TOPlist

O Kolomazné peci - Výlety a ubytování v okolí

 

Kolomazné, nebo jinak řečeno dehtářské pece byly v minulosti hodně rozšířeným efektivním zařízením na výrobu univerzálně užitečných produktů. Kolomazné pece se obvykle vyskytovali na okrajích větších lesních celků a měst. Zdejší kolomazná pec pochází asi z poloviny 18. století a je rozhodně nejvíce zachovalou pecí svého druhu v Česku. Kolomazná pee se nachází na Sigmondově stezce a je jedním z bodů.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kolomazna_pec_mapa_trasa_800x446.jpg
 

Tato kolomazní pec a jeho zázemí jsou významnou chráněnou technickou památkou. Informace o dehtářské výrobě ve střední Evropě pocházejí již z období starých slovanů. Nejstarší nálezy prokazující použití dřevného dehtu jsou známy z Německa a to z prvotní doby kamenné. Ještě začátkem 19. století se stavěly nové kolomazné pece, jak dokládá projekt podle zednického mistra z Rakovnicka, který je vystavený v lesnickém oddělení Zemědělského muzea přímo na zámku Ohrada u Hluboké. V roce 1820 bylo v plzeňské oblasti osm pecí. S rozvojem průmyslové výroby dehtu přibližně kolem druhé poloviny 19. století tradiční výroba zcela zanikla.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kolomazna_pec_800x368.jpg

 

Základním principem výroby dehtu byla suchá destilace dřeva, neboli působení postupně vzrůstající teploty na dřevo a pryskyřici za malého přístupu vzduchu. Tento původně jednoduchý postup zaměřený na získání dehtu se během staletí vyvinul v zajímavou technologii, která dala vzniknout dalším produktům, jako byl například terpentynový olej, bednářská a ševcovská smůla, nebo kalafuna. Dehet však zůstal hlavním výrobkem a konečnými produkty byl třeba kolomaz a menší množství dřevěného uhlí, které se používá i dnes.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Plzeň

Ubytování v oblasti - Plzeňsko

Ubytování v oblasti - Západní Čechy

Řeka Berounka - 5,1 Km

Bolevecké rybníky - 2,8 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 13 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpgZAJÍMAVÉ ČLÁNKY