Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

O hradu Velhartice - Výlety a ubytování v okolí

Vsechny clanky_button

Hrad Velhartice stojí na skalnatém ostrohu nad říčkou Ostružnou. Hrad nechali postavit počátkem 14. století Buškové z Velhartic. Oni totiž byli dva, Bušek st. a Bušek ml., jeden otec a druhý syn. Oba Buškové patřili mezi oblíbence císaře Karla IV. Bušek st. byl panovníkův komorník a Bušek ml. byl královský hofmistr a později maršálek. Právě Bušek ml. byl tím Buškem z Velhartic, se kterým císař Karel IV. tak často popíjel víno, jak se dočtete ve známé romanci od Jana Nerudy. Nejdříve byl vybudován hradní palác s mohutnou zdí a v první polovině 15. století pak mohutná věž a kamenný most. Tento most, s lomenými arkádami je skutečným unikátem na evropských šlechtických sídlech. Kamenný most spojuje Rajský palác s věží zvanou Putna. V první polovině 17. století zde byl ještě vybudován renesanční zámek s arkádami.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_zamek_velhartice_mapa_1024x568.jpg
 

Návštěvníci se seznámí s historií a stavebním vývojem hradu, prohlédnou si hradní cisternu a sklepy a projdou se po velkém kamenném mostě z Rajského paláce do věže zvané Putna. Mohou taky nahlédnout do středověkého života prostřednictvím šachové hry. Na zámku se zase návštěvníci seznámí s bydlením a způsobem života renesanční šlechtické rodiny. Mohou si například prohlédnout jídelnu, hernu, taneční sál, šatnu šlechtičny, komůrku komorné nebo loveckou chodbu. Dozvědí se zde taky něco o hrách, které se hrávaly v období renesance. Pod hradem se nachází Skanzen lidové architektury, soubor lidových staveb z Pošumaví.V městečku Velhartice na náměstí stojí gotický kostel Narození Panny Marie a empírová kašna.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_velhartice.png
 

Velhartice mohou návštěvníkům nabídnout krásnou přírodu a hluboké lesy a taky možnost koupání v rekreačním rybníku Bušek. Půvabné prostředí Velhartic lákalo mnohé umělce, kteří zde přijížděli na letní byt. Pobývali zde například Václav Vydra a Zdeněk Štěpánek. Jan Werich zde měl dokonce chatu a k této chatě vede Naučná stezka Velhartice, která je dlouhá 6 km. Stezka začíná na parkovišti před hradem, provede vás městečkem Velharticemi, údolím říčky Ostružné, místními lesy a přírodní rezervací Borek a zavede vás až k chatě Jana Wericha. Tato chata byla navržena a provedena podle chaloupky z Karafiátových Broučků.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Klatovy

Rekreační oblast - Západní Čechy

Rekreační oblast - Plzeňsko

Řeka Ostružná - 0,4 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
14 + 4 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY