TOPlist

Karavanem z Francie do Rakouských Alp - díl 6.

 

Čtvrtek - po noční průtrži mračen vidíme, co dokáže voda bez regulace - první přehrada na řece je 70 km po proudu a k prameni už vůbec nic. Hladina stoupla o metr a z poklidné mříčky, kde jsme se včera chtěli koupat, je dravý tok, kam by vlezl jen blázen. Ale pokračujeme v historii: následující památka je jediný zámek na horním toku Loiry - Chateau de Lavoute Polignac. Zámek obehnaný vysokou zdí na ostrohu řeky, něco na způsob menšího Rožmberka nad Vltavou.

Z jeho balkónů jsme měli možnost sledovat, kudy všude může téct rozvodněná řeka. U brány stačí zazvonit a paní hraběnka odhodí hrábě, přestane upravovat cestičky v parku a ujme se roli průvodkyně. Po našem odchodu zase uhrabuje ani nečeká až za sebou zavřeme vrata :-). V půlce zámku staří manželé bydlí a v druhé půlce se provádí návštěvníci. Již na nádvoří je znát, že se nedostává peněz ani sil na údržbu a potvrzuje se to i v interiérech :-( , většina českých zámků je v daleko lepší kondici. Ochotou ale majitelé vše vynahradí (majitelka se v podstatě omlouvá, že chce vstupné 8 Euro na osobu).

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/dscn0666.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/dscn0672-chateau_de_la_rochelambert.jpg

Tady jsme svědky různého pohledu na dějiny. Na zdi má portréty Marie Terezie s manželem. Chci jí vysvětlit, že to je velmi významná panovnice našich dějin. Ne ne to je jen matka Marie Antoinetty  :-).  Na zámku se mohlo fotit jen venku (a my ctili soukromí obyvatel), ale dle fotek na google mapách jsou důkazy, že to návštěvníci bohužel nedodržují. Návštěva dalšího zámku (nebo spíš hradu) byla náhoda. Při cestě na oběd si Janinka na křižovatce v Lavoute všimla směrovky u silnice - Chateau de La Rochelambert. A tak se odbočilo. Po 15 kilometrech jsme bohužel zjistili, že se jedná o další rodinné sídlo, kde ale majitelé chodí do práce a prohlídky dělají jen odpoledne.

Pro dnešek poslední a jen zvenku - Forteresse de Polignac, který je uváděn jako hotel, ale evidentně je již delší dobu zavřený. Tentokrát spíme v kempu Cosy camp za 21 Euro za noc. Je to hezký francouzský kemp. ;)

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 13 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY