TOPlist

O hradu Radyně Starý Plzenec - Výlety a ubytování v okolí

 

Jen 2 km jižně od městečka Starého Plzence se zdvíhá strmý kopec Radyně 569 m. n. m. Na jeho vrcholu stojí udržovaná zřícenina gotického hradu Radyně, která tvoří známou dominantu celého Plzeňska. Hrad nechal ve 14. století postavit císař Karel IV. Tento hrad plnil svou pevnostní funkci do konce 15. století a pak byl využíván jako lovecké sídlo. V polovině16. století však již nebyl obýván a postupně se stal zříceninou. Hrad byl nákladně opraven v sedmdesátých letech 20. století. Můžete si prohlédnout hradní nádvoří, erby držitelů hradu a fotografie zdejších archeologických nálezů. Rodiny s dětmi dozajista ocení, že v hradní věži byla zřízena pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_radyne_mapa_1024x574.jpg

 

Z hradní věže je jedinečný pohled na Plzeň a je taky možno dohlédnout až k hradu Přimda v Českém lese a na Šumavu. K hradu se váže tato pověst: Před dávnými lety na hradě Radyni sídlil strašlivý zeman Radouš. Měl netopýří uši a místo zubů kančí kly. Poněvadž však vlastnil truhlice plné zlaťáků, tak si i v temném středověku dokázal najít ženu.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_radyne.png

 

Jakmile však spatřil v kolébce ošklivé dítě s netopýříma ušima, zabil dítě i manželku a vydal se hledat zase novou ženu. Tak celkem zamordoval všech svých šest manželek a to i s dětmi.Na hradě Radyni se teď zeman Radouš zjevuje jako přízrak a jezdí s kolečkem s kolomazí. Potkáte-li zde někoho s kolečkem, dobře se podívejte, co vlastně veze. To proto, abyste za strašlivého Radouše nepovažovali stavební dělníky, kteří zde pracují na opravě hradu.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Plzeň

Rekreační oblast - Západní Čechy

Rekreační oblast - Plzeňsko

Borská přehrada (České údolí) - 6,3 Km

Řeka Úslava - 3,4 Km

Řeka Úhlava - 6,4 Km


>> Cyklovýlet - Rokycany a Hrad Radyně <<

>> Na kole - Radyně, Maršal, Kotel <<


 


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
2 + 2 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY