho vdova se sedmiletým synem Václavem. Na konci 18. století byl hrad opuštěn. Ale už o sto let později byl postupně restaurován.

No a kdo dával ve škole pozor, určitě si pamatuje, že Bezdězem se inspiroval Karel Hynek Mácha při psaní Máje.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hradni_nadvori_0.jpg

V současné době nejsou k dispozici komentované prohlídky s průvodcem, takže musíte vzít zavděk individuální prohlídkou s tištěným průvodcem. Během ní si můžete prohlédnout královský palác, hradní kapli, purkrabský palác a manské paláce. Rozhodně si nenechte ujít výstup na Velkou věž, protože výhledy z věžního ochozu jsou krásné. Občerstvit se můžete v kiosku přímo na hradě, nebo ve vesnici v podhradí.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/vyhled_do_krajiny.jpg

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_bezdez_mapa.png

Pokud během prázdnin plánujete Bezděz navštívit, rozhodně to všem doporučuji. A pokud by vám jeden kulturní zážitek nestačil, můžete výlet spojit s 5. ročníkem Divadelního léta pod hradem Bezděz. Do konce srpna můžete v letním amfiteátru ve střední části obce Bezděz stihnout ještě dvě představení. 15. srpna Madam Colombová zasahuje a 22. Srpna Strange love. Takže, hurá na Bezděz! cheeky

 

Kdyby jste chtěli zůstat dýl, tak zde přikládám ubytování v nejbližším okolí... wink

 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
11 + 3 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY